10. 9. 2005 Vojtěch Gibiš

Vopat: Obnovená extraligová premiéra

Extraligovým nováčkem se může nazývat ostřílený útočník Roman Vopat. V nejslavnější soutěži světa NHL nasbíral Vopat přes sto startů, ale do nejvyšší české ligy naskočil devětadvacetiletý hráč v zápase proti Litvínovu teprve poosmé!
Předchozích sedm zápasů sehrál Vopat právě za Litvínov, jeho rodné město. Od té doby však již uplynulo více než dvanáct let! V sedmnácti letech se totiž rozhodl Vopat zamířit za moře, aby se na přelomu tisíciletí vrátil do Evropy a o pět let později do Čech. “Přiznám se, byl jsem trochu nervózní. Mám v týmu Litvínova pár kamarádů, na severu Čech jsem prakticky hokejově vyrůstal. Ale můžu říct, že jsem hokejově vyspěl až v zahraničí. Připravil jsem se na zápas proti Chemopetrolu co nejlépe a ač jsem se cítil trochu divně, nejdůležitější z toho zápasu je, že máme tři body,“ říká navrátilec z Finska.

Sám Vopat zmínil, že měl v týmu soupeře několik kamarádů. Přesto žádné větší hecování neproběhlo. “Snažil jsem se rozhodit brankáře Kamila Jarinu. Dobře ho znám, vyrůstali jsme spolu, takže vím jak na tom psychicky je. Říkal jsem mu, že mu to padá z lapačky a podobně. Prostě jsem se snažil psychicky ho rozhodit. Ale asi se mi to nepovedlo, Jarina chytal dobře,“ směje křídlo druhého útoku. Litvínovu ještě vysekl Vopat malou poklonu. “Hráli docela dobře a předvedli dobrý bojovný výkon,“ chválí důrazný útočník.

Před zápasem se Vopat velmi přátelsky bavil s Janem Bendou, dalším navrátilcem do extraligy. Hned v první třetině však právě s ním měl Vopat asi nejvážnější konflikt. “Snažím se hrát svojí hru a z ní vyplývají takovéhle strkanice. Hraji do těla, snažím se dělat svým spoluhráčům co největší prostor.“ Na rozdíl od přípravných zápasů, si ho rozhodčí i přes jeho důraznou hru moc nevšímali. “Myslím si, že jsem hrál podstatně čistěji. Záleží to na mě. Pokud budu hrát v rámci pravidel, tak by mě rozhodčí měli nechat být. Nechtěl jsem, aby hned v prvním zápase byli rozhodčí proti mě,“ prozrazuje hráč, který o sobě prohlásil, že si na něj rozhodčí ve Finsku zvykali tři roky.

V utkání padly pouhé dvě branky, ta druhá až při power-play Litvínova. “Je začátek sezony, je jasné, že teď nebude padat deset branek. Chemici hráli dobře, napadali jedním hráčem, obranu měli staženou. Myslím si, že 2:0 je dobrý výsledek,“ podotýká hráč draftovaný St. Louis Blues. Závěr přípravy sehrál Vopat v útoku s Netíkem a Šindelem. Se stejnými spoluhráči naskočil i do prvního extraligového duelu. “Jsem s nimi spokojen. Je to ale první zápas. Musíme se teď soustředit na Liberec, který je jedním z kandidátů na titul.“ Zápasy začal hrát Vopat až v polovině srpna, půl roku totiž nuceně odpočíval po operaci kolena. “Musím zaklepat, cítil jsem se stoprocentně. Horší to bylo s dechem, ale v Liberci to už bude snad dobré,“ uzavírá bývalý hráč IFK Helsinky.