15. 10. 2010 Tereza Velikovská

Vykoukal: Na góly se natrápíme, zápasy musíme ubojovat

Po jednozápasové pauze se do sestavy Sparty vrátil obránce Jiří Vykoukal a vybojoval s týmem dva body proti Liberci. Zkušený obránce doufá, že tým zápasy dokáže ubojovat a neztratí přízeň fanoušků.

V utkání proti Liberci jste opět inkasovali jako první a museli dotahovat, čím to je?
Myslím, že se natrápíme na všechny góly. Vystřízlivěli jsme z toho, že budeme všechny přehrávat. Tahle očekávání vzala za své a podle vývoje, který je v zápasech, musíme prostě utkání ubojovat. Těžko budeme soupeře přehrávat a vítězit nějakým velkým rozdílem.

Vaše snížení na 1:2 přišlo velmi rychle po druhém gólu Tygrů, je to pro psychiku hráčů důležité?
Je důležité se dostat zpátky do hry. Z pohledu z tribuny je to asi jiné, ale všichni do toho nějakým způsobem šli. Vím, že z tribuny pak všichni říkají, co to tam děláme, že jsme hrozní. Ale každý se dnes snažil udělat maximum a naštěstí jsem ho otočili.

Jiří Vykoukal

V závěru druhé třetiny si Sparty vytvořila tlak a sahala po vyrovnání, ale snahu zbrzdilo vaše vyloučení, kdy jste hákoval unikajícího hráče Liberce…
Byla to moje chyba, nebudu se na nic vymlouvat. Zaspal jsem tam a jsem rád, že to kluci ubránili. Za zbytečné fauly máme v současné době pokuty, takže alespoň přispěju do společné kasy.

Opět se dnes projevila jistá bezradnost v přesilových hrách…
Změnila se sestava, chce to věnovat tomu ještě trochu času na tréninku a víc si věřit. Mně třeba ve třetí třetině skočil skákavý puk přes modrou, ve čtyřech proti třem má Petr Ton třikrát nabito a neprostřelí to. Není to jednoduchost, člověk si ani tolik nevěří. Většinou udělá ze dvou věcí, které má na výběr, tu horší. Kolikrát i třeba já osobně radši zahraju puk na jistotu než abych si něco dovolil. A to je právě to, co nám potom chybí. Člověk si musí něco dovolit, jinak se nic nestane.

Obě dvě branky Sparty v základní hrací době šly částečně na vrub Marka Pince, který si vybral slabší chvilky. Co to znamená pro tým, když vidí, že soupeřův gólman dostává takové laciné branky?
My jsme dostávali od komentátorů televize čočku při zápase s Budějovicemi, ve kterém jsem nehrál a viděl jsem ho v televizi. Dostali jsme dva góly, které se vyloženě odrazily od nás. Dneska se nám to vrátilo a takové góly jsme dali my.

Je pro celý tým příznivé, že se konečně trefil střelec Petr Ton, který se v předchozích zápasech trápil?
Určitě. My už jsme si po přesilovce čtyři na tři na střídačce říkali, že to snad ani není možné. Ze tří střel dá normálně dva góly. Dnes to měl třikrát naložené a neprošlo mu to tam. Jsme všichni rádi, že v závěru se trefil. Je to střelec a hodně si to bere, že góly nedával. Dnes, když jsme hráli spolu, jsem se snažil mu nahrávky dávat i na úkor ostatních spoluhráčů, aby měl puk a dostal se do šancí. Už ve druhé třetině tam měl nějaké střely po křídle, které potřebuje. Musíme na to pracovat dál a on ty góly bude dávat.

Podle trenéra Holaně je největším problémem týmu v současné době produktivita. Souhlasíte s tím?
Určitě s tím souhlasím. Když se podíváme na složení lajn po tom, co dostal Michal Broš desetiminutový trest, tak snad jen druhá lajna byla na to, aby hrála nějaký kombinační hokej. Naše první bez Michala a třetí lajna musela hrát hokej, který vede k jednoduchosti a nastřelování na zadní mantinel a na bránu. V těch lajnách jsou hráči, kteří jsou ohromní bojovníci a jdou do brány jednoduše. Není to o kombinaci, ale o tom hrát poctivě a dostávat se pomalu nahoru.

Takže receptem na to, jak se dostat z nelichotivé příčky v tabulce, je bojovat?
Říkáme si to pořád. V současné době je úplně jedno kdo dá góly, dnes jsme dali dva šťastné. Vystřízlivění z toho, že budeme všechny přehrávat, asi každý vidí. Tým musí výsledky ubojovat, než hrát na krásný hokej. Bude to spíš o disciplíně a obětavosti. Nevěřím, že budeme ostatní týmy přehrávat. Doufám jen, že neztratíme fanoušky, že za námi budou stát, ať jsme dle nebo nahoře. Už takhle jsme uzavření v kleci a hledáme nějakou cestu ven. Když bychom ztratili je, kteří nám vždy ze všeho pomohli, tak bude strašně těžké najít cestu ven a dýchat.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Horák: Gesto fair play? Klobouk dolů

TRI - SPA 4:2 - Sparťané v Třinci nebodovali

Leo Gudas: Radka bych ve Spartě viděl rád

Mistři 2007 - II. díl: Co dělají šampioni?