2. 3. 2007 Lucie Vítková

Víkend bude patřit hokeji, čtvrtfinále je tady!

Jedenáct dní trval odpočinek a poslední střádání sil na nejdůležitější část sezóny. O víkendu se roztáčí čtvrtfinálová kola a s nimi se otevřou rovněž brány holešovické T-Mobile Arény. Pražané na svém ledě hostí stejně jako v loňském roce hokejisty HC Hamé. První zápas Pražané zvládli na výbornou, ten druhý je naplánován na neděli do 18:15. Nenechte si duel ujít, pojďte pomoci táhnout Spartu za obhajobou.
O soupeři ...
Hokejisté HC Hamé pokračují v úspěšných sezónách a také letos se řadili mezi elitu v nejvyšší české soutěži. Přestože v létě mužstvo prošlo několika změnami, vstup do soutěže napověděl, že i letos musí soupeři s Medvědy počítat. Na Moravě chvíli působil také ostřílený bek Marušák a útočník Tomík, který se po krátké anabázi v zahraničí vrátil po ruce trenéra Bokroše. S Tomíkem mužstvo vyklouzlo z krátké krize a vrátilo se na vítěznou vlnu.

V průběhu ročníku tým trpěl při zranění brankářské jedničky Murína, jemuž jedna ze střel zlomila prst. Mužstvu ale pravidelně scházely také jiné opory. Nejvíce vrásek na čele ale hlavní kormidelník Bokroš prodělal v posledním duelu se Vsetínem, kdy už Medvědům o nic nešlo. Utkání nedohrály hvězdy Leška se Záhorovským. Oba však ve čtvrtfinále nastoupí.

Vzájemné zápasy v letošním čtvrtfinále:
Obhájci mistrovského titulu vstoupili do čtvrtfinálové série se Zlínem pravou nohou, když bez větších potíží zvládli na domácím kluzišti první duel. K výhře 4:0 Spartu dovedla pevná defenzíva, bezchybný gólman Duba, lépe zvládnuté emoce a zejména využité přesilové hry. Zlín přijel s agresivním stylem hry, který na připravené domácí neplatil.
Vzájemné zápasy v loňském čtvrtfinále:
Sparta jako hůře postavená v tabulce začínala v loňském roce čtvrtfinále na ledě soupeře. Ze stadiónu Luďka Čajky však neodjížděla po dvou zápasech vůbec spokojená. Přestože ani v jednom duelu nebyla horším celkem, nedokázala se správně porvat s tuhou defenzívou Medvědů a oba duely prohrála shodně 2:1.

V prvním zápase všechny branky padly už v první třetině, ten druhý byl napínavý až do samého závěru. Na vedoucí úder Barinky odpověděl čtyři minuty po první přestávce Hanzlík a bojovalo se znovu za nerozhodného stavu. Až čtyři minuty před koncem se štěstím napřáhl Okál a poprvé v životě dokázal za svou bohatou kariéru překonat brankáře Břízu. V ten pravý okamžik. Zlín se ujal v sérii vedení 2:0 na zápasy.

Za tři dny se Sparta vzpamatovala z nešťastného vstupu do nadstavbové části a na domácím ledě zavelela k velkému obratu v sérii. Sparťané předvedli koncentrovaný výkon a nerozhodil je ani fakt, že třikrát přišli o vedení. Vítězný úder na 4:3 zaznamenal obránce Černošek.

Následující den rozhodovala také jediná branka, počtvrté zvítězil jeden z týmů těsným výsledkem. Přestože po první třetině vedli Moravané, Sparta dokázala duel dvěmi brankami otočit a stav série snížit. Výhrou 3:2 navíc získala na svou stranu také psychickou výhodu a série se stěhovala zpět do města obuvi.

Tam se série lámala. Fantastickým výkonem se blýskl gólman Bříza a doslova lvím podélem dotlačil svůj tým k výhře, která znamenala velkolepý obrat v celé sérii. Na stadiónu Luďa Čajky rozhodla jediná branka, o tu se postaral v osmnácté minutě Kratěna a spolu se zmiňovaným Břízou byl rázem oslavovaným hrdinou. Svěřenci Výborného vyhráli 1:0.

Poslední šestý duel v našlapané T-Mobile Aréně poprvé neskončil rozdílem jedné branky. Více než půl zápasu se hrálo bez branek, poté začal kromě tradičně spolehlivého Břízy řádit také bek Černošek. Jeho rány poslaly Spartu do semifinále. Ta první ze středního pásma skončila za Murínem, další jeho dvě pecky usměrnily do sítě jeho Černoškovi spoluhráči. Sparta vyhrála 3:0 a postoupila zaslouženě.

Pražané si po reprezentační přestávce sebevědomí příliš nezvedli. Do týmu se opět vrátily uzdravené opory v čele s produktivním Hlinkou, ale k dobrým výsledkům nepomohly. Ze čtyř duelů vyhráli Sparťané pouze jeden, a to divokou přestřelku s Českými Budějovicemi. Podlehli Varům, v samostatných nájezdech a v prodloužení nestačili postupně ani na Liberec a Třinec. V jedenáctidenní přestávce navíc přišla ze sparťanské kabiny další nepříjemná zpráva, sezóna s největší pravděpodobností skončila pro útočníka Martina Štrbu, centra druhé formace. Ostatní hokejisté by měli být před čtvrtfinále v pořádku.
Ve Spartě nejvíce září:
Dobrou základní část má za sebou centr Jaroslav Hlinka. Ten navázal na loňský individuelní úspěch Jana Marka, když vyhrál kanadské bodování celé soutěže. Subtilní centr první formace sbíral body pravidelně, více si užíval přesné přihrávky než samotné branky. Dohromady nasbíral sedmapadesát bodů a své prvenství hájil až do posledního kola před dotírajícím Paterou. Nakonec zvítězil jen těsně, protože nastřílel více branek, čísly devatenáct, což ho pasovalo do role krále ligových statistik. Na Hlinku bude tým spoléhat i v play off. Mezi beky produktivitu ovládl další spartaň, velezkušený zadák Jiří Vykoukal. Ten se po loňském roce zotavil ze všech zdravotních lapáliích především s koleny a letošní rok odehrál ve velkém stylu. Nastřílel devět branek, k nimž přidal osmnáct asistencí. Vynikal zejména v přesilových hrách, kde se stal nenahraditelnou součástkou na středu modré čáry. Tradičně nastupuje v první obranné dvojici s Hanzlíkem.
Čtvrtfinále play off začíná Sparta na domácím kluzišti v T-Mobile Areně. První zápas je na programu v sobotu 3. března od 17:00. Ceny vstupenek jsou nepatrně vyšší než v základní části, dají se pořídit od 20 do 220 KČ. Lístky se dají koupit v předprodeji nebo tradičně v síti TicketPro. Pro ty, kteří se rozhodnou strávit sobotu doma, bude na našich stránkách tradičně připraven online přenos.