SF1, pondělí 25. 3. 2002
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza - Hamr, Hanzlík, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Richter, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Hlinka, Kašpařík, Novák, Tomík, Zelenka, Žemlička.
Slavia: Málek - Hejda, Kadlec, Klobouček, Martínek, Novák, Snopek - Anotoš, Beránek, Branda, Hübl, Matějovský, Míka, Steiner, Sup, Tomica, Ujčík, Šaffer, Štraub.
Branky a nahrávky: 16. Kratěna (Broš, Chabada), 46. Hlinka (Zelenka, Žemlička), 54. Broš (Chabada), 56. Kratěna (Bělohlav) - 33. Klobouček (Beránek, Branda). Rozhodčí: Bolina, Haškovec - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. Diváci: 9176.
HC Sparta Praha

Komentář

Vedení 1:0 v semifinálové sérii si zajistila Sparta dnes v Paegas Areně. Trpělivou hrou a přesnými údery do slávistické obrany zmohli domácí ve třetí třetině těsnou obranu soupeře a nasázeli mu tři rozhodující branky. Hostím pak nepomohl ani time-out, ani přesilovka, ve které Sparta definitivně strhla vedení na svoji stranu. Slušně zaplněná Paegas Arena sledovala historicky první střet v play off mezi Spartou a Slavií. S útočníkem Janem Tomajkem nastoupila Sparta do prvního semifinálové zápasu proti svému městskému rivalovi z Edenu. Spartě chyběli obránci Zábranský a Srdínko, hosté přijeli kompletní.

Úvod zápasu se nesl ve znamení opatrnosti a nepřesností. Oba týmy, evidentně nervózní, v prvních deseti minutách nepronikly do jediné větší střelecké příležitosti. Přitom měly k dispozici po jedné přesilové hře na každé straně. Náznak šance předvedl jen Kratěna, jehož střelu vytáhl Málek vyrážečkou. Až ve druhé početní výhodě domácí zahrozili, když Nedvědovu střelu dorážel před brankou Hamr. Pak se zvedli slávisté a postupně Matějovský, Hübl a Antoš řádně zaměstnali Břízu. Ten ale náporu hosté bravurně odolal a do vedení mohla jít Sparta. Na začátku 15. minuty uvolnil před brankou Broš Kratěnu, který bekhedovou střelou propasíroval puk mezi Málkovy betony – 1:0. Za minutu střílel na druhé straně mezi kruhy Sup, ale Bříza byl dobře postavený. Před Málkem pak operovali Sivek a Kašpařík, ani jeden však netrefil poskakující kotouč.

Druhá část byla o poznání rušnější. Po dvou a půl minutách pálil vedle po přihrávce Tomíka Novák. V přesilovce Málek pohotovým rozklekem zasáhnul proti střele Bělohlava. Na konci početní převahy zapomněli sparťané na střídajícího Supa, ale jeho sólo Bříza položeným betonem zlikvidoval. Na druhé straně chystal tváří v tvář Málkovi blafák Žemlička, gólman hostí mu ale kotouč vypíchnul a Zelenkova dorážka skončila nad horní tyčí. Spartě nevyšla ani další spolupráce Sivka s Kašpaříkem a hubený jednogólový náskok Holešovických vzal za své v přesilovce Slavie. Beránek poslal nezištně z křídla kotouč mezi kruhy, kde se nemýlil obránce Klobouček – 1:1. Ve 35. minutě pálil z voleje Zelenka, Málek se ale střelhbitě přesunul k tyči. Pak dostala výhodu muže v poli zase Sparta, místo kotouče však skončil v brance Zelenka, proti jehož blafáku zasáhl skvěle Málek. Na konci třetiny Chabada vyjížděl zpoza branky, jeho střelu švihem slávistický gólman neudržel v lapačce, ale beci hostí se o puk postarali vzorně. Bříza se na druhé straně natáhl při Hüblově střele a Brandovu ránu vytáhnul ramenem na horní tyč. Těsně před sirénou pak ještě Žemlička po kombinaci v protiútoku mířil po ledě těsně vedle pravé Málkovy tyče.

Klidný úvod třetí třetiny ukončila skvělá souhra druhého útoku Sparty. Žemlička našel ve 46.minutě od pravého mantinelu středem najíždějícího Hlinku, a ten se trefil z první přesně mezi Málkovy chrániče. Za pár sekund se Sparta musela bránit v oslabení, ale nedovolila soupeři vážnější možnost. V polovině třetiny číhal Zelenka dvakrát u levé Málkovy tyče. Poprvé se o jeho střelecký pokus postarala obrana, podruhé zasáhl Málek. Za dvě minuty zase Bříza likvidoval vleže Míkovu šanci po rychlé kombinaci soupeře. Zdálo se, že domácí se pomalu uzavírají do obranné ulity, ale tlak Slavie ustáli a na konci 54. minuty dodal sparťanům klidu Broš, když sebral v útočném pásmu u mantinelu volný puk, najel si mezi kruhy a trefil přesně mezírku mezi chrániči brankáře Vršovických. Ti si okamžitě vybrali oddechový čas a nepříznivý stav mohli korigovat v přesilovce. Jenže v ní ujel Kratěna, našel Bělohlava, jehož rána ještě minula branku, ale všudypřítomný „Krtek“ zasunul kotouč do prázdné branky – 4:1. V závěru už Paegas Arena aplaudovala hokejistům Sparty, kteří vedou v sérii 1:0 na zápasy.

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička, Slavia: Hráči podali výborný výkon. Chléb se lámal za stavu 1:1, my jsme pak ovšem inkasovali. Nemohu si pomoci, ale lepší mančaft dnes prohrál. Šancí jsme měli bezpočet, ale neproměnili je.

Pavel Hynek, Sparta: Musím pochválit hráče za trpělivost. Zrealizovali jsme z minima šancí maximum. Utkání přineslo hodně nervozity, a proto jsme nabádali své svěřence k nejvyšší opatrnosti. Ve třetí třetině jsme si dokázali počkat na chybu soupeře a strhnout vítězství na naši stranu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty