20. 3. 2007 Tomáš Kubánek

Zapomenout na pondělí, je tu další zápas!

V úvodním semifinálovém zápase s Libercem Sparta opět nezlomila prokletí Tipsport areny. Ale každá série jednou končí, a tuto nepříznivou šňůru mohou Holešovičtí utnout hned v úterý 20. března, kdy od 17 hodin začíná druhé střetnutí se Severočechy v bitvě o finále české extraligy. Pokud se Spartě podaří zvítězit, srovná stav série na 1:1. Zatím jsou o krok vepředu Bílí Tygři.
O soupeři ...
Svou pátou extraligovou sezónu dokázali Liberečtí přetavit už ve třetí postup do vyřazovacích bojů o titul. Při premiérové účasti v nejvyšší soutěži se jim podařilo splnit tradiční nováčkovské předsevzetí, kterým je vyhnout se záchranářským starostem, a skončili dvanáctí. Poté už Severočeši pouze stoupali až na úplné extraligové výsluní. V sezóně 2004/05 vybojovali historický bronz, když je před branami finále zastavil pozdější vítěz Pardubice. O rok později šli modrobílí do play-off dokonce z prvního místa, avšak překvapení vyřazovacích bojů, statečné České Budějovice, jim vystavilo nečekanou stopku.

Ambiciózní klub pod Ještědem letos dokázal, že výsledky z předchozí sezóny nebyly náhodné. Také v tomto ročníku Severočeši v dlouhodobé soutěži kralovali, když jako jediní dokázali pokořit magickou stobodovou hranici. Jenže ve čtvrfinále opět přišly problémy. Třinečtí Oceláři, kteří se do elitní desítky dostali až na poslední chvíli a do play-off se museli prokousávat přes předkolo, kladli až nečekaně vzpurný odpor.

Hned první dvě utkání v Liberci se rozhodovala až v prodlouženích, z nichž jedno Slezané dokonce vyhráli. Také vítězství v třineckých střetnutích si obě mužstva mezi sebe rozdělila. Rovněž třetí duel v Liberci potřeboval ke svému rozuzlení více než 60 minut a znovu se vedení v sérii ujali Bílí Tygři. A aby to bylo ještě napínavější, dokázal Třinec i napotřetí stav srovnat. V rozhodující sedmé bitvě se konečně probudili liberečtí střelci, kteří se do té doby trefili jen třináctkrát, a čtyřmi góly definitivně odklidili Oceláře z cesty.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Bezesporu největší hvězdou a nejzkušenější osobností mezi Bílými Tygry je brankář Milan Hnilička. Olympijský vítěz a mistr světa letos kraloval extralize v obou nejsledovanějších gólmanských ukazatelích. Průměr obdržených branek stlačil až na 1,82 a v úspěšnosti zákroků přesáhnul hranici 94%. Produktivitě zkušené obrany vévodilo duo Valdemar Jiruš a Lukáš Zíb, kteří nastřádali 23, resp. 20 bodů. Nutno podotknout, že jejich příspěvek nebyl složen téměř výhradně z asistencí, jak bývá u obránců většinou zvykem, ale že góly tvořily stejný podíl nebo ještě vyšší. Totéž platí u dvojice nejlepších útočníků. Střeleckou pověst dokázal Václav Pletka, který nastřílel 20 branek, ale přidal pouze 8 asistencí. Za ním se umístil Jan Víšek. Do této sezóny jen málo známý liberecký odchovanec se trefil dvanáctkrát a na stejném počtu gólů se podílel přihrávkou.

Ve vyřazovacích bojích to zatím nejlépe střílí Pletkovi. Zřejmě nejdůležitější z jeho čtyř přesných zásahů byly ty, kterými v sedmém utkání s Třincem zlomil nerozhodný stav 2:2. Velkým překvapením jsou výkony mladého forvarda Lukáše Pabišky, který se dvěma góly a jednou asistencí zásadní měrou podílel na porážce Sparty v úvodním semifinálovém střetnutí. V play-off zaznamenal dohromady už šest kanadských bodů. Trenéru Palečkovi budou pro zápasy se Spartou určitě chybět obránci Jiruš s Holubem a v úterý pravděpodobně taky Pletka. Rekonvalescent Vaic do pondělního zápasu již nastoupil.

Vzájemné zápasy v této sezóně:
Poprvé se tito soupeři potkali ve 12. kole v televizním utkání v T-Mobile Aréně. Domácí v něm doplatili na neproměňování šancí a jediným sparťanem, který se gólově prosadil, byl ve 46. minutě obránce Hanzlík. Tím však jen korigoval liberecké vedení 2:1, které ještě pojistil Pletka.

Také na severu Čech vstřelili Bílí Tygři tři branky, ovšem tu poslední až z Podkonického vítězného nájezdu. Úvodní třetinu urvali pro sebe díky trefám Hlaváče a Vykoukala hosté z Prahy, ovšem vedení 2:0 neudrželi, a tak došlo na samostatné nájezdy, v nichž byli o trochu lepší domácí.

Ani ve třetím měření sil se diváci gólových hodů nedočkali. Fanoušci to však své Spartě jistě odpustili, protože výhra nad lídrem soutěže je potěšila dostatečně. Trojúhelníkovou základnu úspěchu tvořily body Duba, Netík, Hlinka. Zatímco prvně jmenovaný vychytal druhou nulu v sezóně, druzí dva přesnými střelami v 16. a 60. minutě zajistili vítěznou a pojišťovací trefu.

V liberecké Tipsport areně Sparta opět vsadila na rychlý gól a pečlivou obranu. A opět jí tato taktika částečně vyšla. V 7. minutě se prosadil Zelenka, jehož trefa byla jediná do 50. minuty. To vyrovnal domácí bek Zíb. A protože další minuty zápasu rozhodnutí nepřinesly, došlo pod Ještědem i podruhé na penalty. V nich se tentokrát hosté neprosadili ani jednou, a tak Tygrům Pletkova střela do růžku Dubovy brány k prémiovému bodu stačila.

Úvodní semifinálové utkání přivítal Liberec. A Bílí Tygři se zkraje zápasu opět ukázali jako milí hostitelé, když už v 1. minutě dovolili skórovat Zelenkovi. Ve 40. minutě přidal historický nejlepší střelec Sparty druhý gól, před nímž se však třikrát trefili také domácí. Stav 3:2 by však stále vypadal hodně nadějně, kdyby přesně s druhou sirénou nezvýšil Pabiška. Tentýž hráč v závěrečném dějství pojistil liberecké vítězství brankou na konečných 5:2.

Narozdíl od Libereckých, kteří svou sérii natáhli na nejdelší možný počet zápasů, měli Pražané před další porcí náročných bitev týdenní pauzu, která jistě přišla vhod. Vždyť pětice utkání se Zlínem stála hráče mnoho sil. Valaši se totiž ukázali jako vyrovnaný soupeř, který za Spartou zaostával jen v jediné herní disciplíně - proměňování přesilových her. Právě v nich se naplno ukázala síla Sparty a jejich klíčových hráčů. Další absolutorium zaslouží spolelivý výkon gólmana Duby, který se pod postup podepsal měrou velmi výraznou. Také v úterý budou trenéři postrádat forvardy Ondřeje Kratěnu a Martina Štrbu.
Ve Spartě nejvíce září:
Právě Tomáš Duba položil základní kámen k vítězné sérii, když hned první vítězství podepřel vychytanou nulou. Také v druhém střetnutí to dlouho vypadalo, že zneškodní všechny střely Zlínských, ale nakonec při závěrečném tlaku Hamé dvakrát inkasoval. Celkově si v letošním play-off poradil s více než 94% soupeřových střel a je tou správnou oporou Holešovických. Velkou pomocí mu je pevná obrana v čele s produktivními Františkem Ptáčkem a Jiřím Vykoukalem. Útočné vozbě šéfuje Petr Ton, jehož průměr jedné branky na zápas naznačuje excelentní formu sparťanského kanonýra. Druhým nejproduktivnějším hráčem Sparty je Jan Hlaváč, který se trefil třikrát a všechny jeho góly se honosí přívlastkem vítězné. V prvním semifinálovém duelu skóroval pouze jediný sparťanský hráč. Jiří Zelenka se trefil hned dvakrát, ovšem radost mu jistě kalí konečná prohra Pražanů. Na obě branky mu nahrál Jaroslav Hlinka, který i v play-off v této disciplíně září.
Druhá bitva této série je na programu v úterý 20. března v 17:00 opět v liberecké Tipsport areně. Poté se semifinále přesune do Prahy, kde se o víkendu odehraje třetí a čtvrtý duel. Pokud se na osobní návštěvu zápasů nechystáte, můžete vše sledovat buď na ČT2 nebo prostřednictvím našich pravidelných on-line přenosů.