28., úterý 3. 12. 2002
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Hudáček - Jindra, Babka, R. Suchánek, Barinka, Jasečko, Kotaška - Šimánek, Turek, Bartoš - Ondřej, Štraub, Rob - Míka, Michálek, S. Procházka.
Sparta: Bříza - F. Ptáček, Šrek, Nedvěd, Srdínko, Richter, Jiruš, od 14. navíc Slavík - Zelenka, P. Martinec, Žemlička - Kratěna, Kubinčák, Tomajko - Tomík, Leška, Havelka.
Branky a nahrávky: 4. Štraub (Rob) - 18. Havelka (Tomík), 25. Kratěna (Jiruš, Kubinčák). Rozhodčí: Rejthar - Blümel, Šátava. Vyloučení: 5:7 navíc Srdínko a Bříza (oba Sparta) oba 10 minut. Bez využití. Diváci: 3978.
HC Sparta Praha

Komentář

Ani rychle inkasovaná branka nezabránila hokejistům Sparty Praha, aby si z jihu Čech odvezli tři cenné body. Premiéra nové trenérské dvojice tím získala vítězný punc. Sparťané zřejmě opět nacházejí herní jistotu, v jihočeské metropoli dokázali téměř dvě třetiny držet nejtěsnější jednobrankové vedení.

Trenér Hadamczik poprvé rázně sáhl do sestavy. Roli elitního útoku svěřil trojici Zelenka – Martinec – Žemlička, do druhého útoku mezi Kratěnu a Tomajka se postavil Vojtěch Kubinčák, Špaňhel si zase zahrál ve čtvrtém útoku s juniory Vondráčkem a Dragounem. Uběhlo pár minut od úvodního buly a Budvar Aréna vybuchla nadšením. Rob dělovkou donutil Břízu puk pouze vyrazit a bekhendová dorážka Štrauba už byla nekompromisní, Jihočeši vedli 1:0. Hadamczikovi svěřence rychlá branka zaskočila a byl to opět Štraub, který sparťany v šesté minutě vyděsil, nedokázal ale trefit odkrytou Břízovu branku. Sparta těžce nacházela půdu pod nohama, domácí hráli aktivně, vypracovávali si také šance. Hosté se k ohrožení branky nedostali pořádně ani v přesilové hře. V průběhu úvodní třetině ovšem tempo hry opadlo, z letargie aktéry a diváky vyvedla osmnáctá minuta. Róbert Tomík nahodil puk před branku domácích a Petr Havelka jej lehkou tečí dopravil za záda Hudáčka, vyrovnáno 1:1. Do první sirény zaujala už jen přesilová hra domácích a osobní trest pro Petra Břízu za protesty.

Úvod druhé části divákům příliš krásy nenabídl, ale v klidnější části hry opět udeřila Sparta. Jiruš poslal zpoza branky puk Kratěnovi a na ledě dobře poznatelný útočník zajistil vedení 2:1 pro hosty. Další ze sparťanských střelců mohl skórovat o pár desítek vteřin později a opět u toho byl Jiruš. Obránce Sparty našel v dobré pozici Tomíka, ale radosti sparťanů stála v cestě tyčka Hudáčkovy branky. Ideální příležitost k vyrovnání dostali Budějovičtí v polovině zápasu, když za katrem nuceně odpočívali Šrek s Nedvědem. Trestuhodně však domácí téměř dvouminutovou přesilovku promrhali. Vyloučení v celkově rychlém zápase začaly hrát stále větší roli. Z domácích na hanbu zamířili ve druhé třetině ještě Jindra, Babka, Bartoš, za Spartu Srdínko, což rozezlilo domácí fanoušky a zasahovat museli i policisté.

S jasným úmyslem přinejmenším udržet jednobrankový náskok vyrazili sparťané do závěrečné části zápasu. Na úvod si oba týmy vyzkoušely přesilovku, ale jak hokejisté tuto výhodu nabyly, tak také pozbyly. Jihočeši ovšem poté přidali „do kroku“. Bříza v padesáté minutě musel na brankové čáře likvidovat Turkovu dorážku. S vypětím všech sil se sparťané bránili vyrovnání, nebezpečně vypadaly akce mladíků Ondřeje či Michálka. Slovenský útočník Bartoš donutil diváky pouze zklamaně vydechnout, puk z jeho hole i s přispěním Břízy skončil na horní tyčce sparťanské klece. Sparťané prakticky neútočili a jen trpělivě odolávali pokusům domácích borců. Minutu a půl před koncem rozlítil domácí fanoušky klid hlavního rozhodčího po zákroku na Bartoše a vyházeli na led co měli po ruce. Jihočeši si zároveň vzali oddechový čas a poté v šesti lidech do pole nastoupili na led. Ale ani závěrečný pokus o tlak již novým trenérům Sparty radost z první výhry nesebral. Vítězstvím se sparťané probojovali na páté místo extraligové tabulky.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Pouzar (Č. Budějovice): Naší bolestí je koncovka, rovněž výkon Břízy nás připravil minimálně o bod. Hráčům nemůžu vytknout, že by nebojovali.

Alois Hadamczik (Sparta): Budějovice předvedly kvalitní výkon. Jejich hráči dobře bruslili a napadali. Z našeho týmu bych vyzdvihl především Břízu a přístup celého týmu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu