42., pátek 24. 1. 2003
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, M. Výborný, Kubeš, I. Vlček - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Eiselt - R. Procházka, J. Štefanka, Matějovský - Topol, Švík, Adamský.
Sparta: Bříza - Nedoma, Jiruš, Nedvěd, Srdínko, F. Ptáček, Jan Hanzlík - Ujčík, Leška, Bělohlav - Kratěna, Broš, Tomajko - Vondráček, Paroulek, Havelka.
Branky a nahrávky: 22. Hurtaj (Výborný,Dobroň), 43. Dvořák (Matějovský), 57. Branda (Eiselt) - 6. Tomajko (Broš). Rozhodčí: Turčan - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 3:5. Diváci: 7986.

Komentář

Na čtvrtý pokus se podařilo západočeským keramikům porazit hokejisty pražské Sparty. V kvalitním zápase vložili do hry větší kus bojovnosti a díky zlepšenému výkonu od druhé části prodloužili svoji sérii neporazitelnosti na šest zápasů. Vítězství domácích pečetil tři minuty před koncem exsparťan Branda.

Pražané nastoupili v Plzni bez obránců Richtra a Šreka, v útoku scházeli Kubinčák, Martinec, Zelenka a Špaňhel, v základní sestavě nebyl ani rekonvalescent Tomík. V jejich dresu se naopak objevil nedávno ještě Plzeňák Ujčík, v týmu soupeře hrál zase exsparťan Branda. Domácím chyběl jen kapitán Řezníček.

První možnost hostů zaznamenal ve 3. minutě Bělohlav, kterého našel najetého mezi kruhy Ujčík, střelu po ledě Barta zlikvidoval. Za minutu se proháčkoval domácí Straka obranou Sparty, jeho střelu Bříza také kryl. Štefanka pak pálil od mantinelu mimo tyče. Domácí obránci zapomněli na Tomajka, ten dostal přihrávku z hlouby pásma a ze sóla pohodlným obloučkem překonal Bartu. Pak si počínal nedovoleně proti Brošovi zadák Výborný, v přesilovce se ale sparťané k šancím nedostali. Naopak, po spolupráci Štefanky a Matějovského musel Bříza přikrýt kotouč. Plzeňští oplývali tradičním důrazem v osobních soubojích, což jim sparťané s většími či menšími úspěchy opláceli. Domácí však selhávali v koncovce, vlastní nedůsledností v šancích se připravovali o možnosti k vyrovnání. Jednu z největších příležitostí promarnil ze sólového nájezdu Hurtaj. V 16. minutě dobře zapracoval u mantinelu Havelka, puk se dostal k Hanzlíkovi, který si najel podél mantinelu, ale jeho pokus skončil v náruči Barty. V brance neskončila ani pohotová rána Kratěny skoro od modré po přihrávce Broše, ani střela Vondráčka po akci Havelky.

Vstup do druhé části vyšel keramikům. Na chvíli se usadili v pásmu Sparty, první střela Výborného od modré ještě ke gólu nevedla, napodruhé ale po tečích Dobroně a Hurtaje a skončil puk za dezorientovaným Břízou, který reklamoval vysokou hůl domácích. Ve 26. minutě přijal na modré přihrávku Matějovský, jeho přízemní střelu kryl Bříza betony. Pak začala silná ofenzíva Sparty. Ujčík byl ze střelecké pozice vytlačen, pak šikovně střílel Broš, Paroulek se prosazoval střelou přes obránce a Leška mohl doklepnout do branky přihrávku od mantinelu. Jistý Barta byl ale vždy proti. Zlikvidoval i další Leškovu střelu, ke které jej vyzval Ujčík. Tlak hostů zastavilo oslabení, Srdínko musel odejít na dvě minuty za faul loktem u mantinelu, v přesilovce však Západočeši nic nepředvedli. Ve 32. minutě proniknul po křídle agilní Paroulek, v houšti hokejek před brankou však neměl prostor na důraznou koncovku. Za dvě minuty mohli jít domácí do vedení. Hurtaj a Eiselt vytvořili závar před Břízou, ten si však i s pomocí obránců se třemi střelami poradil. V další přesilovce domácích dorážel Dvořák ze vzduchu střelu Andrašovského mimo. Ve 37. minutě trefil zničehonic Bělohlav z úhlu horní tyč domácí klece. Při hře čtyři na čtyři ujel domácí Branda, Bříza jeho polovysokou střelu kryl. Na druhé straně vzal Vlčkovi možnost z hole obětavý Nedoma.

Do třetí části nastoupil i Kratěna, který utrpěl chvíli před sirénou zranění v obličeji. Hned po dvou a půl minutách ale domácí strhli vedení na svoji stranu, když se z levého kruhu trefil přesně do rohu Břízovy branky Dvořák. Ve 46. minutě atakoval po střele od modré neúspěšně domácí brankoviště Leška. Na druhé straně zase vyjel před branku Eiselt, proti němuž důrazně zasáhla obrana Sparty. Nepříznivý stav nutil Holešovické do útoku, do šancí pronikali přes těsnou a důraznou obranu těžko. V 51. minutě vystřelil z protiútoku tvrdě ale nepřesně Tomajko, největší možnost ale přišla za další tři minuty. Srdínko střílel, Tomajko zkoušel dorážet, ale ani on, ani Kratěna, nebyli ve vyložené pozici úspěšní. V 55. minutě uvolnil Hanzlík najíždějícího Paroulka, který zametl puk mimo. Za okamžik si oba role vyměnili, ale Hanzlíkovu dobrou střelu výborný Barta kryl. Na druhé straně trefil Eiselt z úhlu Břízu pod krk, následující šance Plzně však už přinesla rozhodnutí. Nedvěd nezadržel soupeře na obranné modré a plzeňská lavina se zastavila po střele Eiselta a dorážce Brandy až v odkryté kleci Sparty. V závěru utkání zasáhl do hry letos poprvé Tomík, vítězství Plzeň už s přehledem uhájila a poprvé v sezóně náš tým porazila.

Ohlasy trenérů

Karel Trachta (trenér Plzně): První třetinu hrála Sparta velice agresivně, ale v dalších částech od této hry ustoupila a my jsme toho dokázali využít. Jsem velice rád, že pokračujeme v naší úspěšné sérii, a že se kluci ukázali ve vynikajícím světle před zaplněným stadionem.

Kamil Konečný (asistent trenéra Sparty): Bylo to oboustranně velice vyrovnané utkání. My jsme vstoupili do utkání velice dobře, ale ve druhé a třetí třetině jsme zaspali vždy úvod, hráli pasivně a probudili se až po obdržených brankách. Plzeň nás přehrála především v agresivitě ve vlastním obranném pásmu. Domácí dokázali využít z minima maximum, my naopak z maxima využili jen minimum, a proto jsme prohráli.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Spoluhráči mi chyběli, těším se zpátky

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Permanentky na novou sezonu v prodeji!