17. 3. 2005 Vojtěch Gibiš

Výtečný Valent Třinci nic nedovolil

Jedním z těch, kteří měli největší podíl na tom, že junioři Sparty jsou v semifinále je slovenský brankář Sparty Michal Valent. Sympatický devatenáctiletý mladík se s námi ochotně podělil o své dojmy po skončeném čtvrtfinále s Třincem. Podívejte se také na fotogalerii!
Jak bylo těžké přejít přes čtvrtfinálového soupeře – Třinec?
Bylo to velmi těžké, rozhodli jsme až v třetím zápase. Šli jsme do play off jako favorit, vyhráli jsme základní část. V prvním zápase jsme porazili Třinec jednoznačně 6:1. Do Třince jsme jeli s tím, že se nemůže nic stát. Mysleli jsme si, že v Třinci to půjde samo. Hráli jsme ale dost pasivně, prohráli jsme. Museli jsme se zkoncentrovat na třetí zápas čtvrtfinále. Ten nebyl vůbec lehký. Vedli jsme 1:0, oni vyrovnali. Škoda tohoto zbytečného gólu.

Jak vůbec padla ona vyrovnávající branka?
Bylo to chvilku před koncem druhé třetiny v přesilovce Třince. Jejich obránce střílel od modré čáry, a útočník to přede mnou tečoval. Hodně jsme tohoto gólu litovali. Ve třetí třetině jsme ale Třinec prakticky k ničemu nepustili, kluci hráli výborně. Stále jsem věřil, že dáme vítězný gól ještě před koncem třetí třetiny. A to se také povedlo, dvacet pět sekund před koncem – tomu se říká šťastný gól.

Měli k vám trenéři před třetí třetinou nějaký proslov?
Řekli nám, že jsme druhou třetinu odehráli dobře. Pouze nám vytýkali, že nám nevyšly přesilovky. Máme skvělé přesilovky, trenér Šindel je na ně odborník. Ale tentokrát nám bohužel nevyšly, neměli jsme v nich ani pořádnou šanci. Takže jsme si v kabině stanovili cíl, dát rozhodující gól.

Nebyl si ve třetí třetině trochu „studený“?
Je to tak. Tady na Spartě je vynikající tým, moc střel na mě nechodí. Když už ale soupeř má šanci, musím se plně koncentrovat. Nebyl jsem na to zvyklý, když jsem chytal na Slovensku, byli jsme většinou v roli outsidera. Šlo na mě 30-40 střel, tady tak 20 za zápas. Bylo to těžké, ale zvládli jsme to.

V čem byl ten třetí zápas rozdílný od těch předchozích dvou, v kterých padlo 16 branek?
V prvním čtvrtfinále jsme dali čtyři branky z přesilovek. Hráli jsme dvakrát dokonce přesilovku 5 na 3. A všechno nám vyšlo, díky přesilovkám jsme dali tolik gólů. V Třinci nám naopak nic nevycházelo. Třinec oproti tomu dal skoro z každé střely gól. Třetí zápas byl rozhodující, proto se oba týmy soustředili hlavně na obranu.