13. 5. 2020 Marek Táborský

Ve stopách otce: Horák posilou Sparty!

Nejnovější posilou našeho týmu se stal útočník Roman Horák! Pravidelný český reprezentant z posledních let přichází do Sparty po angažmá ve Švédsku, KHL a zámořské NHL. S naším klubem podepsal kontrakt na sezonu 2020/2021.

Osmadvacetiletý útočník přichází do Sparty ze švédského Växjö, kde patřil poslední dvě sezony mezi důležité hráče klubu. Předtím působil čtyři roky v Kontinentální lize, kde hájil dres Viťazu Podolsk, jednu sezonu dokonce jako kapitán. V letech 2009 až 2014 působil v zámoří, kde se probojoval až do základních sestav týmů Calgary Flames a Edmonton Oilers. V nejslavnější hokejové soutěži odehrál 84 zápasů.

„Roman Horák byl naším hlavním cílem tohoto přestupního období, jsem moc rád, že se nám ho podařilo získat. Měl by zastávat roli centra v elitním útoku a být jedním z našich rozdílových hráčů,“ říká sportovní manažer Jaroslav Hlinka.

Sympatický útočník si v reprezentačním dresu zahrál na mistrovstvích světa v letech 2017 a 2018, v roce 2018 si zahrál také na olympijských hrách v Jižní Koreji.

„V posledních letech sbíral Roman pravidelně pozvánky do reprezentace, má za sebou úspěšné angažmá v nejlepších ligách světa. Jsme moc rádi, že ho máme v týmu a může jít ve stopách svého otce,“ připomíná Hlinka angažmá Romana Horáka staršího, který ve sparťanském dresu válel v letech 1995 až 1999.

V roce 1997 byl dokonce Roman Horák starší nejproduktivnějším hráčem celé soutěže. Žádný jiný sparťan zatím nedokázal ve sparťanském dresu nasbírat v základní části více bodů než Horákových třiasedmdesát. „Samozřejmě o tátových letech a úspěších ve Spartě vím. Je pro mě čest jít v jeho stopách. Kdybych se jen vzdáleně přiblížil jeho rekordu, budu šťastný,“ uvedl s úsměvem Roman Horák mladší.

„Ve Spartě je velice kvalitní tým, skvělí trenéři, hráčské legendy v klubovém managementu. Nebylo nutné se dlouho rozmýšlet. Chci Spartě pomoci dosáhnout nejvyšších cílů, moc se těším i na účast v hokejové Lize mistrů,“ dodává Horák.

PROFIL ROMANA HORÁKA:

Odchovanec Českých Budějovic o sobě dával vědět už v nejstarších mládežnických kategoriích, kde sbíral téměř bod na zápas. Nikoho tak nepřekvapilo, když ho v roce 2009 v 5. kole draftu NHL vybrali New York Rangers. Tou dobou měl mládežnický reprezentant, který debutoval v extralize v 16 letech, na kontě už osmnáct extraligových startů a první vstřelený gól.

Syn bývalého útočníka Jihočechů i Sparty se na podzim téhož roku vydal za moře, kde nastupoval ve WHL za Chilliwack Bruins. Výbornými výkony ve druhé sezoně a 78 body v 64 zápasech základní části si řekl o šanci v NHL v dresu Calgary, jenž ho získalo letním trejdem. Komplexní útočník nastupoval střídavě na farmě v Abbotsfordu i za Flames, jenže v jejich dresu hrával převážně jen v první sezoně. Horákovo působení v nejlepší lize světa trvalo nakonec 84 zápasů a po epizodním angažmá u rivala z Edmontonu následoval návrat do Evropy.

Bojovný a produktivní centr se stal v dalších čtyřech sezonách oporou Podolsku, kde dokonce ve své druhé sezoně dělal kapitána. Během úspěšné ruské anabáze v KHL se stal Roman Horák mimo jiné stabilním členem reprezentace. Za ní si zahrál na světových šampionátech v letech 2017 i 2018 a reprezentoval také na olympiádě v Pchjongčchangu.

Po úspěšné sezoně 2017/2018 vyslyšel vábení švédského Växjö, kde odehrál dvě slušné sezony, ale v květnu 2020 se vrátil do Česka. Český reprezentant napodobil kariéru svého otce, když se dohodl na smlouvě se Spartou.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší