15. 3. 2013 Tereza Velikovská

Zpět do Třince! Urve Sparta třetí vítězství?

Předčasný vrchol play-off? Čtvrtfinálová série mezi Spartou a třineckými Oceláři zatím nabízí vše, co k vyřazovacícm bojům patří. Atraktivní hokej, hodně branek, dramatické situace a nervydrásající závěry utkání. Za stavu 2:2 na zápasy se nyní přesouvá zpět na led Třince, vítěz tohoto souboje bude mít v pondělí v Praze mečbol. Střetnutí startuje v sobotu 16. března v 17:00 hodin a server www.onlajny.com vám přinese textový online přenos.

Po prvních dvou zápasech na ledě Ocelářů se série stěhovala do Prahy za stavu 1:1. V úterý udělali další krok Třinečtí, když vyhráli 4:3. Po bezbrankové první třetině sice Spartu poslal do vedení dvěma trefami Tenkrát, ale Oceláři třemi brankami včetně jedné vlastní zvrátili vývoj zápasu. Pražané sice Pilařovou trefou bleskově srovnali, ale na čtvrtou branku hostů už odpověď nenašli.

Druhý souboj v Holešovicích nabídl zatím největší drama, tentokrát byl závěr zápasu doslova infarktový. Sparta nakonec urvala druhé vítězství v poměru 5:4 po samostatných nájezdech. Duel nerozsoudilo ani 70 minut hry a šest sérií nájezdů. Stejně jako v druhém souboji v Třinci, i tentokrát Holešovičtí vyrovnali až v poslední minutě zásluhou branky Petra Tona. A v nájezdech nakonec přisoudil domácím vítězství až v sedmé sérii Petr Tenkrát.

Sparťané zvládají infarktové závěry. Ale rádi by už jednou vyhráli v klidu

Pražané opět zabrnkali na nervy všech fanoušků, když čtvrtý duel dotáhli do prodloužení až v poslední minutě gólem při power play. "Byli bychom samozřejmě radši, kdyby se nám podařilo zvítězit větším rozdílem a nemuseli bychom se při tom tolik nadřít. Žádný z těch zápasů nebyl jednoduchý, což si uvědomuje každý z nás. Ví to také soupeř a my musíme pokračovat v poctivé práci, abychom to byli my, kdo bude lépe připravený," připomíná před pátým utkáním gólman Marcel Melicherčík.

• Petr Tenkrát - 14 / 29%

I sparťanský spasitel Petr Ton, který 33 vteřin před koncem třetí třetiny poslal infarktový zápas do prodloužení, by si rád jednou vychutnal klidné vítězství, vypjaté zápasy ho však baví a užívá si je. "Ještě pořád dostáváme moc gólů, na tom je třeba zapracovat. Oni jsou hrozně nebezpeční v ofenzivě a mají skvělou produktivitu. Z každé situace dokáží vymyslet něco nebezpečného a my se musíme snažit, to co nejvíc eliminovat," nabádá před odjezdem do Třince.

Třinec táhne Adamský, gólman Hamerlík odolává kanonádě

V Praze také Ocelářům vykrystalizoval nový lídr. Místo neviditelného Martina Růžičky září jeho jmenovec Martin Adamský. Ve druhé útočné formaci s Jiřím Polanským a Tomášem Klimentou mu to evidentně svědčí, ve středeční utkání nastřílel sympatický útočník po spolupráci s nimi dokonce hattrick. Přesto to nakonec na výhru nestačilo. "Je to naše hloupost, dostat podruhé v poslední minutě zápasu gól. Tohle se v play off stávat nemůže. Série se Spartou je těžká, ale třicet sekund do konce nemůžeme takhle propadnout," litoval.

Dalším výrazný mužem v bíločerveném dresu je slovenský gólman Peter Hamerlík. Ten se do branky postavil v průběhu prvního duelu po zranění Šimona Hrubce a musel už čelit více než 180 střelám z hokejek sparťanských hráčů. Za svá záda jich pustil pouze 12, procentuální úspěšnost si tak drží na 93,51%. Ve čtvrtém střetnutí čelil kromě 59 střel během 70 minut hry také sedmi samostatným nájezdům. V prvních třech inkasoval, další tři pokryl. V sedmém nestačil na střelu Petra Tenkráta, která rozhodla o vítězství Pražanů.

Čtvrtfinálové perličky

Obránce Karel Pilař se rozstřílel. Zkušený bek, který v minulosti přinášel Spartě ve vyřazovacích bojích štěstí, se během dvou zápasů v Praze trefil hned třikrát! Nejprve v úterním duelu vyrovnával na 3:3 přesilovkovou ranou z horní hranice kruhu, poté ve středu od modré čáry prostřelil Hamerlíka hned dvakrát, opět v početních výhodách. Pro Třinecké se tak jeho pobyt na ledě při jejich oslabení stává noční můrou.

Spící sniper Martin Růžička? V základní části byl nezastavitelný, připsal si 40 branek a 43 asistencí. Ale ouha, v play off to nejde a Růžička se zatím trápí. Připsal si jedinou šťastnou přesilovkovou branku, ve statistice +/- je s -3 body nejhorším třineckým hráčem. Na samostatný nájezd ho kouč Turek poslal ve čtvrtém čtvrtfinále hned třikrát. Poprvé hvězdný útočník proměnil střelou mezi betony, podruhé trefil tyčku, potřetí nedal.

Petr Ton už dýchá Jiřímu Zelenkovi na záda, jeho rekord 254 branek ve sparťanském dresu je stále blíž a blíž. Sparťanský kanonýr s čísle 87 si ve čtvrtém utkání série připsal už 252. gól. Navíc veledůležitý, právě jeho trefa v čase 59:27 poslala zápas do prodloužení. Dosáhne Ton na rekord už v Třinci?