23., neděle 18. 11. 2001
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Trvaj (16. Smolka) - Chmelíř, Galvas, Jurečka, Philipp, Seman, Výtisk, Zápotočný, Škuta - Burger, Irgl, Ivan, Kaděra, Melenovský, Moravec, Padělek A., Padělek I., Pavelek, Selingr, Tomášek, Štraub.
Sparta: Bříza - Hamr, Hanzlík, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Srdínko, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Havelka, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Netík, Novák, Tomík, Zelenka, Žemlička.
Branky a nahrávky: 17. Melenovský (Seman) - 6. Nedvěd (Srdínko, Broš), 9. Zelenka (Hlinka, Žemlička), 16. Hlinka (Žemlička), 32. Hlinka (Žemlička, Zelenka), 40. Hlinka (Kratěna, Chabada), 49. Hamr (Tomík, Bělohlav), Hanzlík (Tomík, Hamr), 58. Ptáček (Žemlička). Rozhodčí: Svoboda - Pospíšil, Padevět. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. Diváci: 5220.
HC Sparta Praha

Komentář

Pachatel se vrací na místo činu... Sparta totiž přijela do ostravského Paláce kultury a sportu ve Vítkovicích po pouhých pěti dnech. Zatímco v úterý si zde vybojovala primát v letošním Tipsport Cupu (Holešovičtí zvítězili 5:2), dnes sem měla namířeno k utkání 23. kola Český Telecom extraligy. Zdá se, že ostravský PKS Pražanům svědčí, tentokrát totiž rozdrtila Sparta Vítkovice 8:1. Holešovičtí zápas začali se čtyřmi útoky, zatímco jejich soupeř si vystačil se třemi.

Jako první se osmělili domácí, když poprvé vystrašil Břízu vítkovický Jurečka. V 6. minutě se v početní výhodě dostal k puku sparťanský obránce Nedvěd a nechytatelnou ranou pod víko otevřel účet utkání. Domácí se ani nestačili vzpamatovat a Pražané je vytrestali podruhé. Hlinkovu střelu totiž vítkovický gólman Trvaj vyrazil jen před sebe a Zelenka v pohodě doklepl puk do sítě – 0:2. V 16. minutě poprvé do hry naskočil čtvrtý útok domácích a hned přitom inkasoval. Sparťanský kapitán Žemlička si počínal důrazně za Trvajovou svatyní, poslal pas najíždějícímu Hlinkovi, který neváhal vyhnat Trvaje z branky, kam se za něj postavil mladíček Smolka a odbyl si tak svou extraligovou premiéru. Vítkovice se dočkali záhy korekce skóre. V přesilové hře Burger zatáhl touš do třetiny, poslal jej na Semana, a jeho střelu pak doklepl za Břízova záda Melenovský – 1:3.

I ve druhé části Sparta v pohodě kontrolovala průběh hry. Vítkovičtí měli sice příležitost hrát v početní výhodě dvou mužů v poli, při vyloučení holešovických Kašpaříka a Ptáčka, jenže nabídnutou šanci nevyužili. Šance si sice vypracovali Kaděra a Moravec, avšak na Břízu si nepřišli. V 32. minutě Pražané dokázali využít další přesilovou hru. Žemlička se otočil před vítkovickým gólmanem Smolkou, zadovkou přihrál Hlinkovi, a pro něj už nebyl sebemenší problém vsítit gól do prázdné branky domácích. O chvilku později rozehrál druhý útok Pražanů akci na jeden dotek, na jejím konci ovšem s chutí hrající Žemlička trefil tyč. Aby se šlo Severomoravanům do kabin ještě v pochmurnější náladě, Kratěna těsně před druhou sirénou přihrál před branku volnému Hlinkovi, který završil hattrick a poslal domácí celek definitivně do kolen.

Závěrečné dějství Sparta odehrála doslova exhibičně. Ve vlastním oslabení ve 49. minutě při obléhání Břízovy svatyně vyvezl puk Tomík, naservíroval jej takřka na zlatém podnose najíždějícímu Hamrovi a ten rozvlnil síť vítkovické branky pošesté. O 4 minuty později Holešovičtí využili třetí přesilovku, když Tomík přihrál obránci Hanzlíkovi, jenž prostřelil bezmocného Smolku – 1:7. Pět minut před koncem našel vítkovický Tomášek před Břízou volného Pavelka, avšak sparťanský brankář neměl pro jejich snažení pochopení. Proto předvedl domácím, jak střílet góly Ptáček, který po vhazování z kruhu prostřelil Smolku, který rozhodně na svou extraligovou premiéru v dobrém vzpomínat nebude.

Ohlasy trenérů

Pavel Hynek, Sparta: Odehráli jsme výtečný zápas. Dařilo se nám skoro vše, nač jsme sáhli. Znamenitě nám vycházel zejména přechod z obrany do útoku. Po čtvrtém gólu jsme se uklidnili a snadno se dostávali do dalších šancí, ze kterých padly ještě čtyři další branky.

Alois Hadamczik, Vítkovice: Předvedli jsme katastrofální výkon, po němž lze jediné - omluvit se divákům. Na druhou stranu je třeba ocenit i vynikající výkon Sparty, které jsme dnes v ničem nekonkurovali. Hlavně jsme špatně bruslili. O výsledku rozhodla už první třetina. Začali jsme katastrofálně a po třech gólech nás už Sparta nepustila do hry.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty