13. 1. 2009 Pavel Hrdina

Vykoukal: Soupeř byl lepší, o hodně lepší

L i b e r e c / P r a h a - Severní vítr byl ke Spartě tentokrát mimořádné krutý, holešovický tým sfouknul jako svíčku. Pražané přitom mířili do Liberce s úplně jinými ambicemi. Namísto ataku na nejvyšších extraligových met dostala Sparta za vyučenou od týmu, který se trápí od začátku sezony. Svědomí musel zpytovat i zadák Jiří Vykoukal, viník prvního gólu do sparťanské klece.

Takový výprask Sparta dlouho nepamatuje. Naposledy dostala sedm gólů loni ve Znojmě, sama se tehdy ovšem trefila hned dvakrát. Holešovičtí přitom odjížděli na sever s cílem poprat se o čelo tabulky. „Byl to debakl. Hráli jsme špatně od začátku, nebyli jsme ve hře, všechno nám uskakovalo, nahrávali jsme na góly. Byli lepší, předčili nás v důrazu, v bojovnosti, v osobních soubojích, v nahrávkách. Ve všem,“ shrnul zkušený obránce hokejové dovednosti, ve kterých Sparta zaostávala.

Jiří Vykoukal

Jedním z dalších aspektů prohry mohl být liberecký stadion, kde se sparťanům dlouhodobě nedaří. Loni tu ve čtyřech zápasech vyhráli jen jednou, v letošní sezoně jim první zápas opět nevyšel. Jiří Vykoukal si ovšem nějaký liberecký komplex nepřipouští: „Nevím. Minule jsme tu nehráli tak špatně, dostali jsme góly až v poslední třetině. Dneska od začátku jsme tahali za kratší konec, nemohli jsme se do toho dostat, i když jsme měli přesilovky… Soupeř byl lepší, o hodně lepší.“

Nutno také podotknout, že sám zpovídaný zadák si vlastní výkon v zápase nejspíš za rámeček do vitríny nedá. Sám byl přítomen na ledě u pěti libereckých gólů, přičemž na ten první Kašpaříkovi sám nahrál. „Mrzel mě hlavně ten první gól, protože jsem prostředního hráče vůbec neviděl a ten druhý mě atakoval. Trochu do mě žduchnul, takže mi to sjelo z hokejky. Myslel jsem, že ho mám na levé straně, ale jak se říká, myslet znamená ho… vědět - byla to moje chyba. Pak už se to vezlo, říkal jsem si, že už mi tam spadne snad všechno, když jsem na ledě. Takový zápas se hraje, vybral jsem si to dneska. Byl jsem trapný a musím jít dál,“ litoval své největší chyby bezprostředně po zápase.

Nicméně tím odstartoval krupobití dalších branek za záda Tomáše Pöpperleho a posléze i náhradníka Přikryla, a jemu samotnému se v dalším průběhu zápasu z výkonnostní mizérie už nepodařilo dostat. „Dneska se mi nedařilo, hrál jsem hodně špatně od začátku. Při prvním gólu jsem tam udělal chybu, pak už se to vezlo. Vyvrcholení bylo, když jsem odstřeloval puk ve třetí třetině a odrazilo se to zpátky od mantinelu. Byl to zápas blbec, nedařilo se mi, hrál jsem mizerně, hrozně, hrůzostrašně. Musím to hodit za hlavu a jít dál,“ kál se.

Na obranu Jiřího „Bači“ Vykoukala musíme dodat, že ideální výkon nepředvedl ani takřka kompletní zbytek kádru, novináři MF Dnes měli po zápase hodně těžkou úlohu s výběrem nejlepšího hráče hostujícího týmu. Na hrací ploše to totiž chvílemi vypadalo, že Pražané přijeli do Liberce jenom na výlet. „Každý musíme zpytovat svědomí. Musíme hrát dál, zápasy jdou rychle za sebou a nemůžeme se v tom rýpat. Jedině se z toho poučit,“ zkusil najít východisko obránce s číslem 51.