SF1, středa 17. 3. 2004
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza - Výtisk, Šrek, L. Procházka, Řezníček, Jan Hanzlík, Srdínko, od 50. navíc Sloboda - Ton, Špilár, Bartečko - Kratěna, Broš, Chabada - Ujčík, Šimíček, Tomajko - Šindel, od 50. navíc Vrbata, Dragoun. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Slavia: Franěk - J. Novák, D. Pojkar, Houdek, Kučera, Kuntoš, Graňák - D. Hruška, Beránek, Sup - Klepiš, P. Martinec, Sup - Vondrka, M. Kopecký, R. Dlouhý - Ivan, Krátoška, Tomica. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Branky a nahrávky: Ton (Bartečko, Špilár) - 3. D. Hruška (Antoš, Beránek), 45. Krátoška (Tomica), 49. M. Kopecký (Klepiš), 55. Beránek (Sup). Rozhodčí: Husička, Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 9468. Stav série: 0:1.
HC Sparta Praha

Komentář

Úvod byl nečekaný. Obě mužstva vstoupila do utkání ofenzivně laděna, k čemuž přispěl rychlý gól Sparty. Již po dvaceti sekundách si na přihrávku Špilára najel Ton a propasíroval puk do branky, 1:0. Odpověď hostů však byla blesková, Hruška si ve třetí minutě najel na přihrávku Antoše a zcela nekrytý před Břízou srovnal. 10 tisíc diváků sledovalo překvapivě útočný hokej, šance na straně Sparty měli Bartečko, v obrovské šanci byl Hanzlík, který z bezprostřední blízkosti pálil do protisměru Fraňka, ale ten jeho pokus reflexivně vyrazil betonem. Největší šanci měl na straně Slavie Sup, který mezi kruhy dorážel střelu Klepiše, ale i sparťanský gólman byl na místě. Výborné hokejové představení tak po první třetině skončilo smírem.

Prostřední část hry otevřel šancí Ton. Pokračoval svižný hokej, který nabídl divákům napínavou podívanou. Ve 26. minutě mohli jít slávisté do vedení, Ivan sám před Břízou mohl dorážet do odkryté branky, ale sparťanský gólman mu jeho šanci tygřím skokem překazil. Po pár chvílích si zpoza branky Fraňka vyjel Tomajko, jeho střelu Franěk vyrazil k Ujčíkovi, který ani nadvakrát nedokázal poslat Spartu do vedení. Divoké chvíle dokonal závar Martincovy řady, která před Břízou zle zatápěla, ale sparťané tlak se štěstím přežili. Nejblíže byli hosté ke vstřelení branky v polovině zápasu, Novákova přesilovková bomba se opřela o břevno. Za Spartu odpovídal Broš, který těsně vedle pravé Fraňkovy tyče parádně tečoval přihrávku Libora Procházky. V závěru třetiny šance ubyly, ovšem přibylo tvrdosti. Po napadení Klepiše 14 sekund před druhou sirénou dostala Sparta v úvodu třetí části výhodu přesilové hry.

Ve třetí třetině čekal sparťany šok. Dohrávaná přesilová výhoda změnu stavu nepřinesla, naopak v úvodu 45. minuty propukli v nadšení hosté. Tomica dorazil za Břízu střelu Krátošky a poslal hosty do vedení, 1:2. Sparťané mohli vyrovnat v přesilové hře, ale ty Spartu v prvním semifinále jednoznačně zradily. Naopak to byli opět hosté, kdo se radoval. Kopecký se v přečíslení 2 na 1 nerozpakoval a rychlou střelou nad levé rameno Petra Břízy zvýšil na 3:1 pro hosty. V 53. minutě mohl zvýšit Antoš, ale před prázdnou brankou mu puk sjel z hole. Pět minut před koncem sparťany dorazil Beránek, který dva metry od branky prostřelil Břízu počtvrté. A to sparťanský gólman zabránil debaklu, když Kopeckého výpad v 57. minutě lapil parádně do lapačky. Domácí se přes jednoduše hrající hosty nedokázali prosadit do větší šance. Slávisté nahazovali puky, čímž se vyvarovali chyb, sparťané tak udeřili za 60 minut pouze jednou. Obhájce titulu vede v sérii 1:0.

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička, Slavia: „Očekával se boj mezi pražskými kluby. Utkání bylo od první minuty hodně vyrovnané, i když je pravda, že Sparta měla vynikající vstup do utkání, dostali jsme gól hned z prvního útoku a nebylo to jednoduché. Ve druhé třetině jsme soupeře trochu začali přehrávat. Měli jsme šance, ale nedali jsme góly. Obrátit se nám to povedlo ve třetí třetině. V play off rozhodují maličkosti, dnes jsme byli šťastnější.“

Alois Hadamczik, Sparta: „Hlavní chybu vidím v tom, že jsme dostali brzy gól na 1:1. Do utkání jsme velmi dobře vstoupili, ale vyrovnání přišlo hodně brzo. Dvě třetiny to bylo vyrovnané, ale když dala Slavia druhý gól, byla lepším týmem a zaslouženě vyhrála. Když dáme jeden gól, nemůžeme vyhrát. Je pravda, že Slavia hrála v obraně dobře, ale útočníci musí být více zarputilí a musí se prosazovat před brankou soupeře.“