3. 2. 2005 Vojtěch Gibiš

Zoufalí chemici potřebují body

Litvínovští přijedou na Spartu s jediným cílem - musí ukořistit co nejvíce bodů, tolik potřebných v boji o osmičku. Pátek je opět Budvar den. V „BUDVAR DEN“ bude ke každé pečené klobáse jedno pivo zdarma!
O soupeři ...
Litvínov se ve třetí čtvrtině ligy vyšachoval z první osmičky. Severočeši jedenáct zápasů nedokázali vyhrát, a tak se ze slibně rozjeté sezóny stalo doslova utrpení. Po jedenácti zápasech bez výhry uspěl tým až doma s poslední Jihlavou, když vyhrál 8:5. Tradiční extraligový soupeř se pohybuje v tabulce okolo desátého místa. Cesta do play-off bude ale hodně složitá, protože na osmém místě se po sérii zápasů venku zabetonovala Plzeň, Vítkovicím a Kladnu se bude chtít elitní osmičku sotva opustit. V podobné situaci jako Chemopetrol jsou ještě Znojemští Orli. Přitom začátek sezóny zastihl Litvínov ve výborné kondici. Zámořské posily Martin Ručinský, Robert Reichel a Jiří Šlégr táhly tým, a Litvínov se pohyboval v první šestce. Zhruba v polovině sezóny však přišla krize, jenž odnesl charismatický trenér Josef Beránek. Na jeho místo nastoupil Vladimír Jeřábek s Petrem Rosolem. Za Litvínov nastoupí také hráč Sparty Jindřich Kotrla, jenž odešel v pondělí do Litvínova na hostování do konce sezóny.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Litvínov získal před vánoci ostrostřelce Jana Čalouna. Dlouholetý hráč IFK Helsinki se neprosadil v Rusku a vrátil se do Čëch. Po návratu do svého mateřského klubu se Čaloun nevídaně rozstřílel. V šestnácti odehraných zápasech vstřelil neuvěřitelných osmnáct branek! K tomu si ještě připsal devět nahrávek. Jeho výkon gradoval minulý týden v zápase s Jihlavou, kdy vstřelil pět gólů, a ještě na dva nahrál. Nejproduktivnějším hráčem týmu je exnewyorský Martin Ručinský. Technický hokejista se pohybuje i v popředí kanadského bodování extraligy. Prozatím se trefil patnáckrát do soupeřových sítí, a šestadvacekrát připravil gól svým spoluhráčům.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Litvínovští letos Spartu neporazili ani jednou. První měření sil vyhráli hostující Pražané 4:1. Do 36. minuty se hrálo bez branek, tento stav protrhl najetý obránce Michal Dobroň. Vše důležité se odehrálo ve třetí třetině. V rozmezí půlminuty nadělili Spartě tříbrankový náskok Olesz s Tonem. O další půlminutu později však dal Litvínovu naději z pravého křídla střílející Trávníček. Závěrečnou podobu výsledku dodal Sivek střílející do prázdné branky při power play. Ve druhém měření sil se vše podstatné odehrálo již v třetině první. Sparta opět vstřelila rychlé góly. V 5. minutě se prosadil Broš, v 7. dorážel Richter. V 18. minutě nezvládla Sparty buly před Břízou, a Branda zkorigoval stav na 2:1 pro Spartu. Skóre se již nezměnilo, vzrušení přinesla pouze bitka Šlégra s Hanzlíkem v samém závěru zápasu. V polovině prosince se opět hrálo v Litvínově. Sparta vedla po divoké první třetině 3:1. Ve třetí třetině si však nechala slibný náskok vzít Šlégrem a Čalounem. Celkově skončilo utkání remízou 3:3.
Holešovičtí vyhráli v sobotu za asistence televizních kamer 2:1 ve Vítkovicích. Spartu nastartoval k výhře kapitán Martin Chabada. Vítězný gól si připsal Jan Hlaváč. Několika výbornými zákroky Spartu podržel Tomáš Pöpperle. To v derby se již tolik nevedlo. Rychlý gól z hole obránce Nováka Spartu srazil dolů. K pohodě nepřispěl ani gól Pálffyho. Sparta snížila Nedvědem, ale ve druhé třetině odskočila aktivnější a jednodušší hokej hrající Slavia na tříbrankový náskok. Snížení Nedvěda v závěru nic nezměnilo na tom, že Sparta prohrála po nevýrazném výkonu v derby potřetí v této sezóně. "Udělali jsme za zápasem tlustou čáru. Všechny chyby jsme si rozebrali na videu a poučili se z nich. Zápas s Litvínovem bude mít zajímavý náboj. My si nemůžeme a nechceme dovolit prohrát doma podruhé za sebou, a Litvínov ještě nevzdal boj o play off. Co vím od litvínovských hráčů, vidi svojí účast v play off velmi reálně. Budou tedy jistě kousat, a budou nepříjemným soupeřem," uvedl asistent trenéra Marián Jelínek. Nejasné zůstává, kdo se postaví do sparťanské branky. "Rozhodneme se v pátek po rozbruslení," prozradil Jelínek. Spartě bude chybět Jan Marek a Michal Broš. Do sestavy se pravděpodobně vrátí Ondřej Kratěna, start není vyloučen ani u Ivana Majeského.
Ve Spartě nejvíce září:
Jediným střelcem Sparty v pražském derby byl Petr Nedvěd. Útočník Phoenixu začal po novém roce opět střílet jednu branku za druhou, tak jako v úvodních dvou měsících sezóny. Střílí z každé pozice, a s jeho nebezpečnými střelami zápěstím mají brankáři soupeře co dělat. Devatenáct branek a devět přihrávek, to je vizitka nejlepšího střelce Sparty. Nedvěda svými pasy zásobuje Jan Hlaváč. Kdysi obávaný kanonýr a majitel titulu nejlepšího extraligového střelce, se letos změnil na elitního nahrávače. A nejen to. Hlaváč svými dravými výkony rozrušuje hru soupeře, ale odvede také spoustu defenzivní práce. Jeho osobní statistika je šest gólů a dvaadvacet asistencí.
Zápas začíná v holešovické T-Mobile Areně v pátek 4.2.2005 v 18:30. V předprodeji či na pokladnách haly si můžete zakoupit vstupenky v ceně 70 - 130 Kč. Taktéž lze využít prodejní síť Ticketpro či Tipsport a zakoupit vstupenky v ceně 60 - 115 Kč.