ČF4, pondělí 10. 3. 2003
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Hudáček (36. J. Kučera) - Jasečko, Barinka, R. Suchánek, Slavík, Jindra, Babka - Hřebejk, Michálek, S. Procházka - Štrba, Štraub (12. Škoda), Rob - Míka, Turek, Bartoš - Ondřej, Vondrka, Šimánek.
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko, Richter (30. Jan Hanzlík), Šrek, F. Ptáček, Jiruš - Kratěna, Broš, Tomajko - Paroulek, Leška, Bělohlav - Ujčík, Šimíček, Havelka (9. Zelenka) - Tomík, P. Martinec, Špaňhel.
Branky a nahrávky: 31. Paroulek (Ujčík, Šimíček), 35. Šrek (F. Ptáček, Šimíček), 36. Tomík (P. Martinec), 39. Ujčík (Paroulek, Šimíček), 55. Broš (Tomajko, Srdínko). Rozhodčí: Kolísek, Minář - Pešek, Šátava. Vyloučení: 4:5, navíc Štraub (České Budějovice) 5 min. a do konce. Využití: 0:1. Diváci: 6421. Konečný stav série: 0:4.
HC Sparta Praha

Komentář

Čtvrtý zápas začali domácí překvapivě se třetím útokem. Do premiérových příležitostí se prosadili Ptáček na jedné a Michálek na druhé straně. Podobně jako v minulém zápase, okořenila úvod zápasu mimořádná událost. Po rozbitém plexisklu však šlo o událost mnohem nepříjemnější. Petr Havelka byl po zákroku Josefa Štrauba odnesen na nosítkách, domácí forvard dostal pětiminutový trest a návdavkem ještě trest do konce utkání. Za Havelku do hry naskočil Paroulek. V následné dlouhé početní výhodě Sparty domácí hráči demonstrovali svoje obranné schopnosti a sparťané se během pěti minut prakticky nedostali k vážnému ohrožení Hudáčkovy branky. Až při hře v plném počtu se jihočeský gólman pořádně protáhl, a to po střele Špaňhela. Bříza musel na druhé straně likvidovat jedovku Šimánka, po chvíli i Barinky. Důležitost duelu se přirozeně přenesla i do osobobních soubojů, jejichž množství neustále přibývalo. Při vyloučení Broše byl v dobré příležitosti Bartoš, ale Ujčík jej jeho dobré příležitosti pohotově zbavil. Bříza musel na konci 17. minuty řešit pokus Míky při přečíslení 3 na 2. Šance se však rodily těžko, opatrnost byla na obou týmech zřejmá. Pod tíhou nutnosti výhry se osmělovali více domácí, ale ani z jednoho mráčku nezapršelo a do kabin šla obě mužstva za bezbrankového stavu.

Druhá třetina bylo pro domácí hodně šokující. Vyprodaný stadion sice nejprve sledoval marné budějovické bušení do sparťanských vrat, ale obrana Sparty v čele s brankářem Břízou vše bez úhony přestála a její hokejisté začali tvrdě trestat. Po polovině utkání Ujčík namazal z rohu Paroulkovi před branku tak šikovně, že osamocený forvard hostů měl čas i na dorážku svého prvního pokusu a bylo z toho vedení 1:0 pro Spartu. Při současném posezení Roba a Suchánka u časoměřičů se dvě sekundy před koncem této výhody trefil po přihrávce Šimíčka Šrek a Sparta tak po dalších čtyřech minutách vedla již o dvě branky. Knokautovaní domácí dostali o necelou minut později lekci z důrazu před brankou a také Tomík se dostal k opakovanému pokusu, zvyšoval tak ve 36. minutě již na 3:0. Po této brance přenechal domácí gólman Hudáček svůj post náhradníku Kučerovi. Ten kapituloval již za necelé tři minuty. Ujčík na začátku 39. minuty dokonal pro Jihočechy dílo zkázy a upravil skóre na z pohledu domácích hrozivých 0:4. Rozhodující údery tak sparťané vtěsnali do 8 minut. O zápase a postupujícím do semifinále bylo již po druhé části hry tedy rozhodnuto.

Poslední dvacetiminutovka se tak stala pro domácí hokejisty poslední v letošní sezóně. Byla to tedy zároveň ideální příležitost pro domácí fanoušky svým borcům za vydařenou sezónu poděkovat a svými ovacemi tak skutečně svůj dík projevili. Na ledě se však jejich favorité stále nebyli schopni střelecky prosadit, naopak to byla opět Sparta, která se díky Brošovi radovala z další vstřelené branky. Centr elitní formace obehrál v 55. minutě nejzkušenějšího domácího hokejistu Rudolfa Suchánka a z mezikruží střelou do protipohybu brankáře Kučery zavěsil. Zápas se již poté dohrával za naprostého klidu na ledě a za jásotu sparťanských fanoušků v hledišti. Výsledek 0:5 zcela zapadl mezi divoké výsledky čtvrtých zápasů všech čtvrtfinálových sérií.

Sparta po výsledcích 3:1, 4:0, 2:1 a 5:0 postupuje do semifinále v nejkratším možném čase a s vysoce aktivním skóre 14:2! Hvězdou série se stal Roman Šimíček, který získal 8 bodů (2+6) a byl tak u více než povoliny branek Sparty! O jejím soupeři v boji o finále doposud není jasno.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): Mužstvo udělalo maximum, proto aby uspělo. Celou sezonu jsme byli pod tlakem, abychom postoupili do play off, kde jsme narazili na Spartu. Ta má silnější kádr i mnohem vyšší rozpočet a může si dovolit, co my ne. Dva domácí zápasy jsme ji ale tlačili a musím smeknout před výkonem Břízy, který nás vychytal. Nebýt jeho, Sparta by tady dvakrát nevyhrála. Velkou výhodu Sparty byli také zkušení útočníci, kteří dokáží ustát souboje a prosadit se. To se nám nedařilo.

Kamil Konečný (Sparta Praha): Mně se utkání hodnotí dobře, protože jsme chtěli dnes sérii ukončit, prodloužit si přestávku před semifinálem a to se nám podařilo. Sice jsme zahráli špatně pětiminutovou přesilovku v úvodu zápasu, což nás poté poznamenalo celou první třetinu, ale od druhé části jsme již byli lepším celkem. Jen nás mrzí pět zraněných hráčů.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!