14. 3. 2006 Vojtěch Gibiš

Ve středu je fiknem, tvrdí po prohře Sivek

V elitní první formaci nastoupil v prvním čtvrtfinálovém utkání po boku Marka a Tona útočník Michal Sivek. Důvodem byl fakt, že Martin Štrba do Zlína vůbec nepřicestoval, z první zápasů play-off jej totiž vyřadilo zranění. Sivek se dokonce objevil v obrovské šanci, když se krátce před polovinou zápasu řítil sám na Murína, ale v rozhodujícím momentu ho neposlechl puk.
Michal Sivek se v prvním útoku neztratil, vypracoval si nějaké šance, ale proměnit se mu žádnou nepodařilo. “Martin Štrba se zranil a nemohl s námi bohužel odcestovat. Já jsem byl další levé křídlo na řadě a proto mě trenéři dali do první lajny. Nikdy jsem Honzou Markem ani Petrem Tonem nehrál, bylo to takové zalepení místa. Klukům jsem bohužel moc nepomohl, ale snažil jsem se dělat co mohu – bránit, prosadit se dobrým pohybem. Ale bohužel se to nepovedlo, prohráli jsme,“ litoval Michal Sivek. Jeho situace byla navíc ztížena i faktem, že se svými novými spoluhráči neabsolvoval ani jeden společný trénink.

Největší šanci ke skórování měl Michal Sivek v sedmadvacáté minutě. Jan Marek Sivka šikovně uvolnil a ten uháněl nikým neatakován na Murínovu branku. “Honza mi výborně nahrál. Chtěl jsem si v jízdě puk zpracovat, ale on se mi postavil na hranu, takže jsem do toho mohl jen plácnout. Beru tohle na sebe, je to jako kdybych si dal vlastní gól. Takovéhle šance jsou dvě, tři za zápas a my je musíme proměňovat. Prostě jsem vyhořel,“ přiznával hbitý forvard.

Hra v první třetině byla hodně rozkouskovaná, hodně se přerušovalo. Navíc Zlín výborně bránil, na modré stavěl neprostupnou řadu ze čtyř i pěti hráčů. “Už je to typický play-offový hokej. Zlín ví, že jsme je třikrát porazili, vědí jakou máme sílu v útoku. Proto bránili modrou čáru a byla to taková nastřelovaná. Nesmíme se přizpůsobit jejich hře, přejít přes jejich obranný val je však velmi těžké. Zlín ale nemůže takovouhle hru vydržet věčně,“ nahlas přemýšlel sparťanský odchovanec.

Tým Hamé trochu překvapil tím, že se příliš nehnal do útoku, ale přes publikum, které je hnalo vpřed, spíše vyčkával na brejky. “Oni takhle podobně hrají. Moc gólů nedávají, vyhrávají o branku či o dvě. Mají na to i správné hráče, kteří umí ujet do brejku. Mají nás přečtené, vědí co na nás hrát. Ale říkám, že ve středu neprohrajeme, šmiknem je,“ slibuje před druhým čtvrtfinále pětadvacetiletý hráč.

Utkání rozhodl moment v poslední minutě první třetiny, kdy po Okálově střele z těžkého úhlu doklepl puk do branky Ivan Rachůnek. “Byla to taková střela z rohu, Břízka vyrazil puk před sebe a tam se to nešťastně odrazilo do brankoviště. Puk byl pak ztracený mezi Břízkovými betony, nebyl vidět, jejich hráč si ho všiml a doklepnul do branky. Byl to hodně nešťastný moment,“ komentoval hráč se zkušenostmi z NHL.

Vítězný gól Zlína krátce okomentoval i brankář Petr Bříza. “Trefilo mě to do kolena, pak puk ztečoval náš bek a já jsem netušil, kde mám puk. Rachůnek pak puk protlačil do sítě,“ osvětlil situaci z konce prvního dějství sparťanský brankář. Ten dokázal i ocenit některé přednosti hry soupeře. “Zlín má výborné buly, to jsme věděli předem. Ale my jsme dokázali eliminovat, neměli z nich žádné smrtelné šance.“

Těsná prohra Spartu nesrazila psychicky dolů, což potvrdil i veterán mezi tyčemi Bříza. “Nikdo asi nemohl čekat, že porazíme Zlín 4:0 na zápasy. Čekáme dlouhou sérii, dnes se podařilo vyhrát 2:1 Zlínu. Jdeme do dalšího zápasu s klidem,“ ukončil krátké hodnocení nejzkušenější brankář extraligy.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Hráči přistoupili na dočasné snížení platu

Jiří Hrdina: Ze Sparty jsem měl dobrý pocit

​Buchtele prodloužil kontrakt se Spartou

STATISTIKY: Veleli zkušení, dařilo se i bekům