16. 11. 2006 Lucie Vítková

Vybojuje Sparta body v Karlových Varech?

Pražané pokračují v pouti na západě Čech, plzeňský stadión vystřídají Karlovy Vary. Svěřenci trenéra Výborného již pět utkání v řadě na ledě soupeřů nebodovali a zlomit neúspěšnou sérii odjedou do lázeňského města v pátek. Oba celky mají v tabulce stejný počet bodů, půjde tedy o zisk pomyslných šesti bodů. Duel je na programu od 18:00.
O soupeři ...
Karlovy Vary se v tabulce zvedají. Dvěmi výhrami v posledních kolech se vyhouply již na sedmou pozici a se špicí tabulky jsou v úzkém kontaktu. Hokejistům Energie se daří zejména na domácím ledě, dokáží ale obrat také silné protivníky v jejich domácím hnízdě. Naposledy vyloupily Karlovy Vary Zlín, kde nepovolily Medvědům vstřelit branku a znechutily velký návrat do branky Igorovi Murínovi.

Před reprezentační přestávkou posílil na měsíc Venerovi svěřence útočník Slavie Michal Vondrka. Naopak na hostování do Znojma odešel Michal Borovanský a Roman Prošek vyztuží obranu prvoligového Hradce Králové.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Poprvé v sezóně se čistým kontem blýskl mladý brankář Lukáš Mensator. Ve Zlíně vymazal všechny Bokrošovy střelce a sedmadvaceti zákroky pomohl Energii k zisku tří bodů. Mensator oslňuje svými statistikami od začátku sezóny. S procentuelní úspěšností vysoko přes 93% patří v extralize mezi nejlepší, když za svými zady zanechal doposud i mnohem zkušenější kolegy. Zmiňované utkání ve Zlíně náramně vyšlo také Milanovi Kraftovi, jenž výhru zařídil dvěmi brankami. Dlouho nerozhodné skóre změnil v poslední minutě druhé části, další branku přidal čtyři minuty před koncem. S osmi body patří vytáhlému forvardovi páté místo klubového bodování, jeho statistiky hatí pouze kolonka s +/- body.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Pouhých devět minut v první třetině stačilo Pražanům k zisku tří bodů v prvním letošním vzájemným měření sil. Energii vzaly vítr z plachet tři rychlé góly a na zvrat již Západočeši neměli síly. Branka Sivka z deváté minuty navíc vyhnala z klece brankáře Mensatora, jehož nahradil Sáblík. Ten držel naděje Karlových Varů až do 54. minuty, kdy kapituloval také. Sparta po přesvědčivém výkonu vyhrála tehdy již počtvrté v řadě, tentokrát 4:1!
Hokejisté Sparty namísto odpočinku v reprezentační přestávce zvolili další tréninkový dril, který měl za cíl dohnat tréninkové manko z letního období. Svůj tábor rozložila Sparta ve Vrchlabí, kde trénovala dvoufázově. Do hlavního města se mužstvo vrátilo v pondělí a již ve středu se představilo v Plzni. Hokejisté byli unavení a očividně nebyli ve své kůži. Západočeskému Lasselsbergeru podlehli, když jim utekl začátek střetnutí. Utkání se lámalo však krátce poté, co snížil obránce Hanzlík a patnáct vteřin na to Holešovičtí znovu inkasovali. Trenérům v městě piva scházel reprezentant Hlinka a mladý útočník Vrbata. Naopak do sestavy se vrátili uzdravení Netík s Podlešákem.
Ve Spartě nejvíce září:
V Plzni vyšel den pouze obráncům. Zatímco v útoku byla Sparta téměř bezzubá, produktivita obránců vzrostla. Nejprve překonal Málka ostřílený zadák Jiří Vykoukal, který patřil mezi nejaktivnější muže Sparty. V přesilových hrách nenechal Málka vydechnout, rozdával také přesné pasy. V Plzni zaznamenal dva body za branku a asistenci, čímž si opět upevnil svou pozici na čele produktivity Pražanů. Nasbíral již jedenáct bodů. Druhým obráncem, který donutil Málka ohlédnout se za svá záda byl Jan Hanzlík. Ten právě s Vykoukalem tvoří dlouhodobě pevnou obrannou dvojici, která chodí na přesilové hry i oslabení a tráví na ledě velkou porci času. Právě v početní výhodě uspěl v Plzni Hanzlík, když si před brankou počkal na ránu Vykoukala a usměrnil ji tečí do sítě. V sezóně zaznamenal mladoboleslavský odchovanec teprve druhý bod za dva góly.
Utkání 23. kola O2 extraligy začíná na karlovarském zimním stadiónu v pátek 17. listopadu od 18:00. Pro ty, kteří se do Karlových Varů nepojedou podívat, je připraven náš tradiční online přenos.