30. 12. 2022 Daniel Ryl

Ve finále Spengleru nás čeká Ambri s Chlapíkem

Lepší závěr roku 2022 jsme si nemohli přát, sparťani! Skvělý semifinálový obrat proti Örebru nám v Davosu zajistil první účast ve finále Spengler Cupu od roku 2004. O cennou trofej si zahrajeme na Silvestra od 12:10 hodin proti švýcarskému Ambri-Piotta s naším bývalým lídrem Filipem Chlapíkem v týmu. Završení roku sledujte v přímém přenosu ČT sport.

Ukončíme české i sparťanské čekání?

V sobotním utkání má náš tým o motivaci postaráno, a to dvojnásobně! Nejen, že můžeme získat svou třetí trofej na Spengleru po dlouhých 59 letech, ale můžeme se stát také prvním českým šampionem po čtyřiceti letech. V novodobé historii jsme se dostali do finále pouze v roce 2004, kde jsme nestačili na Davos.

Náš tým má tak skvělou šanci rozšířit klubovou sbírku o třetí trofej, když jsme dvě předchozí získali v letech 1962 a 1963. O počínání našeho mužstva na Spengler Cupu si můžete více přečíst ve speciálním souhrnném článku, který mapuje všech devět účastí.

SESTŘIH VÍTĚZNÉHO SEMIFINÁLE

Ambri je na Spengleru jako vyměněné

Švýcarský soupeř se v lize trápí, od začátku sezony pouze jednou vyhrál za tři body alespoň dva zápasy za sebou, ale v Davosu je jako vyměněný. Tým s tahounem Michaelem Špačkem, jenž se 37 body vládne bodování švýcarské ligy totiž v základní skupině přehrál IFK Helsinky i Örebro.

Stejně jako Sparta si tak vybojoval postup z prvního místa, když mu osud nahrál do semifinále derby s domácím Davosem. Modří ve skvělé kulise i díky gólu exsparťana Filipa Chlapíka zvítězili jednoznačně 5:0 a dali našemu týmu najevo, že ho nečeká nic lehkého.

Co je jisté, dopolední zápas odehrajeme v záplavě modré, protože fanoušci Ambri vytvořili domácí atmosféru i v utkání proti Davosu.

Koho sledovat?

Obrovská jména v Ambri nehledejte, přesto je potřeba se mít na pozoru! V týmu je náš bývalý lídr Filip Chlapík, zatím Michael Špaček vévodí celé švýcarské lize.

Kanaďané Josh Jooris, Brandon McMillan nebo mladý Alex Formenton mají dohromady na kontě téměř 500 zápasů v NHL, při čemž poslední jmenovaný má stále platný kontrakt s Ottawou. Obránce Vili Saarijärvi patří Arizoně, italský útočník Diego Kostner pro změnu reprezentoval Itálii už na čtyřech šampionátech.


Příprava pro nás, co tentokrát?

Na Ambri-Piotta narazíme v soutěžním utkání poprvé, ale před pěti lety už jsme se potkali v rámci letní Sommeturnier v Berlíně. Ačkoliv byl stav po dvou třetinách vyrovnaný, skvělá třetí část a tři góly nám zajistily vítězství 5:2. Ze současného kádru ho však pamatují pouze Miroslav Forman s asistentem Jaroslavem Hlinkou.

V den zápasu...

Už tradičně patří 31. prosinec oslavám nového roku, ale výročí slaví také útočník Michal Řepík. Náš kapitán oslaví v den utkání své 34. narozeniny, takže není třeba debatovat, jaký dárek by si od svých spoluhráčů přál.

Věděli jste, že...

České týmy byly už 28krát mezi nejlepší dvojicí Spengler Cupu! Z celkových šestnácti titulů je rekordmanem sedminásobný vítěz LTC Praha, častěji však byla v nejlepší dvojici Jihlava, která má z deseti úspěšných startů pět titulů. Naposledy si zahrál finále Třinec, který před třemi lety nestačil na výběr Kanady.


AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu