5. 1. 2005 Vojtěch Gibiš

V pátek doma s Kladnem

Dalším soupeřem Sparty bude tým Kladna, s kterým jsme letos ještě neprohráli. Po delší době bude Sparta hrát doma, neváhejte proto přijít povzbudit Spartu! Prvních 250 diváků, kteří projdou turnikety dostane A4 plakát hlavního mužstva.
O soupeři ...
Šestinásobný mistr Československa Kladno nezačalo sezónu šťastně. Porvní dva zápasy totiž prohrálo. Pak ale přišel velký obrat v podobě přítomnost Jaromíra Jágra. S ním v sestavě se nadechlo Kladno k velkým výkonům. Hokejisté Rabatu začali sbírat vítězství za vítězstvím, jen občas ochutnali hořkost porážky. Přítomnost hokejové superstar Jaromíra Jágra nejen probudila mužstvo Kladna, ale zároveň i diváky po celé republice. Kam Kladno s Jágrem přijelo, tam bylo skoro vždy vyprodáno. Vrchol přišel v zápase protio Slavii. Nejenže dokázalo kaldno Slavii porazit 3:2, ale zápasu přihlíželo více jak patnáct tisíc diváků! Další výrazný skalp si připsalo Kladno o několik zápasů později, když jako první tým v sezóně porazilo Zlín na jejich ledě v základní hrací době. Poté přišlo několik nevyrovnaných zápasů a Kladno se začalo lehce propadat tabulkou. Důvodem byl možná i fakt, že se Jaromír Jágr vydal za penězi a dobrodružstvím do vzdáleného Ruska. V minulém kole Kladno těsně prohrálo s mistrovským týmem Zlína, když jedinou branku utkání vstřelil Okál. Momentálně se nachází Kladno na šestém místě extraligy, tři body od čtvrtého místa.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Dlouho mělo Kladno jednu zářivou hvězdu – Jaromíra Jágra. Po jeho odchodu do Ruska se však na šlo několik dalších hráčů jenž ho dokázali zastoupit. Nejvíc je nyní na ledě vidět obránce Toronta Tomáš Kaberle. Nejenže je nejproduktivnější bek Kladna, ale zároveň je i nejproduktivnější hráč Kladna! S dvaceti devíti kanadskými body za osm branek a dvacet jedna přihrávek je i zdaleka nejproduktivnější obránce extraligy. Jediné v čem lehce zaostává je hodnocení plus, minus. Prozatím má na kontě pouze osm kladných bodů. Dalším současným tahounem Kladna je Martin Procházka, opět těžící ze zažité spolupráce Procházka – Patera. Martin Procházka doposud nasbíral dvacet osm bodů za šestnáct gólů a dvanáct asistencí. Je zároveň nejlepším střelcem Rabatu. K dalším osobnostem v kladenském dresu patří brankář Zdeněk Orct či již zmíněný Pavel Patera. K velkým výkonům se po zranění rozehrává František Kaberle.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Prvně se v této sezóně oba týmy setkaly 10.10.2004 v T-Mobile Areně. Více než třináct a půl tisíce diváků se přišlo podívat na souboj Jágra se Spartou. Jágrovi byl určen osobní hlídač. Stal se jím zarputilý bek Martin Richter. Po pár minutách se dostalo Kladno k přesilové hře a hned bylo zle. Kdo jiný než Jaromír Jágr si pohrál s Řezníčkem a prostřelil Břízu. Odpověď však přišla velmi brzy. Z kruhu se trefil Jan Marek. Ještě v první třetině překlopil skóre opět ve prospěch Rabatu Robert Kysela. Druhá třetina se již však hrála v režii Sparty. Krátce po přestávce totiž srovnal Pilař. V dalším průběhu třetiny se ještě prosadil další hráč NHL Jan Hlaváč. Pět minut před koncem základní hrací doby ještě zaúřadovala první řada Sparty. Petr Nedvěd krásnou střelou o břevno stanovil konečné skóre na 4:2 ve prospěch domácích. Odveta se hrála již bez Jágra, avšak před televizními kamerami. Na první si však hokeje chtiví diváci museli počkat až do třetí třetiny. Ne, že by obě strany neměly šance, ale zářili oba brankáři. Ve dvaačtyřicáté minutě se střelou z mezikruží prosadil Kladeňák ve službách Sparty Martin Chabada. Kladno vyrovnalo ve dvojnásobné početní převaze o pět minut později Gardoněm. Vítězný gól vstřelil v poloze ležícího střelce ve dvaapadesáté minutě Olesz. Vítězství ztvrdil brankou do opuštěné klece Kladna Petr Ton.
Sparta měla minulý týden velmi náročný program. Pět zápasů v pěti dnech se nehraje každý týden. Sparta však náročný turnaj Spengler Cupu zvládla, a vybojovala druhé místo. Tým neměl moc možností k odpočinku, v úterý je již čekal zápas v Karlových Varech. V první třetině tohoto zápasu bylo vidět, že je mužstvo ještě hlavou v Davosu. Nevýrazný výkon Sparty v první třetině ještě prohloubila branka karlovarského Pecha. Do druhé třetiny nastoupilo mužstvo Sparty jako vyměněné. Před polovinou zápasu se trefil Petr Ton a načal velký obrat. O několik minut později předvedl elegantní sólo zakončené brankou Jan Hlaváč. Ještě ve druhé třetině přidal hřebíček do karlovarské rakvičky Tomáš Netík. Ve třetí třetině prostřelili Málka opět Ton a Netík. V nepříliš divácky sledovaném zápase vyhrála Sparta 5:1. V utkání se neobjevil Ivan Majeský, jehož trenéři nechali odpočívat. Sparta by proti Kladnu měli chybět dva hráči. Až ve druhé polovině ledna se totiž v dresu Sparty objeví marodi Josef Melichar a Jindřich Kotrla. Do zápasu zřejmě zasáhne uzdravený Michal Sivek. Stoprocentně ještě není připraven Petr Bříza, proto bude zřejmě opět chytat Tomáš Pöpperle.
Ve Spartě nejvíce září:
Na Spengler Cupu se k vynikajícím výkonům rozehrál jednatřicetiletý útočník Sparty Petr Ton. Na stejné vlně pokračuje i v extralize. V úterý v Karlových Varech vstřelil dva góly, čímž vystřídal Davida Výborného na pozici nejproduktivnějšího hráče Sparty. Momentálně má rychlobruslař Petr Ton na kontě třicet bodů za dvanáct branek a osmnáct asistencí. Je také třetím nejlepším hráčem Sparty v hodnocení plus mínus. Lepši je ve Spartě v tomto hodnocení pouze Tomáš Netík a Karel Pilař. Ten po malé odmlce začíná opět sbírat body a plusy. Momentální jeho statistika je sedm branek, devět asistencí a sedmnáct plusových bodů. Počet plusových bodů jej řadí k absolutní špičce extraligy. Ve výborných výkonech v brance Sparty pokračuje skromný mladík Tomáš Pöpperle. Ten má momentálně nejlepší percentuální úspěšnost ze všech extraligových brankářů!
Zápas začíná v holešovické T-Mobile Areně v pátek 7.1.2005 v 18:30. V předprodeji či na pokladnách haly si můžete zakoupit vstupenky v ceně 70 - 130 Kč. Taktéž lze využít prodejní síť Ticketpro či Tipsport a zakoupit vstupenky v ceně 60 - 115 Kč.