FIN4, pátek 12. 4. 2002
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Trvaj - Chmelíř, Galvas, Jurečka, Philipp, Seman, Výtisk, Zápotočný, Škuta - Burger, Čermák, Hulva, Irgl, Kaděra, Krenželok, Melenovský, Moravec, Padělek I., Pavelek, Selingr, Tomášek.
Sparta: Bříza - Hamr, Hanzlík, Jiruš, Nedvěd, Ptáček, Richter, Šrek - Bělohlav, Broš, Chabada, Havelka, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Novák, Sivek, Tomajko, Tomík, Zelenka, Žemlička.
Branky a nahrávky: 20. Čermák (Tomášek) - 3. Kašpařík (Tomík), 16. Kratěna, 36. Kratěna (Broš, Nedvěd), 60. Tomík. Rozhodčí: Svoboda, Turčan - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. Diváci: 8912.
HC Sparta Praha

Komentář

Je dobojováno, Pražané vylezli na desátý stupeň na své cestě ke

zlaté! Král je mrtev, ať žije král. Opět po roce se titul českých

hokejových šampionů stěhuje z Valašska do Prahy, neboť Sparta

zvítězila ve čtvrtém utkání finálové série ve Vítkovicích naprosto

zaslouženě 4:1, čímž vyhrála 3:1 na zápasy.

Sparta se rozhodla nic neponechat náhodě a vlítla na soupeře ve velkém stylu. Po 121 vteřinách hry prostřelil z mezikruží Trvaje Kašpařík. Holešovičtí se tím dostali do varu a doslova mleli svého soupeře, nicméně při Vítkovických v tu chvíli stáli všichni svatí. První kloudnou akci si Ostravané vypracovali až v 11. minutě, kdy se snažil z rohu přelstít Břízu již uzdravený Moravec, ale na holešovického gólmana si nepřišel. Iniciativa se začala přelévat na stranu domácích, jenže Bříza si poradil v rychlém sledu s pokusy Kaděry i Tomáška. Ve 14. minutě se snažil nadvakrát pokořit svatyni Pražanů Burger, ale rovněž neuspěl. O chvilku později měl Bříza plné ruce práce při pokusu Tomáška, ale změnu skóre nedopustil. To se ale měnilo v 16. minutě, když po individuálním průniku nedal Trvajovi sebemenší šanci Kratěna a zvýšil. Z brejku se snažil na druhé straně uspět Moravec, ale jeho pokus vyzněl naprázdno. Třičtvrtě minuty před první sirénou se ale domácí přeci jen dočkali, když Břízu propálil od kruhů Čermák a snížil na kontaktní branku.

Na začátku prostřední části hry vystihl chybnou rozehrávku vítkovického celku Žemlička, ale z bezprostřední vzdálenosti Trvaje nepřekonal. Ve 24. minutě měl Bříza co dělat s ranami Burgera a Moravce, ale poradil si jak je u něj zvykem na výbornou. Vítkovičtí v této části hry měli dvě početní výhody, v nichž si obzvlášť aktivně počínal Irgl, ale ani ten neuspěl. Pražané o sobě dali vědět ve 33. minutě, když nejprve Trvaje prověřil Zelenka a o chvilku později pálil těsně vedle jeho branky Hlinka. Ve 35. minuty se výhody jednoho muže v poli dočkali i hosté a na rozdíl od svého protivníka ji dokázali zužitkovat. To když při přesilovkovém deštníku našel Nedvěd Broše, ten poslal na Kratěnu, který vsítil svou druhou branku v utkání. O 3 minuty později se marně snažil ztéci sparťanskou branku Selingr, takže se šlo do kabin za stavu 3:1 pro Pražany.

Ve 42. minutě zápasu zkusil štěstí od modré Galvas, ale Bříza byl pozorný. Na druhé straně si o 2 minuty později počínal s podobným efektem Tomajko. Sparťané už v tu chvíli hráli poklidný rozvážný hokej. V 50. minutě se snažili o snížení Padělek a vzápětí i Moravec, nicméně oba pálili vedle Břízovy svatyně. O pár chvil později vyzkoušel holešovického brankáře od modré Philipp, ale ani ten neuspěl. Domácí se tak odhodlali tři minuty před koncem hrát bez brankáře, což jim navíc v důsledku vyloučení Bělohlava umožnilo hrát šest na čtyři. Snažili se sice seč mohli, ale Bříza chytal jak fantóm a se vším si dokázal poradit. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou pak upravil na konečných 4:1 pro Spartu střelou do prázdné branky Tomík. Pražané zvítězili ve finálové sérii 3:1 na zápasy a po roční odmlce opět slaví titul, šestý v její historii.

Ohlasy trenérů

Václav Sýkora, Sparta: Očekávali jsme obrovskou aktivitu Vítkovic, snažili jsme se jim nedovolit moc šancí ke vstřelení gólů. V první třetině jsme dali dvě branky, což bylo nesmírně důležité. I po našem vedení 3:1 ovšem byl zápas otevřený, neboť Vítkovice měly šance v přesilovkách snížit. Všem mým svěřencům bych rád nejen za tuto sérii, ale i za celé play-off poděkoval.

Alois Hadamczik, Vítkovice: Byli jsme si vědomi faktu, že jen maximální výkon nás může vrátit zpět do Prahy. Znali jsme ale sílu Sparty, která má vynikajícího gólmana a rychlé protiútoky. Přesto si myslím, že hráči odvedli maximum. Celá série byla velmi dobrá a abych pravdu řekl, titul je v dobrých rukou. Sparta dokazovala, že je nejlepší, celou sezónu. Člověk musí být soudný a uznat kvalitu soupeře.

×
Dnes v 13:00 | Dor.
HC Sparta Praha
Banes Motor České Budějovice
×
Dnes v 16:15 | Jun.
HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Horák: Zůstáváme pokorní, těšíme se na derby

SPA - OLO 4:0 - Šestý triumf řídil Horák

Pavlák: První výhra nám zvedne sebevědomí!

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty