27. 2. 2017 Daniel Ryl

Vrána: Cítím tu důvěru a hokej mě zase baví

V kabině Sparty byste zřejmě nenašli většího smolaře. Útočník PETR VRÁNA si v předešlých sezonách prošel řadou zdravotních problémů. V dresu pražského celku se mu ovšem vážné zranění v základní části vyhýbalo a také proto se stal výraznou postavou svého mužstva. V závěru základní části se drží v boji o nejproduktivnějšího hráče Tipsport extraligy, ale konkurence je velká. Klubový parťák Lukáš Pech mu totiž proti Litvínovu utekl na rozdíl tří bodů, zatímco Vrána nebodoval. „Já hlavně doufám, že už to zvládne a cena zůstane na Spartě,“ řekl skromně jednatřicetiletý sympaťák.

Petře, zvládli jste klíčové utkání s Litvínovem a výhrou 3:1 jste si zajistili nejhůře třetí místo. To tedy znamená, že úvodní čtvrtfinálové zápasy odehrajete doma. Ulevilo se vám?
Máme z výhry velkou radost. Myslím, že jsme navíc hráli docela dobře, zápas měl náboj a bylo to podobné jako nedávno v Plzni. V zápase bylo hodně emocí, vyloučených a my jsme dobře zvládli přesilovky. Získali jsme hrozně důležité tři body.

48

Petr Vrána odehrál v základní části už 48 zápasů. To se mu před příchodem do Sparty povedlo naposledy v sezoně 2013/2014, kdy oblékal dres Lva.

Do střelecké formy se dostává Jan Buchtele, první utkání po návratu odehrál také Jan Hlaváč. Útočná síla před play off je tedy enormní, souhlasíte?
Ano. Oba dva kluci jsou velcí hokejisté. Buchtovi nevyšla sezona v Rusku, jak si asi představoval. Naposledy dal dva góly, proti Litvínovu jeden, takže paráda. Máme ještě dva zápasy na to, abychom si na sebe zvykli a doladili to.

Na tváři vám panuje úsměv, ale v individuálním souboji nabíráte ztrátu, protože Lukáš Pech vede v kanadském bodování Tipsport extraligy už o tři body. Prý už se popichujete, je to tak?
(přikyvuje a směje se) Alespoň máme o zábavu postaráno. Vždycky po ránu si k tomu něco řekneme, ale on už dvěma body odskočil a já doufám, že už mu to vyjde a zůstane to na Spartě.

Aktuálně má na kontě rovných 50 bodů, což ale v porovnání s předchozími vítězi kanadského bodování není rozhodně tolik. Čím si to vysvětlujete?
Těžko se mi to posuzuje, protože jsem extraligu dlouho nehrál, takže nevím, jak se v ní hrálo předtím. I když jsme měli několik hodně vysokých výher, tak už dneska všechny týmy relativně dobře brání a gólmani chytají dobře. Celá extraliga je velmi vyrovnaná.

Na druhou stranu má drtivá většina klubů o motivaci postaráno, protože je stále o co hrát. Berete to pozitivně i proto, že se lehce hledá motivace, než kdybyste měli velký náskok a zápasy dohrávali z povinnosti?
(přikyvuje) Ono to je asi ve všech sportech. Když má člověk náskok, tak nebere zápasy na lehkou váhu, ale soustředí se asi o něco méně. My musíme dělat body v každém zápase a takhle to bylo od začátku sezony, rozhodně to není tak, že bychom v sezoně mohli polevit. Hlavně to je dobře pro fanoušky, protože v každém zápase se hraje o důležité body a je to atraktivní.

Z čeho ta vyrovnanost vyplývá? Nemůže to být rozložením kvalitních hráčů napříč všemi kluby? I do reprezentace už se dneska dostávají hráči ze všech extraligových mužstev...
Opravdu nevím, hokej se mění. Vyvíjí se jako každý jiný sport. Dneska už všechny týmy dobře brání, každý rychle bruslí a rozdíly mezi hráči a týmy nejsou takové. To se projevuje i na tabulce.

Na závěr bych se rád vrátil k vám. Před sezonou jste mluvil o tom, že hlavně chcete být zdravý a prospěšný týmu. V rámci základní části se to asi povedlo na jedničku, že ano?
Povedlo, jsem za to rád. Nevěděl jsem, do čeho jdu, a po minulých sezonách jsem chtěl hlavně hrát. Ve Spartě jsem dostal důvěru, hraju se skvělými hráči a hlavně mě to baví. To je pro mě důležité. Chci odvádět dobrou práci a hlavně, aby mě hokej bavil.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vyhrajte podepsaný dres Lukáše Pecha!

Hlaváč: Možná se do Sparty vrátím

Sparťané po nákaze darovali krevní plazmu

​Sparťani vyjeli trénovat pod širé nebe