12. 12. 2005 Lucie Vítková

V neustálém oslabení zápasy nevyhrajeme, zuřil Toman

Přestože se Sparta i Pardubice pohybují v dolních patrech tabulky, sehráli oba odvěcí protivníci nadprůměrné střetnutí. Zápasu na východě Čech nescházelo vůbec nic. Před parádní atmosférou Pražané předvedli kvalitní výkon, který na body nestačil vinou častého vylučování hostí zejména ve třetí třetině. Rozhodující úder padl v dvojnásobném oslabení, když jedním z provinilců byl také Milan Toman. Odchovanec Sparty cítil křivdu a zklamání, častá hra v nerovnovážném počtu hráčů na ledě vzala Holešovickým naději na úspěch.
Odehráli jste perfektní utkání, na vítězství to ovšem nestačilo. Kde byla chyba?
Rád bych odpověděl, ale nemám k tomu co říci. Byl to nádherný zápas, určitě jsme sahali po bodech, na které jsme měli. Ovšem těžko můžeme výsledek uhrát, když nehrajeme v pěti. Přitom nebyla chyba jen na naší straně, abychom museli třetí třetinu odehrát ve třech, čtyřech hráčích. Je to škoda.

Poslední zápasy vám nevyšly, ale v Pardubicích jste konečně zabrali, mám pravdu?
Opravdu to z naší strany bylo tentokrát mnohem lepší. Důležité bylo, že nám domácí gólově neutekli a neustále jsme s nimi dokázali držet krok. Ztráta o jednu, dvě branky se dohání snadněji než když v hluché chvilce inkasujeme náhle čtyřikrát. Zodpovědný výkon nám pomohl držet se soupeřem krok až do samého závěru. Také jsme více hráli jako tým, pomáhali jsme si a dřeli, to nám nikdo neodepře.

V Třinci jste vyhořeli, byl to hlavní impuls k tomu, že se tým dnes tak semknul?
Dostat takovou „šišku“, kterou nám nadělili Oceláři není určitě ideální. Sedli jsme si a mnohé si vyříkali. Důležitější je, že jsme konečně nezůstali jen u slov a začali plnit také na ledě to, o čem jsme před zápasem mluvili. Donekonečna si můžeme říkat co chceme, ale musíme to hlavně plnit. Dnes se nám to povedlo, v tom byl hlavní rozdíl.

Extraliga se nyní odmlčí, na řadě je reprezentační přestávka. Vítáte jí?
Myslím si, že spíše ano. Potřebujeme hlavně trénovat. Stále je do konce sezóny spousta času a musíme nabrat síly, konec základní části pro nás bude důležitý.

Vedení se netají faktem, že by uvítalo změny. Jak to na tým působí?
Určitě to není nic snadného, ale každý z nás se s tím musí poprat. Je to sport, je to naše zaměstnání. Pokud změny pomůžou Spartě, tak jedině dobře a ať nastanou třeba teď hned.

Vaše osobní výkony se pod trenérem Výborným zlepšily, ale poté jste znovu chyboval v Třinci, v Pardubicích jste byl u dvou branek…
Co k tomu více dodat. Byly to moje první góly, které jsem pod trenérem Výborným dostal. Stále ale zastávám názor, že nezáleží na tom, kdo góly obdrží či kdo je naopak vstřelí. Samozřejmě, že v osobních statistikách to vypadá jinak, nepříliš pozitivně, ale podstatné je vyhrávat a ne sledovat vlastní statistiky.

Přesto sedí vám více styl pana Výborného, pod kterým nechybujete zdaleka tolik jako pod panem Šindelem?
Těžko říci. Udělal jsem pár chyb, chyby dělalo celé mužstvo. Najednou se nám situace zvrtla špatným směrem a těžko jsme se z toho dostávali. Problémy začaly letní přípravou a táhnou se s námi dál, nechtěl bych to hlouběji rozebírat. Snažím se hrát na maximum, ne vždy se ovšem všechno podaří.

Když jsme u chyb, těch je opravdu hodně. Sparta je nejhůře bránící celek extraligy, co tomu říkáte?
Podstatné je hrát v pěti, a to se nám poslední dobou nedaří. Spoustu branek dostáváme v oslabení, ale o tom nemá smysl se bavit. Samozřejmě chybujeme, v obraně nehrajeme dobře. Když se nepodaří uspokojivě vyřešit situaci obránci, je to vidět více a lidé si na něj rádi ukáží. Obranná hra je propojená i s útočníky, ale když ti ztratí puk třeba v útočné třetině, není to tolik na očích, jako u beků. Přesto je to chyba, ze které branka vyplyne. Musíme zabrat všichni, ne jen obránci. V první řadě si musíme pomáhat, když levé křídlo je vepředu, musí za něj zaskočit jiný hráč a ne spoléhat na to, že „levaso“ bude zároveň útočit i bránit. Je to souhra celé pětice, ne ve všem se dá spoléhat jen na obránce.

Budete se této činnosti věnovat nyní o přestávce?
Samozřejmě, už je na čase. S panem Výborným už jsme ledasco načali, ale extraligový kolotoč je rychlý. Nyní bude více času a věřím, že se do toho pustíme s obrovskou chutí. Počínaje obranou ve středním pásmu. Určité zlepšení je už vidět, když to porovnáme s hokejem pod trenérem Šindelem. Tedy, pokud se tomu dalo říkat hokej, já myslím, že snad ani ne. Tomu je však konec.

Máte předehraná utkání, v tabulce jste nízko, v lednu bude program nahuštěný ještě více. Neobáváte se, že vás v koncovém součtu můžou mrzet takto ztracená utkání s důležitými soupeři okolo vás, jakým byly třeba právě Pardubice?
Uvidíme, co nás bude mrzet. Nemůžeme mluvit jednotlivě, mrzet nás může jakýkoliv prohraný zápas, ať už s první Slavií či posledním Vsetínem. Tabulka je od čtvrtého do jedenáctého místa nahuštěná a v tříbodovém systému není nikdy nic ztraceno. Všechno záleží na nás. Soupeři okolo nás nebudou stále vyhrávat a v těch chvílích budeme muset zabrat zase my. V žádném případě nic nezabalíme, zápasů je ještě dost.