SF2, neděle 23. 3. 2003
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Málek - Hejda, Kadlec, Kučera, Novák, Kolařík, Posmyk - Šaffer, Beránek, Tomica - Jaroš, Kopecký, Dlouhý - Duda, Krátoška, Sup - Hruška, Fadrný, Antoš - Sailer.
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko, Ptáček, Jiruš, Nedoma, Hanzlík - Kratěna, Broš, Tomajko - Špaňhel, Leška, Bělohlav - Ujčík, Šimíček, Havelka - Zelenka, Martinec, Kubinčák.
Branky a nahrávky: 42. Sup (Hejda, P. Kadlec), 55. Sup (Kolařík). Rozhodčí: Bolina, Havlík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4323. Stav série: 1:1.
HC Sparta Praha

Komentář

Mnohem lepší podívanou a hlavně se šťastným koncem pro Slavii nabídlo druhé semifinálové utkání. Červenobílí byli tentokrát lepším mužstvem, k pozorné obraně přidali zvýšenou útočnou snahu, která se jim vyplatila. Pomohly částečně také změny v sestavě. Pohromadě zůstal pouze útok mladých pušek a trojice Duda, Krátoška, Sup. Stejně jako v předchozím klání kralovali dvě třetiny muži s maskou. Na začátku závěrečného dějství se v přesilovce podařilo odčarovat Břízovo kouzlo Supovi. Týž muž pak přidal po úniku ve vlastním oslabení gólovou pojistku. Spartě nepomohla ani více než tříminutová hra bez brankáře podpořená přesilovkou. Roman Málek zůstal nepokořen. Eden se otřásal v základech a slavil důležité vítězství.

Slavia sešlápla od začátku pomyslný plynový pedál až na podlahu. Na začátku druhé minuty se dostal do ideální palebné pozice Beránek, jenže přestřelil. Následovala strkanice, za kterou si Jan Novák vysloužil dvě minuty. Domácí sehráli oslabení výborně a po akci Antoše á la Ladislav Lubina mohli dokonce skórovat. Přesilovka Sparty navíc skončila předčasně, když se Duda šikovně skácel k zemi po ataku Kratěny. Slávisté sehráli následnou početní převahu o mnoho lépe, gól však z ní nevytěžili. Nejblíže ke kýžené brance byl Posmyk, jenže Bříza jeho tvrdou střelu vyrazil. V 8. minutě byl Duda tentokrát viníkem nedovoleného zákroku. Zbytečné seknutí Hanzlíka mohlo přijít Slavii draho. Nedvědova bomba po přihrávce Ujčíka mířila do horní části Málkovy svatyně. Sparťané se radovali z gólu, avšak předčasně. Hlavní rozhodčí Havlík po konzultaci s videem rozpažil, což znamenalo že o gól se nejednalo. Rozhořčení Sparťanů se snažil druhý hlavní arbitr Bolina vykompenzovat velmi přísným vyloučením Krátošky za důrazný zákrok u mantinelu. Sparťané tak hráli bez dvanácti vteřin minutu se dvěma muži navíc, ale ani to jim k vedoucímu gólu nedopomohlo. Nejblíže k prvnímu gólu byl naoopak na druhé straně Sup. Ve 14. minutě mu ideálně přihrál před bránu Duda. Chvíle domácího kanonýra měly přijít však později. Tentokrát z celé situace vzešla jen potyčka a dvouminutový trest pro Sailera a dvojnásobný pro Nedvěda. Těsně před koncem první části dostal příležitost vyniknout i Málek, když se před ním objevil volný Nedoma.

Druhá část byla hodně rozkouskovaná. Slavia se pokoušela dostat soupeře pod tlak, ale její snahu tlumila častá přerušení. Velký závar nastal před Břízou ve 23. minutě, jenže puk si ne a ne najít cestu za brankovou čáru. Sparta zahrozila až v čase 25:55. V nepřehledné situaci se snažili útočníci došťouchat puk za Málka, ten však včas secvakl betony. Hra pak trochu postrádala šťávu. Vzrušení přinesl až únik Dudy ve 37. minutě po chytré přihrávce o mantinel. Bohužel pro Slavii, ani rebel s jednaosmdesátkou na dresu si na Břízu nepřišel. Za zbytečnou dohru v podobě seknutí přes lapačku si naopak vysloužil další dvouminutový trest. S Dudou to bylo jako na houpačce. Šestnáct sekund před druhou přestávkou na sebe opět navázal faul, čímž odčinil svůj předchozí prohřešek.

Větší část přesilovky se přesunula do začátku třetí třetiny. Dvacet sekund před vypršením Jirušova trestu se konečně Slavia dočkala prvního gólového úspěchu v semifinále. Hejda vypálil po vhazování od modré a před brankou usměrnil puk za Břízu geniální biliárovou tečí Sup. Vzápětí mohl přidat další trefu Šaffer, ale Bříza byl dobře postaven. Hra se přelévala ze strany na stranu, publikum bylo ve varu. Ve 47. minutě se pokoušel po křídle uniknout Broš, zastavila ho však Dudova hokejka. Slávistický hráč se tak potřetí v utkání seznámil s trestnou lavicí. Přesilovka hostí však skončila předčasně. Za napadení Tomici si šel odpočinout, rovněž ne poprvé v zápase, Nedvěd. Když mu v době kdy již slávisté hráli v plném počtu přijel dělat společnost Broš, mohla Slavia definitivně rozhodnout. Ve více než minutové dvojnásobné přesilovce však Duda trefil pouze boční síť a Antoš v ideální pozici promáchl. Slavia se tak musela stále o výsledek třást. Navíc v 54. minutě byl vyloučen Tomica. Mladý slávistický útočník nepatří mezi často vylučované hráče, a tak na trestnou lavici pomalu netrefil. Paradoxně v tomto oslabení přišla definitiva. Kdo jiný než Michal Sup nechal za svými zády všechny hráče soupeře a zakončil sólo přesnou bekhendovou střelou. Edenem začly znít vítězné chorály. V 57. minutě se naposledy otevřela dvířka na trestné lavici, hříšníkem byl tentokrát Petr Jaroš. Sparta zkusila hru bez brankáře resp. 6 proti 4. Málek si však již čisté konto vzít nenechal. Když před prázdnou brankou váhal se střelbou Šaffer, skončilo utkání stejně jako o den dříve 2:0, ale ve prospěch Slavie.

Ohlasy trenérů

Kamil Konečný (Sparta): Nejsem zdaleka tak spokojen jako včera, což je logické, štěstí se dnes přiklonilo ke Slavii a opět rozhodlo, kdo dá první branku. Nevyužili jsme velké šance a nepodali jsme výkon jako včera. Nevyužili jsme přesiové hry 5 na 3, což mělo rozhodující vliv na výsledek.

Jiří Kalous (Slavia): Jsme spokojeni nejenom s výsledkem, ale především s předvedenou hrou. V dnešním utkáni jsme byli jasne lepší. Byli jsme aktivní dopředu, stříleli jsme mnohem více než v prvním utkání.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty