5. 9. 2007 Vojtěch Gibiš

V přípravě bývám většinou tragický, směje se Vaic

Ľubomír Vaic zamířil do Sparty v létě tohoto roku z Liberce jako jedna z posil. Slovenský útočník posbíral v přípravě dvě asistence, na gól zatím čeká. Nepodařilo se mu ho vstřelit ani Eisbärenu Berlín, jehož dres Vaic oblékal před sedmi lety. Přesto není šikovný štírek neklidný, v přípravě se mu prý nikdy nedařilo.
Vaic byl jedním z několika hráčů, kteří odehráli obě utkání proti německému soupeři z Berlína. V obou triumfoval Eisbären, ale Vaic v tom nevidí úpadek českého hokeje. "Je to těžké takhle hodnotit, jedná se totiž pořád o přípravu. V Berlíně jsme neměli kompletní kádr, hráli jsme jen na tři lajny. Doma jsem sice byli skoro kompletní, ale bohužel jsme opět prohráli. A to i přesto, že jsme měli více ze hry, více šancí, jen nám chyběl kousek štěstí. Ale jak jsem říkal, nelze srovnávat kvalitu hokeje v přípravě. Mnoho hráčů se nedokáže při přátelákách motivovat tak, jako v extralize," vysvětlil rodák ze Spišské Nové Vsi.

Sparta sice první třetinu vyhrála, ale hokejisté Eisbärenu byli pohyblivější, většinou první u puku. "Nevím, proč jsme za sebou tak tahali nohy. Asi to byl nějaký problém v našich hlavách . Musíme ho co nejdřív z hlavy vyhnat, extraliga začíná za necelé dva týdny," smál se třicetiletý útočník. Vaic však neviděl jako zásadní problém podcenění soupeře. "Podle mě jsme si všichni říkali, že to je jen příprava. A v té se nikdo nechce zranit, takže asi nejdeme na sto procent do všech soubojů. V létě je to prostě trochu jiný hokej," přidal svůj názor hráč, který si v devíti zápasech vyzkoušel i slavnou NHL.

Několika elitním sparťanským útočníkům se ještě v přípravě nepodařilo skórovat a právě Vaic je jedním z nich. Účastník tří mistrovství světa si z toho těžkou hlavu nedělá. "Nervózní vůbec nejsem. V přípravě bývám většinou tragický, vstřelím vždy tak jeden, maximálně dva góly. Většinou se mi začíná dařit, až když o něco jde," mávl rukou nad absencí gólového zápisu milovník dobrých knih. V posledních dvou zápasech poslal trenér František Výborný Vaice do prvního útoku k Petrům Tonovi a Nedvědovi. "Jak to bude fungovat, to uvidíme později. A hlavně je to otázka na trenéra. Mě osobně se s oběma Petry hraje výborně. Jsou to vynikající útočníci, dovedou podržet puk i nahrát. Myslím si, že když spolu pořádně potrénujeme a zvykneme si na sebe, tak nám to bude šlapat," okomentoval přesun do elitního útoku centr, který však nyní dostal za úkol obranné povinnosti na levém křídle.

Krátce po utkání se sešel Vaic s jedním z berlínských hráčů a dlouze si vyprávěli. Vaic měl na co vzpomínat, v dresu berlínských Medvědů odehrál v sezoně 2000-2001 šestadvacet utkání. "Ale z tehdejšího kádru zůstali v Berlíně jen dva hráči - Steve Walker a Sven Felski. A z mého tehdejšího spoluhráče Jeffa Tomlinsona se stal asistent trenéra. Takže nebylo ani žádné špičkování." Mistrovský celek čeká po konfrontaci s německo-kanadským stylem další neobvyklý soupeř. Porovnat síly přijedou čeští reprezentanti do dvaceti let. "Netuším, jak bude ten zápas vypadat. Nechám se překvapit, s čím na nás kluci vyrukují," usmál se forvard, který netrpělivě vyhlíží začátek extraligy.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jandač: Noví hráči rychle zapadnou

Forman: Věřím, že stadiony se začnou plnit

Horák: Snad jsem do party dobře zapadl

Informace o vstupenkách na hokejový pohár