14., 
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Tuček - Marušák, Blaťák, Hučko, Homer, Hriňa, Zubíček - Okál, Vlach, Veselý (48.- 51. Vlček) - Rachůnek, Hubáček, Jenáček - Ministr, Martin Čech (27.- 27. Vlček), Pivko.
Sparta: Bříza - Slavík, Srdínko, Richter, F. Ptáček, Hanzlík - Branda, Broš, Žemlička - Tomík, Leška, Havelka - Zelenka, Patrik Martinec, Tomajko - Špaňhel, Kašpařík, Vondráček.
Branky a nahrávky: 21. Rachůnek (Hubáček, Jenáček), 27. M. Čech (Pivko, Ministr) - 28. Tomík (Leška), 50. Ptáček (Broš), 63. Ptáček. Rozhodčí: Rejthar - Čížek, Padevěd. Vyloučení: 2:4, navíc Čech (Zlín) 10 min. Bez využití. Diváci: 3400.

Komentář

Na první část a zbytek utkání rozdělili sparťané svým výkonem utkání ve Zlíně. K němu si přivezli jen pět obránců, protože Jiruše skolila nemoc. Se čtyřmi útočnými řadami a Břízou v brance soupeřili Pražané s domácími Medvědy o to, které z mužstev se přiblíží vybřednutí z výsledkové krize. Zatímco Sparta nevyhrála pět zápasů za sebou, Zlín nepoznal plný bodový zisk plných osm utkání a trenér Stavjaňa hrál o své šance na setrvání v pozici trénera. Jen pět obránců přivezla Sparta na sobotní televizní předehrávku do Zlína. Se čtyřmi útočnými řadami a Břízou v brance soupeřili s domácími Medvědy o to, které z mužstev se přiblíží vybřednutí z výsledkové krize. Zatímco Sparta nevyhrála pět zápasů za sebou, Zlín nepoznal plný bodový zisk plných osm utkání a trenér Stavjaňa hrál o své šance na setrvání v pozici trénera.

Rozpačitý a velice opatrný začátek nepřinesl ani před jednou brankou vzrušení, obě mužstva jakoby vybruslovala únavu ze včerejšího zápasu. Až v 7. minutě fauloval při střele od mantinelu Okála sparťan Vondráček, domácí však přesilovku sehráli nejhůře, jak mohli. V 10. minutě minul Zelenka pohotovou střelou branku, proti Tomajkově příklepu se natáhl domácí brankář Tuček. Hokej se odehrával především ve středním pásmu, hráči obou mužstev si neodpouštěli množství nepřesností, které znemožňovaly oběma týmům tvořit. Ve 14. minutě Špaňhel z úhlu vystřelil a dojetý kotouč zkoušel ještě poslat před branku, kde ovšem nikdo z hostů nečíhal. Na druhé straně pokryl Bříza Čecha. Broš pak neuspěl ani se dvěma pokusy, které mířily k tyči. Nebezpečně vystřelil v 17. minutě Rachůnek, proti jeho vysoké střele se postavil Bříza. Největší šanci první třetiny spálil v přesilovce Broš, když po Žemličkově práci před brankovištěm nedokázal prostrčit puk do odkryté branky přes Tučkův příložník. Zlínský brankář si rychlým přesunutím poradil i se střelou Zelenky z pravého křídla.

Diametrální změnu do hry obou mužstev přineslo úvodní buly druhé části. Krátce po něm Hubáček připravil pozici pro Rachůnka, který trefil odkrytou Břízovu branku – 1:0. Sparta chtěla rychle vyrovnat. Tomajko ani Vondráček nedali, dorážka nevyšla Slavíkovi. Na opačné straně si málem srazil zatoulaný puk mezi betony Bříza. Ve 27. minutě zavezl domácí Pivko do pásma, přenechal Čechovi, který od modré trefil růžek sparťanské branky. Pražané neklesali na mysli a Leškův útok držící prapor hostí vytvořil před Tučkem závar, z něhož nakonec vytěžil prvním gólem Pražanů Tomík – 2:1. Pak rozhozený Pivko nestihl zakončit před Břízou, ale puk se objevoval stále více ve zlínském pásmu. Zelenkovu přihrávku zpoza branky využil Slavík střelou, kterou kryl Tuček. Sparta stáhla hru na tři útoky, sedět zůstali Žemlička, Branda a Vondráček. Homerem Nedovoleně atakovaný Špaňhel před brankou soupeře šel na trestnou lavici za oplácení, přesilovka ale vyzněla naprázdno. Naopak po jejím skončení sparťané ještě více šlápli na plyn. Havelka tečoval Tomíkovo nahození, Leška zkoušel zezadu překvapit Tučka, dvakrát byl v šanci Zelenka.

V úvodu třetího dějství se prosazoval před branku Martinec. Spartu pak zabrzdilo vyloučení Tomíka. Domácí početní výhodu promarnili a po jejím skončení Holešovičtí srovnali. V polovině třetiny Broš uvolnil před branku obránce Ptáčka, kterému se v netradiční pozici podařilo prostrčit puk u tyče do branky – 2:2. V 51. minutě vypálil před kruhy dobře Zelenka. Za dvě minuty bil z levého kruhu Leška, střelu tečoval zlínský obránce do Tučkovy masky. Na druhé straně uchránil Bříza Spartu od gólu z Jenáčkovy hole. Srdínko chyboval při rozehrávce, gólman Sparty se vrhnul proti zlínskému útočníkovi a vyrazil jeho střelu nad. Zasáhl i proti střele Čecha. Tváří v tvář brankáři mířil do boční síťky Tomík. Před sirénou se zaměřili oba soupeři na obranu, výjimkou byl Okálova šance v poslední sekundě z akce dva na jednoho, kterou likvidoval Bříza.

V prodloužení spálili sparťané dvě šance během první půlminuty. Nejdříve nedal Tomík, Leška pak trefil po přihrávce svého křídla tyč odkryté branky. Martinec našel za minutu ve vyložené pozici Zelenku, jeho střelu kryl rychlým přesunem mezi tyčkami Tuček. Sparta se ale nakonec přece dočkala zisku dvou bodů. Obránce – střelec zápasu Ptáček napřáhl v čase 62:11 tři metry za modrou, jeho rána prošla Tučkovi skrz postavený semafor a Holešovičtí po pěti zápasech vyhráli.

Ohlasy trenérů

Antonín Stavjaňa (Zlín): Za výkon mužstvu děkuji, poprvé letos hráči dali do hry emoce. Hráči chtěli krizi zlomit, ale nemáme mnoho hráčů, kteří by zvládli vypjaté situace.

Pavel Hynek (Sparta): Věřím, že toto utkání bylo pro nás zlomové. Nepoložili jsme se za stavu 0:2, poprvé jsme vyhráli v prodloužení. Doufám, že v budoucnu se k nám přikloní i štěstí.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Polášek: Strašně se těším na partu v kabině

Nová posila! Do Sparty se vrací Adam Polášek

Vitouch: Zahrát si s A-týmem by bylo skvělé!

Vstupenky na derby a přípravu v prodeji!