28. 1. 2018 HC Sparta

Železní: Úspěšná kariéra pod křídly armády

This text will be replaced

Železní: Úspěšná kariéra pod křídly armády

​Když se řekne jméno Jan Železný, asi všichni si vybaví oštěp. Držitel světového rekordu, majitel medailí ze čtyř olympiád, několika světových titulů a nejlepší atlet světa z roku 2000 je i dvanáct let po skončení závodní kariéry stále věrný své disciplíně, byť už jako trenér. Jan Železný strávil většinu své kariéry v armádě a jak sám říká, vděčí jí za hodně. „My jako sportovci jsme samozřejmě byli v trochu jiném režimu, ale musím říct, že všech profesionálních vojáků si ohromně vážím a osobně jsem mezi nimi potkal spoustu úžasných lidí,“ říká Železný.

Životní příběh jedno ho z nejlepších českých sportovců v historii nezačal zrovna šťastně. Jan Železný se narodil 16. června 1966 v sedmém měsíci těhotenství s váhou 2,3 kilogramy a levým chodidlem nepřirozeně vtočeným kvůli zkráceným šlachám. V dětství mel smůlu na nejrůznější zranění, často byl nemocný a těžko se vyrovnával staršímu bratru Petrovi. Díky tomuhle údělu se však naučil překonávat složité překážky, což jej později vyneslo až na světový oštěpařský trůn.

Oba Honzovi rodiče byli vynikajícími sportovci (matka házela oštěpem), svého druhého syna však zapsali do „normální“ školy a nechali výběr sportu na něm. Mladý Honza proto hrával házenou i hokej. K atletice definitivně přilnul až při sledování mistrovství světa 1983 v Helsinkách, kde zářili Kratochvílová, Bugár a další. V témže roce se také poprvé představil na mezinárodním poli: na mistrovství světa juniorů v rakouském Schwechatu obsadil šesté místo.

Už tehdy bylo jasné, že před sebou může mít zajímavou kariéru. Armáda ho chtěla vzít pod svá křídla, jeho matka se však dlouho bránila a svého syna nechtěla pustit. „Dneska bych se měla armádě omluvit,“ říká s úsměvem. „Ale tehdy jsem se bála, co by s ním bylo, kdyby přišlo třeba zranění. Ale všechno, co slíbili, splnili a o Honzu se postarali,“ říká právem hrdá maminka.

V devatenácti letech narukoval do Bánské Bystrice, kde v jejím dresu pod vedením Jaroslava Halvy začal rychle stoupat výkonnostně vzhůru. „Angažmá v Dukle mi dalo hrozne moc, měl jsem kolem sebe výborné trenéry a další lidi, zázemí bylo na vysoké úrovni. Byl to skvělý předpoklad, abych se dostal tam, kde jsem byl,“ vzpomíná dnes jeden z nejúspěšnějších sportovců v naší historii.

V roce 1996, těsně před olympijskými hrami v Atlantě, se Železný zapsal do historie hodem z říše snů – 98,48 metru! A tuto metu ani po 22 letech nikdo nepřekonal. „Rekordy pro mě byly vždy nejsilnějšími zážitky. Je samozřejmě jasné, že jednou padne i tento můj platný rekord, ale na to období se moc netěším,“ směje se a následně se zasní. „Bylo by pěkné, pokud by to zvládnul někdo z naší země a třeba i z mých svěřenců.“ Vojenským barvám zůstal věrný do dnešních dnů, kdy v hodnosti majora stále reprezentuje armádní sport na světové úrovni. Jako trenér vede např. reprezentanty Jakuba Vadlejcha a Petra Frydrycha.

V armádě je i syn Jan Železný ml., který do ní vstoupil v roce 2009, kdy působil u 26. brigády velení řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi. U ASC DUKLA Praha je zařazen od roku 2014 jako starší důstojník oddělení vnitřní správy, v současné době v hodnosti nadporučíka. Do jeho pracovní působnosti patří výkon velící funkce v oblasti požární ochrany u ASC DUKLA Praha, vyhodnocování rizik v rezortu Ministerstva obrany a jako velící důstojník zajištuje účast sportovců ASC DUKLA na vojenských mistrovství světa CISM. Reprezentoval ČR v rugby a v současné době se věnuje brazilskému Jiu Jitsu. Jeho partnerkou je moderní pětibojařka Natálie Dianová, se kterou se seznámil v rámci propagace ASC DUKLA Praha na dnech NATO v Ostravě.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Chci v repre vydržet co nejdéle, říká Dvořák

Rousek v repre: Budu bojovat o účast na MS!

Velké slevy ve Fanshopu, nákup i za pár korun

Pět hráčů prodloužilo smlouvy ve Spartě