27., pátek 30. 11. 2001
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Bříza - Hamr, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Srdínko, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Tomík, Zelenka, Žemlička.
České Budějovice: Mařík - Čierny, Jindra, Kotaška, Krajíček, Suchánek, Vaněček, Zubíček - Bartoš, Brož, Horák, Hřebejk, Kořínek, Lála, Michálek, Novotný, Rob, Sailer, Vondrka, Štrba.
Branky a nahrávky: 14. Žemlička (Hlinka, Zelenka), 18. Tomík (Bříza, Šrek), 44. Chabada (Broš, Kratěna), 46. Broš (Chabada, Kratěna), 58. Tomík (Bělohlav, Kašpařík) - 47. Michálek (Jindra), 58. Rob (Suchánek, Novotný). Rozhodčí: Bolina - Matějček, Dančišin. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. Diváci: 3606.
HC Sparta Praha

Komentář

Kvalitní rychlé utkání viděli diváci, kteří zamířili na páteční extraligu na Spartu. Na ledě Paegas Areny Spartě znovu chyběli Zábranský, který laboruje s třísly, a Tomajko, jenž se zotavuje po operaci kolene. Proti hokejistům z Budějovic, kteří začali na čtyři útoky, ale sparťané předvedli pozornou hru a nedali soupeři šanci. Na ledě Paegas Areny Spartě znovu chyběli Zábranský, který laboruje s třísly, a Tomajko, jenž se zotavuje po operaci kolene. Proti hokejistům z Budějovic, kteří začali na čtyři útoky, ale sparťané předvedli pozornou hru a nedali soupeři šanci.

Hosté asi do Prahy nepřijeli s velkými ambicemi. Za celou první třetinu si vytvořili jen jednu gólovou šanci, to ve 4. minutě objel branku Bartoš a nechal vyniknout Břízovu lapačku. Jinak se už od úvodu prosazovala Sparta. Ve 2. minutě se ocitli v šancích Ptáček a Bělohlav. Za minutu vytvořili neuvěřitelný závar před Maříkem hráči prvního útoku Sparty. Gólman byl pět metrů před brankou, ale ani Kratěna, který byl snad nejblíže skórování, nedokázal vydolovat kotouč ve spleti hokejek. Budějovice měly od 8. minuty přesilovku, ale nepředvedly nic. Naopak od 12. minuty Sparta zvýšila výkon a za chvíli se radovala. Hlinka posunul na Žemličku, a ten z mezikruží trefil po ledě poprvé mezi tyče – 1:0. Zvýšit mohl z pozice beka Hamr, ale druhý gól vstřelil Tomík. Pět metrů za modrou napřáhl proti vyjetému Maříkovi, kterému se po nejistém zákroku došoural puk až za čáru – 2:0. Při gólu si Bříza připsal asistenci.

Ve druhé části dokázali hosté vyrovnat hru. Hned po minutě hry si vynutili faul, když Žemlička potáhnul u tyče volného Brože a znemožnil mu tak skórovat. V přesilovce pronikal nebezpečně Novotný, Bříza se ale natáhnul na čáře. Pak Chabada nešťastně tečoval Sailerovu střelu od modré a přidělal tak brankáři Sparty starosti. Ve 28. minutě Žemlička pronikal do sóla, ale před bránou už v tísni nedokázal zakončit. Od branek se přesunula hra více do středního pásma a k mantinelům. Ale i z těchto situací se dokázal vymanit třeba první útok Sparty, jejich blesková akce ze 32. minuty notně zmátla hostující defenzívu, leč puk v brance neskončil. Gólově nevyústila ani akce třetí formace, která vyvrcholila Bělohlavovou ránou do Maříka. V závěru třetiny se hrál prvotřídní hokej, který rozproudil tep v žilách diváků. Sparta měla přesilovku po faulu na Kratěnu, který svou šikovností trápil beky Jihočechů. Oslabení sehrála obě mužstva dobře, ale defenzíva hostí zvítězila. Na druhé straně váhal dlouho u tyče se střelou Štrba, Bříza mu na špek neskočil. Poslední minutu pak Pražané strávili v pásmu hostí, když několikrát ohrožovali Maříka v početní výhodě.

Obraz prvé části se opakoval i v té závěrečné. Ve 43. minutě Kašpařík nadvakrát nepřekonal Maříka, ale hned po vystřídání předvedla kombinaci první řada a Chabada po přihrávce Broše zpoza branky trefil z bezprostřední blízkosti do růžku branky Budějovic. Za 140 sekund dala zdecimovaným hostím další ránu kombinace Kratěny a Broše do prázdné branky – 4:0. Jihočeši ještě dokázali snížit, když Michálek tečoval před Břízou – 4:1. Pak po krásné individuální práci Broše v útočném pásmu trefil Nedvěd horní ryč. Hosté se dočkali dvě a půl minuty před koncem další korekce po švihu Roba, ale poslední slovo si nechali domácí. Tomík od modré trochu nachytal Maříka. Sparta si vítězstvím 5:2 naklonila publikum a podržela vedoucí příčku tabulky.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Jágr, Č. Budějovice: O našem neúspěchu rozhodly dva faktory. Naši beci příliš lehko nechali překonávat sparťanskými útočníky a navíc děláme všechno proto, abychom nedali gól. Nikdo na sebe nevezme zodpovědnost, aby vystřelil, a hledá, kam ještě nahrát. Nadřeme se, abychom se dostali do pásma, ale tam je to z naší strany alibismus, možná i psychika. Musíme to odstranit.

Pavel Hynek, Sparta: Odehráli jsme dobrou první a třetí třetinu. Ve druhé části jsme trochu polevili, ale byl důležité, že hosté nedokázali dát kontaktní gól. Ve třetí třetině jsme zápas zlomili dvěma góly a dotáhli do vítězného konce.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!