17. 8. 2007 Jakub Hlaváč

Vykoukal chce být sparťanským Cheliosem

Jiří Vykoukal naskočil do svého prvního utkání Tipsport Hockey Cupu v Nymburce. V utkání proti Pardubicím byl opět spolehlivou oporou v defenzívě Sparty. V šestatřiceti letech je nejstarším hráčem mužstva a jeho zkušenosti mají pro tým cenu zlata. V loňské sezóně se tento sympaticky rodák z Olomouce dokonce stal nejproduktivnějším obráncem soutěže a v hodnocení účasti na ledě skončil druhý.

Jiří, pro vás to bylo dnes první utkání, jak jste se cítil?
Cítil jsem se dobře, normálně. Jsem rád, že jsme vyhráli.

Jste sparťanským veteránem, čekal jste tedy s premiérou schválně déle?
Byli jsme s trenéry domluvení, že bych naskočil kolem patnáctého srpna a vyšlo to nakonec na utkání s Pardubicemi. Musím před začátkem extraligy pár zápasů odehrát, abych se dostal do správného tempa.

Počet vyloučených na obou stranách svědčí o tom, že utkání proti finálovému soupeři z loňské sezóny bylo vypjatější…
Nebylo to nějaké hrozné, já jsem si zahrál dobře. Nepříjemnější bylo, že byl hrozně měkký led a od desáté minuty se hrálo špatně. Jak říkám, jsem rád, že jsme vyhráli. První zápas jsem nastoupil a vyhráli jsme, snad se bude dařit i nadále.

Co říkáte na přísný metr rozhodčích v dnešním utkání?
Dá se říct, že pískal všechno. Uvidíme jestli jim tento trend vydrží i do extraligy, asi chtějí abychom si na to zvykli.

Jste zastáncem pečlivé a tvrdé defenzívy, ale v posledních zápasech Sparta dostávala poměrně hodně branek. Budete ostatním promlouvat do duše?
No tak určitě. Ti mladší hráči jsou tam od toho, aby dělali rozruch v soupeřově defenzívě, dohrávali souboje a napadali. Od toho tady jsou a musí tu roli plnit. Pardubičtí mladí nás také dohrávali, tak i naši kluci se musí chovat stejně. Jsou velcí, silní a pokud se chtějí prosadit do týmu, tak musí začít od podlahy a musí hru tvrdit.

Jak vnímáte letní Tipsport Hockey Cup? Je to pro vás prestižnější než přípravná utkání?
Není, já to nepovažuji za vhodné. Je lepší, když si mužstva domluví přípravná utkání sama. Takhle odehrajeme spoustu zápasů navíc s mužstvy, která budeme celý rok potkávat v extralize. Preferuji, když se mohu srovnat s týmy z jiných zemí, je to určitě pestřejší.

Ve vašem věku je důležitá regenerace. Jak jste přes léto odpočíval?
Já jsem hodně trénoval, protože si myslím, že se ve svém hokejově pokročilejším věku musím svému tělu věnovat více než mladí kluci. Abych vydržel další sezónu, tak se musím opravdu pečlivě připravit.

Nemáte teď za vzor Chrise Cheliose?
Určitě. Až budu na ledě tak bych si přál, aby si fanoušci mohli říct – Je to borec, šestatřicet, sedmatřicet, snaží se, maká tam, lítá tam. Budu se snažit, aby to o mě platilo.

Nezkoušel jste v rámci regenerace kryoterapii? Michal Sivek si jí velmi pochvaloval…
Kluci vloni říkali, že to je dobrá věc. Určitě to taky vyzkouším.

Po třetinách vždy ještě chvíli zůstáváte na ledě a kroužíte několik koleček. Z jakého důvodu?
Nechce se mi v té kabině sedět dlouho, takhle ulevím nohám. Pak si jen připravím hokejku a jdu zpátky do zápasu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Polášek: Strašně se těším na partu v kabině

Nová posila! Do Sparty se vrací Adam Polášek

Vitouch: Zahrát si s A-týmem by bylo skvělé!

Vstupenky na derby a přípravu v prodeji!