22., neděle 17. 11. 2002
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Koťátko - Čakajík (49. Vála), Jiří Hanzlík, Krstev, Jan Kudrna, J. Moravec, R. Pospíšil, Kočí - Kropáč, Michal Straka, Kábrt - Rozsíval, Musil, S. Procházka - V. Novák, Plodek, Kubinčák - Jiří Kudrna, Pabiška, Hájek
Sparta: Bříza - Slavík, Srdínko, Jiruš, Jan Hanzlík, Ptáček, Šrek - Kratěna, Broš, Tomajko - Tomík, Leška, Havelka - Branda, P. Martinec, Žemlička - Špaňhel, Kašpařík, Vondráček
Branky a nahrávky: 57. Rozsíval (S. Procházka) - 6. Kratěna (Tomajko, Jiruš), 43. Špaňhel (Kašpařík), 48. Leška (Havelka, Slavík), 48. Žemlička (P. Martinec, Branda). Rozhodčí: Souček - Čížek, Padevět. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 5160.

Komentář

Jen dvacet hráčů přivezla Sparta na utkání 22. kola do liberecké Svijanské arény. V sestavě na ledě nováčka soutěže se už neobjevil obránce Holý, nehráli také zranění Nedvěd, Richter a Zelenka. Pražané nastoupili stejně jako Tygři na tři obranné dvojice a čtyři útoky.

Úvod zápasu nasvědčoval, že prvotní iniciativa bude opět na holích soupeře Sparty. V 3. minutě se před Břízou zjevil osamocený Kubinčák, za chvíli mohl těžit ze závaru před brankou Kropáč. Sparta ale dokázala svoji první šanci proměnit. Kratěna vnikl individuálně do útočného pásma, položil si domácího zadáka a střelou mezi betony gólmana Koťátka otevřel skóre. Liberecký elán opadl, Tygři začali tvořit chyby v defenzívě a nedařilo se jim ani ve hře dopředu. V 10. minutě minul po perfektní spolupráci Tomíka a Lešky prázdnou branku Žemlička, po chvíli mířil Kratěna z křídla do připraveného Koťátka. První přesilovku domácí tým nezvládl, z tribun se ozval pískot, ostře kontrastující s povzbuzováním početného kotle sparťanů. Zlomit vývoj na ledě mohl exsparťan Novák, jeho rána z mezikruží mířila nad. V 18. minutě předvedla po Jirušově práci parádní kombinaci dvojice Leška – Žemlička. Tentokrát zklamal ve střelecké pozici bývalý zlínský hráč, brankář Koťátko jeho zametení do odkryté branky zastavil bleskovým skluzem.

Na začátku druhé části hráli domácí dvě přesilové hry. Zabydleli se v pásmu a Bříza se měl co ohánět. Střelu Krsteva nebezpečně tečoval Musil, rána Plodka šla mimo. Liberci však chyběla větší odvaha před brankou hostí. Hala se ale začala probouzet, domácí hráči přidali na důrazu v osobních soubojích, na ledě vládly spíše obrany. První přesilovku hrála Sparta až ve 33. minutě. Na Kratěnu, který už v první části utržil sekyru v souboji, si u mantinelu vyšlápli hned dva domácí a Pabiška putoval na trestnou lavici za faul loktem. V přesilovce stačil dvakrát dorážet Havelka, než jej znehybněl domácí Krstev. Gólová nebyla ani střela Hanzlíka. V následujících minutách zatlačili zase Tygři, bojující hosté však dokázali udržet ve vlastním pásmu soupeře na hrazení. Ze zámku domácích těžil Žemlička, svůj samostatný nájezd však zakončil bekhendovou střelou mimo.

Liberečtí cítili za těsného vedení Sparty šanci. Ve 43. minutě najeli jako vosy před Břízu a mnoho nescházelo, aby Kubinčákův dloubák skončil v síti. Potvrdilo se známé nedáš dostaneš. Čtvrtá lajna Sparty založila protiútok, na jehož konci byly dva Kašpaříkovy pokusy a střela Špaňhela do branky, kterou marně hájil jen jeden z domácích beků – 0:2. Uklidnění sparťané začali kontrolovat zápas a přitom vyráželi do nebezpečných útoků. Z jednoho z nich se trefil ve 47. minutě poměrně lehkou střelou přes obránce Leška – 0:3. Za půl minuty se mohl Žemlička poděkovat Brandovi, jenž zatáhl do pásma a nezištnou přihrávkou mu pomohl prolomit střeleckou smůlu – 0:4. Liberečtí už se do marné snahy o zvrat ani nepouštěli, ojedinělý pokus Musila skončil mimo. Nic na sparťanském vítězství nezměnilo ani vyloučení Havelky na dvě plus dvě minuty, po němž snížil domácí Rozsíval. To však nezabránilo sparťanům, aby se radovali z konečného vítězství 4:1.

Ohlasy trenérů

Josef Jandač (Liberec): Brzy jsme bohužel inkasovali, ale stále jsme hráče nabádali k trpělivosti a dodržení taktiky. Druhá třetina byla z naší strany nejlepší, hráči hráli ve velkém nasazení, snažili se, ale povedených finálních přihrávek bylo málo. Zápas rozhodly dva slepené góly, při kterých jsme nepokryli dorážející hráče. Nebyl to náš první výpadek v závěrečné části a stále si naše tragické třetí třetiny nedovedu vysvětlit.

Václav Sýkora (Sparta): Čekali jsme, že domácí budou hrát hodně aktivně, a chtěli jsme jim oplatit stejnou zbraní. V prvních dvou třetinách mnoho gólových šancí nebylo. Nepodařilo se nám vyvarovat se zbytečných vyloučení, naštěstí se domácím podařilo využít jen jednu přesilovku. Zápas jsme rozhodli na začátku třetí třetiny, když jsme zvýšili na 2:0.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Spoluhráči mi chyběli, těším se zpátky

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Permanentky na novou sezonu v prodeji!