30. 11. 2004 Vojtěch Gibiš

„Bez gólu se nevyhrává,“ říká Nedvěd

Velmi dobrý výkon libereckého brankáře Hniličky a rychlá a jediná branka z hole Leoše Čermáka. To byly hlavní důvody prohry Sparty v Liberci. Jedním z těch, kteří se pokoušeli Hniličku prostřelit nejčastěji byl Petr Nedvěd.
Liberecký rodák Petr Nedvěd se po letech vrátil na liberecký zimní stadion. Moc důvodů k radosti však neměl. Jeho současný zaměstnavatel, pražská Sparta zde prohrála 0:1. “Liberec dnes hrál velmi dobře. Dobře forčekovali a bruslili. Hlavně v první třetině bruslili mnohem lépe než my,“ hledá jeden z důvodů porážky dvaatřicetiletý útočník.

Hlavní důvod porážky na ledě Bílých Tygrů je však jiný. “Bez gólu se nevyhrává,“ opakuje starou známou pravdu Petr Nedvěd. “Dostali jsme sice jen jednoho góla, ale žádného jsme bohužel nevstřelili. To byl dnes ten hlavní rozdíl,“ glosuje nejlepší kanonýr Sparty.

Nejenže nejproduktivnější tým extraligy nevstřelil branku, ale dostával se i těžce k ohrožení liberecké svatyně. „Nevím čím to je. Nebyli jsme si dnes schopní dát dvě či tři přihrávky. Většinou to dopadlo tak, že se puku zmocnili Liberečtí.“ Kompaktní výkon Liberce tak znemožnil Spartě její střelecké pokusy. “Hráli dobře dozadu. Když měli šanci, tak dobře forčekovali. Když viděli, že šanci nemají, stáhli se mezi modré lajny a dobře bránili,“ hodnotí hráč amerického Phoenixu.

Sparta sehrála o víkendu jen jediné utkání. Že by však změna zápasového rytmu mohla Spartě ublížit, si Petr Nedvěd nemyslí. „Naopak. Měli jsme být nažhavení a připravení na tento zápas. Měli jsme mít hodně síly. To jsme tady bohužel dnes neukázali. Je to škoda. Utkání mělo stejný náboj jako v playy off, a my se musíme naučit takové zápasy vyhrávat.“

Premiéru v cizím dresu než libereckém na domácím kluzišti si odbyl Petr Nedvěd teprve ve dvaatřiceti letech. „Utkání pro mě mělo trochu jiný význam než pro ostatní kluky. Vyrůstal jsem tady, a mám na Liberec krásné vzpomínky. Hlavně ty hokejové. Uvídíme jak se bude situace vyvíjet, třeba se tu někdy objevím v libereckém dresu,“ uzavírá druhý nejproduktivnější Čech v NHL.

Důvody porážky se snažil hledat i obránce Karel Pilař. “Dobře bránili. Nepouštěli nás moc před jejich branku. Díky tomu zaslouženě vyhráli,“ říká smutně nejproduktivnější bek Sparty. Náhodná branka v pětatřicáté sekundě zápasu asi příliš na psychice nepřidá. “Jsme zkušený tým. Moc nám to nevadilo. ale je to vždy samozřejmě výhoda pro to opačné mužstvo. Můžou se stáhnout do obrany, a čekat na naše chyby. Je to tedy trochu horší, ale neměl by to být nepřekonatelný problém,“ říká obránce Toronta.

K dalším zápasům vzhlíží šestadvacetiletý bek velmi optimisticky. “Myslím si, že jsme momentálně nejlepší mužstvo ligy. Proto by jsme měli začít vyhrávat. Musíme aplikovat naší hru a hrát v pohodě. Musíme všichni hrát to co umíme, pak nemůžeme prohrát,“ myslí si Karel Pilař.