SF3, středa 26. 3. 2003
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko, Nedoma, Jan Hanzlík, F. Ptáček, Jiruš, Richter - Kratěna, Broš, Tomajko - Paroulek, Leška, Bělohlav - Ujčík, Šimíček, Havelka (34. Zelenka) - Špaňhel, P. Martinec, Kubinčák.
Slavia: Málek - P. Kadlec, Hejda, J. Novák, F. Kučera, Posmyk, Kolařík - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - Šaffer, J. Beránek, Tomica - Duda, Krátoška, Sup - Hruška, Fadrný, Antoš - Sailer.
b>Branky a nahrávky: 21. Kratěna (Broš), 45. Tomajko - 15. Kadlec (Krátoška, Sup), 47. Duda (Novák), rozhodující nájezd Beránek. Nájezdy: Uspěli Broš, Kratěna - Duda, Sailer, Beránek. Neuspěli Ujčík, Šimíček, Leška - Fadrný, Sup. Rozhodčí: Homola, Šindler - Čížek, Padevět. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. Diváci: 11216. Stav série: 1:2.
HC Sparta Praha

Komentář

V pekle sudy válej. Neoficiální vítězná hymna bude znít jistě všem slávistům v uších, dokud se neoddají sladkému spánku. Široké kluziště v T-Mobile aréně ale tentokrát peklo moc nepřipomínalo. Žádná útočná smršť ze strany Sparty, ale vyčkávací taktika. Více chuti do ofenzivy měla spíše Slavia. A byli to právě hosté, kteří vstřelili důležitý první gól. Ten však tentokrát nebyl rozhodující. Sparta stačila vyrovnat na začátku druhé části. Ve 45. minutě si při střele Tomajka vybral slabší chvilku Roman Málek a s jeho týmem to nevypadlo nejlépe. Vladimír Růžička však zavelel spustit útočný kolotoč, který přinesl své ovoce již po 74 sekundách. Roli spasitele na sebe vzal Radek Duda. Vedení Sparty pro něho před začátkem zápasu požadovalo u ředitele extraligy Stanislava Šulce disciplinární trest za faul na Jana Hanzlíka z předchozího střetnutí v Edenu. Duda nakonec nastoupit mohl a snahu vyřadit ho ze hry pomstil dokonalým způsobem. A to ještě neřekl poslední slovo. Uspěl i v prvním samostatném nájezdu. Stejně tak i jeho kolegové Petr Sailer a Josef Beránek, jehož proměněné trestné střílení v páté sérii rozhodlo o výhře Slavie. Romana Málka tedy nemuselo ani mrzet, že jeho kouzlo při nájezdech odčarovali Kratěna s Brošem.

První střelu na bránu vyslal ve 2. minutě Beránek. Bříza si s jeho bekhendovým pokusem lehce poradil. Po této situaci se strhla před sparťanským brankářem potyčka, jejímž výsledkem bylo vyloučení na obou stranách. Na konci 3. minuty nafilmoval Martinec tísněný Antošem pád a rozhodčí mu skočili na špek. Sparta tak měla možnost chvíli hrát slibnou přesilovku čtyři na tři. Neprosadila se však ani z následné klasické početní převahy. Na ledě to dále jiskřilo, rozhodčí si nechtěli nechat vymknout zápas z rukou a trestné lavice byly v permanenci. Šancí bylo jako šafránu. Vážnější moment přišel až ve 14. minutě. Před Břízou se ocitl ve výborné pozici Krátoška, jenže zkušený brankář si proti nejproduktivnějšímu slávistickému hráči v play-off poradil a nedal mu prostor ani pro dorážku. Na první gól čekali diváci nakonec do 15. minuty. Při přesilovce vypálil od modré Kadlec a Bříza přes clonicí hráče neviděl. Jednobrankový náskok slávisté udrželi i do první přestávky.

Úvod druhé části vyšel Spartě nad očekávání. V čase 20:25 zakončil přečíslení dvojice Broš-Kratěna druhý jmenovaný střelou pod víko. V obraně chyběl Hejda, kterého ve středním pásmu tělěm eliminoval Nedvěd. Hosté mohli strhnout vedení opět na svoji stranu v polovině zápasu. Šaffer našel ideálně Tomicu, jenž však Břízu neprostřelil. Neuspěl ani vzápětí Beránek. V čase 31:39 skončil zápas pro smolaře Havelku. Střela vlastního spoluhráče ho zasáhla do oblasti kolem ucha a musel být s podezřením na otřes mozku, již podruhé v tomto play-off, převezen do nemocnice. O brankové příležitosi byla nadále nouze, Málek i Bříza měli minimálně práce. Nikdo se tedy nemohl divit, že nerozhodný stav platil také po dvou třetinách.

Rozhodnutí se stejně jako v předchozích případech očekávalo od třetí dvacetiminutovky. V čase 44:52 se přehoupla miska vah na stranu Sparty. Z úhlu překvapil Málka Tomajko. Jeho padáček škrtl o lapačku slávistického brankáře a zapadl za brankovou čáru. Slávisté se ale nevzdali. Uzavřeli Spartu v obranném pásmu a po čtyřiasedmdesáti sekundách se radovali z vyrovnání. Novák předložil gólový pas Dudovi a ten nedal Břízovi šanci. Za dvě minuty mohli hosté dokonce vést, jenže Sailer v rozhodující chvíli promáchl. Pět minut před třetí sirénou vystrašil na druhé straně střelou zpoza clonícího Kučery Málka Kratěna. Obě mužstva se pak již soustředila hlavně na obranu a utkání dospělo do prodloužení.

Ale ani nastavený čas nepřinesl rozuzlení. Nejblíže k němu měly oba týmy v 67. minutě. Nejprve se neprosadil zblízka proti Břízovi Hruška, vzápětí na druhé straně pocuchal nervy všem slávistům důtazným průnikem Šimíček. Dramatická podívaná tedy vyvrcholila samostatnými nájezdy. V první sérii uspěl Duda, ve třetí Sailer, na straně Sparty ve druhé Kratěna a ve třetí Broš. K páté "penaltě" se rozjel Josef Beránek a krásnou střelou zadělal na výhru Slavie. Leška musel dát, tíhu okamžiku však neunesl - neuspěl a Slavia se radovala.

Ohlasy trenérů

Alois Hadamczik (Sparta Praha): Bylo to bojovné utkání s maximálním nasazením z obou stran. Na nás ležela tíha zodpovědnosti vyhrát doma, měli jsme trochu horší pohyb než slávisté, a to asi rozhodlo. V opačném případě bychom to asi zvládli v normální hrací době. Za stavu 2:1 jsme měli zápas dotáhnout, ale udělali jsme několik chyb, a to se nám vymstilo.

Ondřej Weissmann (Slavia Praha): Zápas byl znovu vyrovnaný, stejně jako obě předešlá utkání. Obě mužstva znovu spoléhala na obranu, my jsme byli šťastnější, že se nám podařilo dát gól v jediné přesilovce, kterou jsme měli. Pak jsme však byli trochu pasivnější a Sparta vyrovnala. Nájezdy prováděli kvalitní hráči, kteří to umějí. Možná proto v nich padlo pět branek.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty