25. 12. 2005 Vojtěch Gibiš

V prvním utkání Spengler Cupu se utká Sparta s Davosem

V pondělí 26. prosince v 15 hodin odstartuje další ročník nejstaršího evropského klubového turnaje – Spengler Cupu. Ve švýcarském Davosu letos změří síly domácí Davos, výběr Kanady, Metallurg Magnitogorsk, Sparta Praha a Eisbären Berlín v jehož barvách chytá Sparťan Tomáš Pöpperle.
Hned první utkání Spengler Cupu svedlo dohromady loňské finalisty – Spartu a domácí Davos. Loni vyšel z finálového klání, v kterém na obou stranách zářili hráči z NHL, vítězně Davos, vyhrál 2:0. Letos se Davos, vedený trenérem Arno Del Curtem, pohybuje prozatím v horních příčkách tabulky Švýcarské ligy. Momentálně je třetí, jen tři body za vedoucím Luganem.

Ve žlutomodrém dresu Davosu se letos zatím nejvíce daří švýcarskému reprezentantovi Reto von Arxovi, který už nasbíral šestatřicet bodů za dvanáct branek a čtyřiadvacet nahrávek. Nejlepším střelcem nejčastějšího výherce Spengler Cupu je pak Američan Landon Wilson. Hráč prověřený téměř třistapadesáti zápasy v NHL se v třiadvaceti utkáních již osmnáctkrát zapsal mezi střelce.

Dalším hráčem se zkušenostmi z NHL je čtyřiatřicetiletý obránce Brett Hauer. V útoku Davosu pak můžeme spatřit další zajímavá jména. Pravidelným švýcarským reprezentantem je dvaadvacetiletý Andres Ambühl. Finským reprezentantem je Riku Hahl, který již také nasbíral dvaadevadesát startů v NHL v dresu Colorada. Více než stovku zápasu v nejslavnější soutěži světa také odehrál Kanaďan Shane Willis.

Českým fanouškům je také dobře známo jméno Josef Marha. Rodák z Havlíčkova Brodu hrál naposledy v Čechách v sezoně 1994/1995 za Jihlavu. Poté zamířil za moře, kde odehrál 159 zápasů v dresu Colorada, Anaheimu a hlavně Chicaga. Své působení v Americe zakončil v létě 2001, kdy přestoupil do Davosu, kde působí dodnes.

Davos posílí po dobu Spengler Cupu také pětice cizinců. Z týmu EV Zug vypomůže domácím trojice Barry Richter, Janne Niskala a Timo Pärssinen. Richter je Američan, zbylé dvě posily jsou z Finska. Z posledního týmu švýcarské ligy SCL Tigers pak ještě Davos posílí Fin Timmo Miettinen a Švéd Oscar Ackeström.

Sparta na Spengler Cupu posílí pouze velezkušený brankář, bývalý švýcarský reprezentant Reto Pavone. Sparťanští trenéři totiž chtějí především dát příležitost mladým hráčům. Proto sebou Pražané vzali pět pětek hráčů, ale hrát budou zřejmě jen na tři, zbylé dvě pětky budou odpočívat. Se Spartou do Davosu neodcestovala čtveřice Jiří Vykoukal, Ján Tabaček, Pavel Kašpařík a Ondřej Kratěna.

Soupiska týmu HC Davos

1  Hiller Jonas