13. 12. 2008 Tomáš Kubánek

V neděli přiletí Znojemští Orli

P r a h a - Třetí domácí zápas v řadě odehrají hokejisté Sparty v neděli v holešovické TESLA ARENĚ. Soupeřem jim bude dvanácté Znojmo, se kterým letos ve dvou vyrovnaných bitvách získala již pět bodů. Rozšířit tento počet se budou snažit od 17 hodin.

O soupeři...

Znojemští Orli se od samého začátku letošního ročníku pohybují v suterénu extraligové tabulky. V jejím průběhu dokonce dopadli až na samotné dno, když po deseti zápasech měli na svém kontě pouze 6 bodů. Tehdy už notně docházela trpělivost jihomoravským fanouškům, kterých v Hostan Aréně notně ubývalo. V dalším pokračování soutěže si však Orli trochu napravili reputaci, když od konce října do konce listopadu prohráli pouze jednou. Poté však znovu následovala série čtyř porážek za sebou, kterou ukončila až výhra 4:3 nad Zlínem v minulém kole.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

Trvaj, Dopita
Jiří Trvaj Jiří Dopita

Svá vítězství Znojemští staví především na pečlivé defenzivě. Žádné velké přestřelky se v jejich zápasech nedočkáte. To je zásluha především velezkušeného gólmana Jiřího Trvaje. Více než 92% úspěšnost zákroků a průměr obdržených branek na zápas 2,71 - to jsou velmi slušná čísla.

Ve znojemské sestavě nikdo zatím příliš velkou produktivitou neoplývá, a tak vyzdvihněme ze soupisky Orlů jméno Jiřího Dopity, na něhož jsou diváci stále zvědaví. Přestože před několika dny dovršil již čtvrtou dekádu svého života, stále je užitečný nejen svými zkušenostmi, ale i bodovou produktivitou. Prozatím se trefil sedmkrát a stejněkrát na gól přihrál.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Obě letošní utkání byla velmi vyrovnaná, ale v obou se radovali sparťané.

V 6. kole se soupeři střetli v TESLA ARENĚ. Domácí od 16. minuty prohrávali po přesné trefě exsparťana Růžičky. Holešovičtí dohnali ztrátu v polovině zápasu Ručinským. A když druhým přesilovkovým gólem zvýšil Černošek, slavili Pražané fotbalové vítězství 2:1.

V druhém měření sil začali lépe opět hosté. Už ve 2. minutě otevřel skóre Podelšák. O chvíli později však domácí srovnali krok z trestného střílení Eratem. Poté diváci čekali na branky dlouho marně. Až v poslední třetině se střelci znovu probudili. Nejprve střelou od modré převážil body na stranu Sparty Gulaši, ale Znojmo zachránil v 57. minutě Čechotský. Rozhodly tedy až samostatné nájezdy, v nichž se v dresu Orlů netrefil nikdo, zatímco na straně hostí proměnili Broš i Ručinský.

V posledních čtyřech zápasech Sparta nastřádala 9 bodů a šplhá tabulkou nahoru. Třetí místo v tabulce a špička nadohled - to je pozice, v níž se sparťané určitě vidí rádi. Avšak pozor! Extraligové pořadí je nezvykle vyrovnané, a tak Pražany dělí například od jedenáctého Zína pouhých sedm bodů. Navíc poslední dva mače pořádně zacloumaly s nervy fanoušků. Sparta sice v derby se Slavií předvedla, že se umí o body rvát i za nepříznivého stavu, avšak poté s Třincem během několika posledních minut prohospodařila tříbrankový náskok a výhru 5:4 vybojovala až na nájezdy.

Trenérům tak aspoň zlepšil náladu návrat rekonvalescentů Černoška, Podlešáka a Tona.

Ve Spartě nejvíce září:

Výborný, Kratěna
David Výborný Ondřej Kratěna

Pět branek v posledních pěti utkáních nastřílel kapitán Sparty David Výborný, přičemž pauzu si dovolil pouze čtyři kola zpět s Libercem, kde jej však zastoupili spoluhráči. On naopak spolurozhodl minulý lehce pokažený duel s Třincem, kdy jeho nájezd znamenal ukončení penaltového rozstřelu a na konto Sparty se tak stěhoval i druhý bod.

Čtvrtý nejlepší střelec prozatimního průběhu extraligy Ondřej Kratěna se v zápase s Třincem přeměnil spíše na nahrávače, když asistoval u prvních dvou gólů Gulašiho a Tona. Zároveň proměnil rozhodující nájezd. Po dvou utkáních, kdy vyšel bodově naprázdno, to je pro něj jistě dobré povzbuzení do dalších bojů.

Zápas 32. kola O2 startuje v TESLA ARENĚ v neděli od 17 hodin. V případě nepřítomností přímo na stadionu můžete Spartě držet palce u tradičního online přenosu nebo na internetové televizi na tv.hokej.cz.