20. 3. 2015 deník Sport

Rozhovor deníku Sport s koučem Jandačem

Ve středečním vydání deníku Sport vyšel rozhovor se sparťanským trenérem Josefem Jandačem. Z internetové verze tohoto média však do několika hodin po zveřejnění záhadně zmizel. Nyní si jej můžete přečíst na oficiálním webu HC Sparta Praha.

Trenér Sparty Jandač: Schön z Hradce je zlý a zákeřný člověk

Vyslechl si slova o své neschopnosti. A pak sparťanský trenér Josef Jandač vyřadil hradecký Mountfield v čele s jeho šéfem Miroslavem Schönem ve čtvrtfinále ČP play off Tipsport extraligy drtivým rozdílem 4:0 na zápasy. Užíval si tak i vítězství své, ale těšil ho především týmový triumf.

Je po Schönových výrocích na vaši adresu jasný postup i osobním zadostiučiněním?
Pravda leží na ledě a tam se ukázala. On je zlý a zákeřný člověk, kterého k životu opravdu vůbec nepotřebuji. Každý, kdo ho zná, mi dá za pravdu. Nemá smysl se k tomu nějak dále vyjadřovat, zůstanu u toho, co si o něm myslím.

Nic hezkého...
Vždyť je to člověk úplně mimo realitu hokejového dění a ať si dělá, co chce. Já se s ním do žádných mediálních přestřelek pouštět nebudu.

O to větší radost pak musí být, když ho porazíte. Nebo to tak nevnímáte?
Těší to, ale nechci to vztahovat k jedné osobě. Možná tam je malé procento navíc, že se proti mně nějakým způsobem vyjadřoval. To je osobní, dobře. Ale především jsem rád za ty kluky. Protože my jim něco ukážeme, poradíme. Pak je na nich, aby to realizovali. A aby do hry dali i něco navíc. Pokud nebudete jeden tým, nebudete mít správné srdce, končíte.

Vy pokračujete.
Protože jsme té bojovnosti, odhodlání a soudržnosti prokázali víc. Obrovsky si toho cením. Jsem rád za hráče, kteří šlapali, makali a ta těžká vítězství získali.

I na ně zapůsobila jako motivace slova Hradeckých? Před startem partie soupeři tvrdili, že si na vás věří.
Kdo seje vítr, sklízí bouři. Oni si na sebe sami upletli bič, vytvořili tlak. Jejich sebevědomí bylo velké a nebylo na místě. Schöna jsem v Budějovicích zažil naštěstí jenom rok, ale přesto se dost dobře dokážu vcítit do role jejich trenéra i týmu. Vím, jaké tam vnese tlaky a nesmysly. Tohle všechno jim asi ublížilo.

Myslíte, že kouči zasahoval do pravomocí i během série?
To nevím, to opravdu nevím. Ale hlavně před začátkem to mohl ovlivnit.

Co naopak byly hlavní faktory, které hrály pro vás?
Rozložili jsme sílu do celého kolektivu. Měli jsme ducha, dokázali jsme se semknout. Možná nám tohle trochu chybělo před rokem. Nicméně mluvíme o čtvrtfinále, jedné sérii. My to chceme přenést i dál, teď neděláme závěry. My jsme Sparta a splnili jsme povinnost. Dvanáct mančaftů extraligy by možná bylo po tomhle postupu spokojeno. Dva potřebují víc. Takže žádná velká euforie.

Opakovaně jste zvládali krizové situace. Mohl jste být postupem času na střídačce klidnější?
Hlavně jsme to zvládli doma, to bylo podstatné. Především ve druhém utkání soupeř hrál na hraně, otočil skóre během jedné minuty. Zvládli jsme zareagovat. Nebyli jsme nervózní, ale připravení a sebevědomí. Šli jsme si za vítězstvím a dodali si klid.

Dokážete si nažhavení udržet přes poměrně dlouhou pauzu, která vás čeká?
Bude strašně důležité, jak ti kluci budou chtít. Jestli budou dál stejně hladoví. O tom je play off . Vždycky to je nejvíc o charakteru, jakmile bude každý foukat jiným směrem, tak je to špatně.

Vaše odhodlání a touhu vyzdvihli i poražení. Potěší ta slova?
Jedna věc je bitva na ledě a druhá je ta na papíře. Ve finále je to tak, že když prohrajete 0:4 na zápasy, tak jaká slova můžete s trochou soudnosti volit? U někoho se soudnost projeví, drtivá většina z těch kluků si z toho odnese zkušenost. Během sezony si tam odvedli kus práce, jenže říkám, není snadné pracovat tam v tom prostředí pod vedením toho člověka.

Zdroj: deník Sport

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara