19. 8. 2010 Petr Schwank

Velezkušený Ragnarsson nastoupí poprvé proti týmu z Česka

Nedávno oslavil devětatřicáté narozeniny. Ostřílený zadák Marcus Ragnarsson patří mezi nejznámější jména oblékající dres švédského Djurgårdenu. Právem nosí na prsou kapitánské céčko. Vicemistr nejvyšší švédské ligy se v pátek 20. srpna v rámci turnaje European Trophy střetne s holešovickou Spartou. Ještě předtím nabízíme odpovědi jeho kapitána v krátkém rozhovoru.

Kariéra Marcusse Ragnarssona: 10 sezón v NHL a v nich 177 bodů

Rodák z městečka Ostervala ležícím na východním pobřeží Švédska si s hokejkou začal tykat velmi brzy. Už v 16 letech hrál za ostervalský hokejový klub druhou švédskou ligu. O tři roky později už ale balil potřebné náčiní a stěhoval se do hlavního města. V sezóně 1990/91 poprvé oblékl dres stockholmského Djurgårdenu. Strávil tu pět let, než si jej jako devadesátého devátého vyhlídli skauti NHL a také jej z této pozice v roce 1992 draftovali.

Ročník 95/96 už Ragnarsson tráví v zámoří. Zpevňuje tu defenzivní hráz týmu, který jej před lety draftoval – San Jose Sharks. Hned jeho první sezóna se pro něj stává i nejúspěšnější co se kanadského bodování týče. Osmkrát skóroval a 31 branek připravil. Pro Žraloky se stává na osm sezón nepostradatelným. Jeho služeb se vzdávají až v roce 2002, kdy odchází do Pensylvánie za tamní Philadelphií Flayers. Ani tam si ale nevede špatně. Svědomitě plní své defenzivní úkoly a k tomu i sem tam přidá bod do osobních statistik.

Marcus Ragnarsson

Jenže v roce 2004 přeruší jeho angažmá na východním pobřeží výluka NHL. Následující ročník 2004/05 věší brusle na hřebík. Vrací se k nim ale hned napřesrok, avšak už zpátky ve Skandinávii. Tři sezóny odehraje v druholigovém Almtuna IS. Před dvěma lety se ovšem znovu vrátil do švédské metropole. V Djurgårdenu mu ušili dres s kapitánským céčkem, který Ragnarsson obléká dodnes.

Proti Spartě to bude těžké

Co si myslíte o složení turnaje European Trophy? Co turnaj jako je tento může přinést vašemu týmu?
Je vždycky zábavné potkávat se s týmy ze zahraničí. Dá nám to šanci poznat jiný typ hokeje než ten, na jaký jsme zvyklí ze švédské ligy.

Setkal jste se už během své kariéry s turnajem tohoto typu?
Přímo ne, ale minulou sezónu jsme hráli turnaj Nordic Trophy proti týmům z Finska.

European Trophy je označován jako prestižní turnaj. Souhlasíte s tím?
Určitě ano. Sejde se tu společně mnoho hodně dobrých týmů.

Jak hodnotíte kvalitu vašich turnajových soupeřů?
To je těžké předpovídat, ale jsem si jistý, že se tu odehraje mnoho dobrých zápasů.

Když se řekne HC Sparta Praha, napadá vás něco zvláštního nebo speciálního? Co víte o tomto klubu?
Sparta Praha, to byl a stále je velmi dobrý český tým.

Vzpomínáte na nějaké zápasy, které jste hrál proti českému týmu? Ať na klubové nebo mezinárodní úrovni?
Proti českému týmu jsem ještě nikdy předtím nehrál, zato jsem ale proti Česku několikrát nastoupil v reprezentaci Švédska.

V týmu Sparty hraje několik známých hráčů. Setkal jste se s nimi? Máte na ně nějakou zvláštní vzpomínku?
Ve švédské lize jsem pravidelně hrál proti Jaroslavu Hlinkovi a Janu Hlaváčovi. Vím o nich, že jsou oba dva velmi dobří hráči. Stejně tak jako mnoho dalších hráčů Sparty.

Těšíte se na utkání proti Spartě? Co od něj očekáváte?
Očekáváme kvalitní a těžký zápas.

Co by pro vás případná výhra v Red Bulls Salute znamenala?
Vyhrávat je vždycky důležité a taky zábavné. Ale v tomto bodě sezóny to pro nás není ta nejvýznamnější věc.

Jak váš tým dopadl v předchozí sezóně? A jaké máte ambice pro následující ročník 2010/2011?
Vyhráli jsme turnaj Nordic Trophy. V základní části jsme pak skončili druzí a totéž pro nás platilo i v play-off. Prohráli jsme ve finále s HV71. Naší ambicí je především utvrdit pozici týmu jako jednoho z nejlepších mužstev švédské ligy.