10. 9. 2005 Vojtěch Gibiš

V neděli Sparta vyráží krotit Bílé Tygry

Šlágrem kola se dá nazvat souboj prvního s druhým - Liberce a Sparty. Zápas bude okořeněn faktem, že rok od roku přibývají v kádru Liberce hráči, kteří prošli i Spartou. Nyní se počet těchto hráčů ustálil na číslu pět. Utkání startuje v liberecké Tipsport Areně v 18:30.
O soupeři ...
Liberec po loňském bronzu vyhlásil pro letošní ročník extraligy minimálně stejný cíl. Z týmu odešla čtveřice Miroslav Duben, Richard Jareš, Václav Kočí, Václav Nedorost a do NHL se vrátila další čtveřice - Jiří Fischer, Aleš Kotalík, Jaroslav Modrý a Radim Vrbata. Opačným směrem putovali: obránci Angel Nikolov a ze Sparty Martin Richter. Útok pak ze švédského Brynäs IF posílil Petr Šachl. V prvním kole extraligy se Liberečtí vydali do Třince. Tam si s místními Oceláři poradili hravě 5:2 a nyní okupují první příčku extraligy. První gól Liberce v novém ročníku ligy si připsal exsparťanský bek Martin Richter. Jednou brankou se také blýskl další exsparťan Jan Tomajko.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Tabulku střelců nyní vedou tři hráči s dvěma vstřelenými góly. Jedním z nich je liberecká posila Petr Šachl. Sedmadvacetiletý útočník je odchovancem Českých Budějovic. Velmi brzy však zamířil do zámoří, stalo se tak v létě 1999. Do NHL se však nikdy nepodíval, tři roky hrál pouze v nižších zámořských soutěžích. Poté zamířil na sever Evropy, kdy si mu nejvíce dařilo v sezoně 2003-2004 kdy si v 55 zápasech za finský klub SaiPa Lappeenranta připsal 15 branek a 23 asistencí. Od loňska je stabilní oporou Bílých Tygrů brankář Milan Hnilička. Momentální brankářská jednička české reprezentace se skvěle představila již před dvěma týdny při libereckém turnaji v rámci Euro Hockey Tour, kde byl jasně nejlepším hráčem české reprezentace. Špatně si litoměřický rodák nevedl ani v prvním kole extraligy, když inkasoval dva góly z dvaceti šesti střel.
Vzájemné zápasy v loňské sezóně:
Až do loňského ročníku se Liberci nepodařilo Spartu nikdy porazit. Loni se to Bílým Tygrům podařilo hned dvakrát.

Poprvé se oba soupeři střetli na konci září 2004. Velmi vyrovnaný zápas rozhodla střela po ledě Ondřeje Kratěny ve 48. minutě utkání. Celkově zápas skončil vítězstvím Sparty 4.3.

V půlce listopadu se hrálo opět v T-Mobile Areně. Sparta vyhrála 4:2, když si rozhodující tříbrankový náskok vytvořila již v první třetině. Gólem a dvěma asistencemi se blýskl útočník David Výborný.

První prohra Sparty s Libercem v historii přišla 30.11.2004. První střelou na branku překonal mladého brankáře Sparty Pöpperleho Leoš Čermák. Liberec si tak připsal doma vítězství 1:0.

Poslední loňský duel se uskutečnil opět ve Svijanské Aréně. Liberec opět těsně vyhrál, tentokrát 2:1. Sparta se sice Kratěnou ujala vedení, ale Liberec vývoj utkání nakonec otočil, když v čase 58:53 rozhodl o vítězství Tygrů Radim Vrbata.

O Spartě:
Sparta opět přes léto, dá se již říct tradičně, značně obměnila kádr. Nejvíce změn doznala obrana, kde nezůstal kámen na kameni. V prvním kole se změna obrany zřejmě vyplatila, když sparťanští beci a Petr Bříza nepovolili Chemikům z Litvínova ani branku. Do prvního zápasu v nové sezoně nenaskočilo trio hráčů. Byl to konkrétně kapitán Martin Chabada, který doléčuje zranění. Stejný osud potkal také beka Jiřího Vykoukala. Mladý forvard Martin Růžička pak plnil funkci třináctého útočníka, nebyl však ani připraven na střídačce. Na několik měsíců dohrál obránce Ján Tabaček, který si během druhé třetiny pátečního duelu přivodil zlomeninu lýtkové kosti a ještě v pátek večer se podrobil operaci.
Ve Spartě nejvíce září:
Jediným střelcem Holešovických je prozatím Martin Štrba. Ten rozhodl dvěma přesnými zásahy o osudu pátečního utkání s Litvínovem. Devětadvacetiletý útočník přišel v létě do Sparty z Českých Budějovic, když nejprve dlouhou dobu koketoval s nabídkou Třince. Z osobních důvodů se však nakonec rozhodl pro Prahu. Zatím skoro celou kariéru strávil Štrba v Českých Budějovicích. Loni si pouze odskočil na několik zápasů do Liberce a z počátku sezony odehrál 24 zápasů za Spartak Moskva. Nejstarším extraligovým brankářem je čtyřicetiletý Petr Bříza. Ten se v únoru letošního roku dohodl s vedením Sparty na jednoročním kontraktu a objevuje se tak mezi tyčemi Sparty i letos. Úvod sezony si pak Petr Bříza nemohl přát lepší. Litvínov na majitele tří ligových titulů se Spartou sice vyslal 27 střel, ale sparťanská ikona nepustila za svá záda ani jedinou!
O zápase:
Pikantním prvkem duelu bude fakt, že dres Liberce obléká hned pět hráčů, kteří prošli pražskou Spartou. Jedná se o brankáře Milana Hniličku, obránce Valdemara Jiruše, Martina Richtera a útočníky Jana Tomajka a kapitána Liberce Václava Nováka. V nové liberecké Tipsport Areně startuje šlágr kola v neděli 11. září v 18:30. Pokud se nerozhodnete vyrazit do Liberce, můžete zápas sledovat v on-line přenosu na našich stránkách.
Sestavy z minulého kola:
Bříza - Dobroň, Tabaček (26. Bolf), Toman, Stehlík, Hlavačka, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Kašpařík, Sivek - Netík, Jakub Šindel, R. Vopat - Zelenka, Špaňhel, Dragoun.
Hnilička - Moravec, Jiruš, Richter, Krstev, Hanzlík, Holub, Nikolov, Derner - Tomajko, Rataj, Šachl - Novák, Podkonický, Vaic - Procházka St., Plodek, Klimenta - Víšek, Vampola, Jech.
Vzájemná bilance zápasů
2002/2003: 4 - 0 - 0 4:3 4:1 4:3p 4:1