Tomáš Tomek22

NHL Draft
nedraftován

Statistiky

Tomáš Tomek se narodil v Praze, ale s hokejem začínal v Poděbradech a ještě ve svých mládežnických letech přestoupil do Žďáru nad Sázavou. Odtud zamířil do nedalekých Pardubic. V Dynamu ale tenkrát nezůstal ani jednu kompletní sezonu, když si jej vyhlídli sparťanští trenéři, a ještě v rozjetém ročníku 2017/2018 se Tomek stěhoval do mládeže Sparty. Rtuťovitý bek se v tehdejším mladším dorostu neztratil, když zapisoval téměř bod na zápas. Kariérní vzestup nabral na obrátkách a v dalším období přišlo laso až z nejstarší mládežnické kategorie.

Obránce Tomek si ani v juniorce nevedl špatně. Zlomový okamžik přišel v koronavirové sezoně 2020/2021, kdy zaznamenal čtrnáct bodů v jedenácti zápasech za sparťanskou juniorku. Důležitější zprávou ale bylo, že dostal první šanci ukázat se mezi dospělými. Trenéři poslali Tomka na dva zápasy do Litoměřic, kde sice zaznamenal pouze jeden mínusový bod, ale právě v tamějším Stadionu proběhl první větší kontakt s dospělým hokejem.

Zdaleka nejlepší sezonu z osobního i týmového pohledu Tomáš Tomek prožil přesně o rok později. V sezoně 2021/2022, konkrétně v juniorce, se na něj nahlíželo jako na obránce číslo jedna. Bodoval, tmelil kolektiv, byl platný ve všech směrech. Trenéři na něj spoléhali. Tomek v základní části zařádil hned dvaapadesáti body v devětatřiceti duelech a v play off přidal dalších sedmnáct bodů v jedenácti zápasech. I díky jeho skvělým výkonům sparťanští mladíci dokráčeli k zisku bronzových medailí, když nestačili v semifinále na Plzeň.

Kariéra Tomáše Tomka dál stoupala vzhůru. V té samé sezoně si odbyl premiérový debut v A-týmu Sparty a kromě toho zapsal i první starty v partnerském Sokolově. A další odměnou byl první profesionální kontrakt, který Tomek podepsal koncem července roku 2022. Krok k tomu, aby se usadil mezi dospělými, udělal již v sezoně 2022/2023. Rodák z Poděbrad dostal šanci v týmu kapitána Michala Řepíka v deseti případech, poté pravidelně nastupoval v Sokolově. Za Baník odehrál 39 zápasů, ve kterých si připsal třináct bodů za tři góly a třináct asistencí. Tomek bude v létě 2023 znovu usilovat o to, aby promluvil do své budoucnosti v tuzemské nejvyšší soutěži mezi dospělými. A pomoct k tomu by mu měl také uznávaný kouč obránců Miloslav Hořava.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila