1., 
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko, Ptáček, Šrek, Richter, Hanzlík, Jiruš - Kratěna, Broš, Tomajko - Zelenka, Martinec, Žemlička - Tomík, Leška, Špaňhel - Havelka, Branda, Kašpařík - od 53. min. navíc Vondráček.
Zlín: Pešat - M. Hamrlík, Zubíček, Marušák, Blaťák (43. Hriňa), Hučko, Galvas - Okál, Vlach, Veselý - Balaštík, Čech, Pivko - Rachůnek, Jenáček, Hubáček - Mokrejš, Ministr, Vlček.
Branky a nahrávky: 6. Martinec (Kratěna, Ptáček), 42. Tomík (Richter), 47. Zelenka - 54. Jenáček (Hučko). Rozhodčí: Kolísek - Bláha, Kareš. Vyloučení: 7:8, navíc Nedvěd (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3482. Sparta:

Komentář

Sice se čtyřdenním zpožděním ale za to kompletní přivítala Sparta ve svém prvním extraligovém utkání sezóny na svém ledě celek Zlína. Trenéři domácích se drželi plánu hry na sedm obránců a čtyři útoky a díky vývoji zápasu jej mohli zachovat až do konce. Sparta dokázala překonat nerozehranost a splnila před třemi tisícovkami diváků roli favorita.

Chudý výčet šancí první třetiny zahájil Kratěna, který už po dvaceti sekundách prověřil hostujícího brankáře Pešata. Umocnit svojí aktivitu mohli domácí v následné přesilovce, ale přes očividnou snahu vyšla aktivita naprázdno a zůstala bez velkých šancí. Jinak tomu bylo v oslabení. V 6. minutě byl vyloučen Leška. Zlínští se do největší šance dostali ještě v ponechané výhodě, kdy bývalý spoluhráč sparťanského centra Balaštík provětral přízemní střelou Břízu. Ve vlastní přesilovce ale Ševci neuspěli. Naopak! Po ukázkovém ťukesu na jeden dotek po trase Ptáček – Kratěna – Martinec oslavil navrátilec z Ruska svoji obnovenu premiéru ve sparťanském dresu střelou do prázdné branky – 1:0. Místo dalšího přísunu šancí a branek se ale hra začala topit v nepřesnostech a na obou mužstvech byla znát nerozehranost. Gólmani tak zasahovali nejvíce proti odraženým pukům. O nápravu se pokusili Špaňhel a Kratěna, ale střela prvního z nich minula branku, Kratěnův hbitý průnik pak zmařil dobře postavený Pešat.

Do druhé části vstoupili aktivněji Zlínští. Nejdříve musel Bříza vykrýt prostor proti Balaštíkovi, který se dostal k přihrávce zpoza branky. Ve 26. minutě mířil Rachůnek z pravého křídla, hned potom vystřelil mezi kruhy Hubáček. Za první průnik sparťanů ve druhé třetině šli hosté pykat po faulu Hučka, jenže domácí přesilovku pokazili a Nědvěd musel zatáhnout za záchranou brzdu, za což si také vykoledovat trest. Při hře čtyři na čtyři pak obětavě pronikal Martinec a sérii tří vyloučení za minutu a půl dokončil Marušák, který jej nedovoleně odstavil od puku. Domácí ale výhodu nevyužili, jejich hra byla bez nápadu. Až v polovině zápasu oblažili sparťanské duše Kratěna a Broš, jejichž šance skončila na Pešatovi. To o pět minut později předvedl nečekaný výpad do hostující obrany Žemlička, který poslal šikmo přes pásmo kotouč před branku na Zelenku, jehož teč minula branku o dvacet centimetrů. Pak putoval na trestnou lavici Branda za zásah hostujícího hráče do obličeje, ale při rozehrávce chybující Marušák jen poslal do šance Zelenku, který svůj blafák však nedotáhl.

Na začátku třetí třetiny se ocitl v dobré pozici před brankou díky Zelenkově akci Žemlička. Pokus z otočky Pešat vykopnul. Zahřmělo za pár sekund. Richter vystřelil a dorážky do odkryté branky se jal nehlídaný Tomík. Domácí se pak ubránili přesilovce při vyloučení Martince a ve 47. minutě rozhodli o svém vítězství. Obránce Galvas se dopustil fatální chyby při rozehrávce a proti rozjetému Zelenkovi tak stál jen Pešat, který souboj se sparťanským útočníkem prohrál – 3:0. Skóre mohl ještě rozhojnil první útok Sparty, pak si při šanci Zelenky pomohl Veselý posunutím branky. Závěr utkání se ovšem v klidu nedohrál. Nejdříve Nedvěd v osobním souboji skolil soupeře, za což jej rozhodčí Kolísek poslal na trestnou lavici. Protesty obránce navíc ohodnotil „desítkou“. V oslabení Spartu několikrát podržel Bříza, nestačil ale na Jenáčka, kterého sparťané nechali trestuhodně osamoceného před brankou – 3:1. S Veselého pokusem si brankář Sparty poradil, bravurně zasáhl i proti Balaštíkovi, na kterého ležérní obrana domácích trestuhodně zapomněla před brankou. Rušné minuty ukončila bitka Žemličky právě s nejlepším hráčem hostí Balaštíkem, za kterou oba vyfasovali po čtyřech minutách. V závěru mohla Sparta přece jen v uvolněnější atmosféře oslavit své první vítězství.

Ohlasy trenérů

Václav Sýkora (Sparta): Na našem výkonu byla patrná nervozita z prvního utkání v sezóně a také osmidenní zápasová pauza vykonala svoje. První třetinu jsme zvládli po taktické stránce dobře, ale ve druhé byli hosté aktivnější a prošli jsme si menší krizí, z níž nás vysvobodily až dva góly na začátku poslední části hry. V závěru jsme hráli v obraně dosti komplikovaně a umožnili Zlínu vlastními chybami několik šancí.

Antonín Stavjaňa (Zlín): Chtěli jsme hrát aktivně, ale úvod nám nevyšel podle našich představ. Zato se nám osvědčila hra na čtyři formace, protože zejména třetí a čtvrtá řada svoje protějšky přebruslily. Také na počet střel jsme byli lepší. Udělali jsme však i dvě zásadní chyby, při první i třetí brance, navíc škoda promarněných příležitostí v závěru. Mohli jsme ještě zápas zdramatizovat.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kvapil: Líbí se mi směr, kterým se klub ubírá

Marek Kvapil je novou posilou Sparty

Vedení Sparty odměnilo sledge hokejisty

Sparta bude hrát s Litvínovem pod širým nebem