20., neděle 2. 11. 2003
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Mařík - Poživil (21. Ťupa), Kroupa, Hranáč, Droppa, Veber, Klobouček - Trávníček, Kubinčák, Gombár - Kašpar, Hübl, Žemlička - Havel, Rolínek, Prorok - Kacíř, Martinec, Balazs. Trenéři: Výborný, Hynek, Hübl.
Sparta: Bříza (15. Schwarz) - Výtisk, Řezníček, Hanzlík, Buzek, Sloboda, Srdínko - Jantovský, Marek, Špilár - Šindel (25. Hromas), Šimíček, Eiselt - Hlouch, Bakus (41. Besser), Kasík - Vondráček. Trenéři: Hadamczik, Konečný.
Branky a nahrávky: 5. Havel (Prorok, Veber), 10. Trávníček (Gombár), 15. Trávníček (Kubinčák), 30. Kašpar (Hübl, Klobouček), 50. Trávníček (Ťupa) - 6. Marek (Špilár), 20. Špilár (Řezníček, Marek). Rozhodčí: Rejthar - Guth. Rittich. Vyloučení: 9:7, navíc Ťupa, Kubinčák, Havel, Prorok (Litvínov), Kasík, Výtisk, Šimíček všichni 5 min. a do konce, Bříza, Řezníček (všichni Sparta) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5420.
HC Sparta Praha

Komentář

S početným zástupem juniorů museli sparťané hned ve třetí minutě čelit přesilové hre domácích, kterou sice přežili, ovšem dvě sekundy po návratu vyloučeného Bakuse dostal Havel ideální přihrávku před odkrytou branku od Proroka a Litvínovští se tak v polovině páté minutě radovali z vedení. V zápětí přišel další trest pro Spartu, za katr odjel Jantovský. Tentokrát to byli hosté, kteří se při nerovném počtu hráčů na ledě prosadili. Brejk rychlíků Marka se Špilárem zakončil Jan Marek a vyrovnal. Strhnout vedení na stranu Sparty mohl vzápětí Jantovský, ale sám před Maříkem neuspěl. Podruhé se domácí dostali do vedení chvíli před polovinou úvodní části. Zaváhání v obranné činnosti potrestal Trávníček, který střelou po zemi překonal Břízu. Navýšit vedení mohli chemici ve 14. minutě. Bříza byl atakován za brankou Kubinčákem, do prázdné branky nestačil loňský útočník Sparty zakončit pouze kvůli faulu Hanzlíka. Za faul kolenem ke sparťanskému bekovi přisedl za necelou minutu Bakus. Krátkou výhodu dvou mužů v poli domácí nevyužili, ale dohrávanou přesilovku 5 na 4 již ano. Trávníček svým druhým gólem vyhnal Břízu z branky. Dvoubrankové vedení domácí uklidnilo a v útoku byli velmi nebezpeční. Chemiky přibrzdilo až vyloučení Rolínka minutu před koncem. Do šaten odcházeli sparťané přeci jen s vylepšenou náladou. Střela Řezníčka od modré se odrazila tak šikovně, že puk doletěl ke zcela volnému Špilárovi a slovenský forvard do odkryté branky snížil.

I ve druhé třetině pokračoval rychlý hokej, ovšem proložený plno nepřenostmi. Sparta tropila zmatky v obraně, Schwarz se musel bleskově přemístit proti akci Kacíře a Balázse, za pět minut si oba hráči svoji souhru zopakovali, tentokrát zakončoval Kacíř, ale Schwarz byl opět na místě. Mladý gólman Sparty kryl po chvíli i nebezpečnou dorážku Gombára. Po pár desítkách sekund se ale domácí přeci jen radovali. Běžela 30. minuta, Kašpar se na útočné modré prokličkoval do nájezdu tváří v tvář Schwarzovi a přízemní střelou nezaváhal. Další rána pro Spartu přišla za minutu. Řezníček si vysloužil za nesportovní chování osobní trest. Vzápětí Chemopetrol v pohodě přežil oslabení a vrhl se do útoku. Sparta se v obranném pásmu měla co ohánět, nejnebezpečnější střelu vyslal Balázs, ale projektil branku minul. Potit se po chvíli musel Mařík, Sparta roztočila kolotoč kolem jeho branky, ale další kontaktní gól nepadl. Exsparťan Kroupa nabídl hostům přesilovku, v níž Mařík vytáhl krásný semafor proti střele Marka. Druhá část tak skončila za dvoubrankového vedení Litvínova.

Začátek třetí třetiny byl ve znamení litvínovské aktivity, Schwarz čelil dvěma střelám zpoza obránce, ale jejich autorům Droppovi a Trávníčkovi radost překazil. Stejně jako za chvíli Prorokovi, který byl sám před Schwarzem. Zvýšit cenu sparťanských akcií se pokusila mladá lajna, Dragoun natlačil puk až před branku, ale Mařík celou akci pohotově překazil. Myšlenky sparťanů na zvrat byly zahnány v 50. minutě. Hattrick zkompletoval Michal Trávníček, kolmý pas od Ťupy přetavil ve střelu pod horní tyčku a zvýšil již na 5:2. Aktivita se pak zcela přestěhovala na hokejky chemiků, kteří oslabený tým Sparty drželi v jeho obranné třetině. Zkorigovat sparťané mohli při přesilové hře, potrestaným byl Hübl. Za 13 sekund se přidali Trávníček a Šimíček. Přesilovková snaha však byla marná. Série vyloučení pokračovala tresty pro Kasíka a Řezníčka. Gól už žadný nepadl, v závěru to však vřelo. 20 sekund před koncem se strhla za brankou Sparty bitka, rozhodčí rozdal celkem osm trestů, z nich sedm 5+TDK. Impulsem byl zákrok Proroka na Vondráčka, který krosček do obličeje od litvínovského útočníka odnesl poraněním nosu. Závěr se tím protáhl, kapitán Roman Šimíček si neodpustil podrážděné gesto, ale na spokojenosti v Litvínově rekordní divácké návštěvy to již nic změnit nemohlo.

Ohlasy trenérů

Pavel Hynek, Litvínov: "Měli jsme dobrý vstup do utkání a výhra nás uspokojila, protože pro nás to jsou důležité body."

Kamil Konečný, Sparta: "Nastoupili jsme ve slepené sestavě a z toho pramenily chyby. Litvínov tak získal snadné vítězství. Žádali jsme o odložení tohoto utkání, ale na rozdíl od jiných zápasů nám nebylo vyhověno. Nevím proč, ale rozhodně to nesvědčí o regulérnosti soutěže. Máme dalšího zraněného hráče a takový Prorok za svůj zákrok na hřiště nepatří, neboť z toho potom pramenila závěrečná bitka na ledové ploše."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Známe možné soupeře pro Ligu mistrů!

​Chlapík: Jsem Spartě vděčný, těším se na restart

Do Sparty se vrací Filip Chlapík!

Do dalších tří sezon se Sobotkou