ČF1, sobota 9. 3. 2002
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Bříza - Hamr, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Richter, Srdínko, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Havelka, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Novák, Sivek, Tomík, Zelenka, Žemlička.
Třinec: Vojtek - Gureň, Gřegořek, Houdek, Jančařík, Nosek, Procházka, Slavík - Hašek, Janků, Jánoš, Král, Marek, Skořepa, Staněk, Vlček, Zadina, Zdráhal.
Branky a nahrávky: 19. Kratěna (Broš), 31. Broš (Kratěna, Chabada), 34. Tomík (Sivek), 39. Ptáček (Hlinka, Žemlička), 59. Kratěna (Nedvěd, Broš) - 54. Vlček (Hašek). Rozhodčí: Rejthar, Kolísek - Pešek, Pouzar. Vyloučení: 8:16. Využití: 0:0. Diváci: 5638.

Komentář

Sparta nastoupila bez marodů Zábranského a Tomajka, přesto do hry poskládala sedm obránců a čtyři útočné řady, narozdíl od kompletních hostů, kteří dali dohromady tři pětky. Na úvodní zápas play off přišlo jen necelých šest tisíc diváků.

V zápase začali aktivněji domácí. Zelenka ale neuspěl ani jednou se svou ránou z voleje a i úvodní sparťanská přesilovka vyšla naprázdno. Ve 4. minutě poprvé zahrozila dvojice Broš - Kratěna. Střelu sparťanského štírka kryl Vojtek. Za minutu upadl za brankou Šrek, ale Marek nestačil Břízu vážněji ohrozit. Pak kouzlil ve třinecké třetině Broš, ale v polovině první části přišly třinecké chvíle. Nejdřív udělal chybu v rozehrávce Jiruš, Hašek ale trefil jen Břízovu masku. V 11. minutě připravil padádní pozici pro Zadinu Král, ale gólman Sparty fantasticky vykopnul téměř z brankové čáry. Sparta pak nevyužila druhou přesilovku a naopak na deset minut musel ven Nedvěd za atakování rozhodčího. V 15. minutě nechal ještě Broš vyniknout Vojtka, ale za čtyři minuty už se dostala po jeho akci Sparta do vedení. Broš nejdříve přešel přes hostujícího beka, vystřelil a z následné dorážky skóroval do prázdné branky Kratěna – 1:0.

Gól do šatny jakoby strhl lavinu šancí Sparty ve druhé části, i když ta nabídla vlastními chybami pár možností i protivníkovi. Nejdříve našel před brankou Bělohlav Tomíka, který si v tísni se zakončením neporadil. Při hře čtyři na čtyři to zase roztočili Broš s Kratěnou a těsně od dvougólového vedení byli domácí ve 28. minutě, kdy jim nebyl uznán gól bruslí. Za dvě minuty se dostal do skvělé šance díky práci Kašpaříka za brankou Havelka, ale trefil jen připraveného Vojtka. Pak přišla série vyloučení, z níž Sparta vytěžila přesilovku čtyři a tři, po jejímž skončení putoval kotouč od modré z Chabadovy hole na křídlo Kratěnovi, který si položil Vojtka a přichystal tutovku pro Broše, jenž doklepnul opět do prázdné branky – 2:0. Ve 33. minutě se nevyznamenala sparťanská rozehrávka, když poslala puk na hůl všudybyla Krále, ale ke skórování vybídnutý Marek Břízu nepřekonal. Trest přišel za minutu na druhé straně. Tomík si na útočné modré sám vybojoval touš a za přihlížení hostující obrany trefil přesně do rohu branky Ocelářů. Pak se znovu prosazoval Kratěna a v přesilovce pálil Hamr. Na druhé straně hrozil Marek, ale gól dali znovu domácí. V přesilovce si 82 sekund před koncem rozebral sparťanský druhý útok Oceláře a Ptáček z ideální pozice rozvlnil síťku počtvrté.

Třetí část zpočátku vypadala, že se oba týmy už jen zakopou ve svých pozicích. První šanci měli hosté, a sice ve 47. minutě, kdy hledal škvírku v podpaží Břízy Jánoš – marně. Za minutu zkoušel kuriózní situaci gólově zakončit Bělohlav, puk se pak dostal na Zelenkovu hůl, jehož ránu Vojtek kryl. Na ledě se začalo jiskřit přesně po osmi minutách třetí části. Nejdříve Tomík mířil do růžku třinecké branky. Místo gólu vytěžila Sparta ze situace přesilovku, v níž paradoxně Jánoš zaměstnal Břízu kvalitní střelou do horní části branky. V 54. minutě při vyloučení Richtra hosté vyhráli buly a pohotovou střelou Vlčka protrhli střelecké trápení. Ve zbytku zápasu Třinečtí pokazili dojem, když několikrát nevybíravě faulovali sparťanské útočníky. V poslední části pykali za celkem šest nedovolených zákroků, z nichž jeden byl ohodnocen trestem na pět minut a do konce utkání. I proto domácí přestříleli v závěrečné třetině soupeře dvacet ku devíti. V jednu chvíli se na třinecké hanbě tísnilo pět hráčů, což sparťané využili k navýšení skóre Kratěnou na 5:1. V závěru už diváci aplaudovali holešovickým hokejistům za gradující výkon a hráči tak pozvali další diváky na zítřejší pokračování čtvrtfinálové série.

Ohlasy trenérů

Antonín Stavjaňa, Třinec: Měli jsme vynikající vstup do utkání, ale bohužel jsme branku vsítit nedokázali. Domácí po přesilovkách získali náskok, jež v pohodě uhlídali.

Václav Sýkora, Sparta: V úvodu jsme hráli dost nervozně a nemohli jsme se dostat do tempa. Rozhodující byl náš gól na 3:0. Škoda jen, že jsme nevyužili více přesilovek, ale jsem moc rád, že se nám povedl první krok v boji o titul. Vynikajícím výkonem nás podržel několikrát gólman Bříza, za což mu patří můj dík.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Neuvirth: Chci ve Spartě slavit titul!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Jurčina: Rauma? Máme se na co těšit

Permanentkáři si mohou vyzvednout ročenku!