ČF6, úterý 19. 3. 2002
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Lakosil - Gureň, Gřegořek, Houdek, Nosek, Procházka, Slavík - Hašek, Janků, Král, Marek, Skořepa, Staněk, Vlček, Zadina, Zdráhal.
Sparta: Bříza - Hamr, Hanzlík, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Richter, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Hlinka, Kašpařík, Novák, Tomík, Zelenka, Žemlička.
Branky a nahrávky: 8. Zadina (Král) - 52. Zelenka (Žemlička, Jiruš), 58, Bělohlav (Hamr), 59. Hlinka, 60. Tomík. Rozhodčí: Svoboda, Šindler - Barvíř, Blumel. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. Diváci: 5019.
HC Sparta Praha

Komentář

Je rozhodnuto! Sparta si po zaslouženém vítězství na ledě třineckých Ocelářů konečně vybojovala semifinálovou účast. Rozhodla o tom ale až v poslední desetiminutovce televizního duelu, když nasázela domácím čtyři branky. Vzhledem ke stavu ostatních sérií si Pražané na jméno svého soupeře musí počkat minimálně do zítřka.

Úvod šestého utkání čtvrtfinálové série patřil domácím Ocelářům, kteří nechtěli ponechat nic náhodě. Ve 2. minutě prověřil Břízovu pozornost tvrdou ranou od modré třinecký Slavík, sparťanský gólman jeho pokus s jistotou pokryl. O pár chvil později napřáhl domácí Nosek, ale naštěstí pro Pražany Marek promáchl, když chtěl doklepnout do odkryté branky. Třinečtí se tedy dočkali v 7. minutě, kdy po Králově pasu propálil zhruba z šesti metrů Břízu Zadina. Holešovičtí se probrali až po polovině první části hry. Nejprve Hlinka prošel slalomovým krokem obranou domácích, vrátil na modrou na Jiruše, ten se však trefil jen do Lakosila. Ve 12. minutě zkoušel pozornost třineckého gólmana a trpělivost jeho obránců Hamr, když nadvakrát se mu nepodařilo propasírovat touš mezi Lakosilovy betony. Obrovská porce smůly stihla Zelenku v 16. minutě, kdy se snažil dorážet odražený puk po Hlinkově ráně od modré, jenže zlomil hůl.

Na začátku prostřední části hry ujeli v tandemu Hlinka s Žemličkou, sparťanský kapitán nadějnou šanci bohužel neproměnil. Ve 28. minutě se snažil propálit skrumáž před Lakosilem od modré Richter, jenže puk si cestu do třinecké branky neproklestil. Pražané se v polovině zápasu dočkali čtyřicetivteřinové výhody dvou mužů v poli. Nejnadějnější akci si vypracoval Tomík, nicméně ani on recept na zteč domácí svatyně ještě nenalezl. V 35. minutě po dlouhé odmlce provětral Břízovu lapačku z levého kruhu Vlček. Na druhé straně kontroloval neméně úspěšným zásahem Lakosil, když si poradil se střelou Hamra z levé strany ledové plochy.

V 45. minutě zkusil štěstí z úhlu Novák, ani jeho pokus ale úspěšným nebyl. Sparta si nechala vše na poslední desetiminutovku, a to se v Třinci začali dít věci. V 52. minutě pálil od modré Zelenka, Gureň byl při tom nastřelen do nohy a padáčkem se snesl puk do branky domácích a bylo takto šťastně srovnáno. Domácí pak asi začali myslet pomalu na prodloužení, a to se jim zle vymstilo. V 57. minutě od levého kruhu přesně mířenou ranou k tyči otočil Bělohlav. Vzápětí na druhé straně bylo třinecké publikum svědkem obrovské skrumáže před Břízou, Janků ovšem ležícího gólmana Sparty nepřekonal. Asi 30 vteřin poté poprvé využil power-play domácího celku Hlinka a bylo rozhodnuto. O kosmetickou úpravu výsledku už se pak půl minuty před koncem hry postaral Tomík, který zpečetil osud Třineckých. Čtvrtfinálová série tak po zásluze skončila 4:2 pro Spartu, na svého semifinálového soupeře si zatím ovšem Holešovičtí musejí počkat.

Ohlasy trenérů

Václav Sýkora, Sparta: Byla to vůle, která nás dovedla k úspěchu, a za to bych rád svým svěřencům poděkoval. Duel se pro nás nevyvíjel moc nadějně. Díky trpělivosti se nám povedlo vyrovnat, což byl pro tým obrovský impuls. V závěru už domácí hráli vabank, a tak se nám dvakrát při power-play povedlo potvrdit postup.

Antonín Stavjaňa, Třinec: Moc nám pomohla úvodní branka. Trpělivou defenzivou jsme platili na protihráče, a když jsme ustáli i dvojnásobné oslabení, věřil jsem, že uspějeme. Bohužel jsme nedokázali zužitkovat další šance a odskočit brankově soupeři. Dva tečované puky zhatili naše ambice, ale tak to holt v hokeji už chodí.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Konečný: Sen je týmový úspěch, chci být lepší

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Herní přípravu odstartujeme v srpnu