SF6, pondělí 31. 3. 2003
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza - Nedvěd, Srdínko, F. Ptáček, Jan Hanzlík, Richter, Jiruš - Kratěna, Broš, Tomajko - Špaňhel, Šimíček, Paroulek - Ujčík, P. Martinec, Bělohlav - Zelenka, Leška, Kubinčák (15. Havelka).
Slavia: Málek - P. Kadlec, Hejda, J. Novák, Kolařík, Posmyk, Graňák - Hruška, J. Beránek, Sup - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - Sailer, Fadrný, Antoš - Duda, Krátoška, Tomica.
Branky a nahrávky: 7. Leška (Ujčík, F. Ptáček), 21. Broš - 9. Fadrný (Posmyk), 15. Kolařík (Krátoška), 16. Sup (Hruška), 33. Krátoška (Hejda, P. Kadlec), 57. Beránek (Sailer, P. Kadlec). Rozhodčí: Homola, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Kubinčák (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7254. Konečný stav série: 2:4.
HC Sparta Praha

Komentář

Oba celky sehrály v šestém utkání netypický zápas. Hlavně v prvních dvou třetinách se hrálo útočněji, než bývá zvykem. Sparta zahájila utkání lépe. Už ve 40. sekundě zaváhal Jan Hejda při rozehrávce, ale situaci včas uhasil Roman Málek. Krátce na to hrozil Málek a elitní formace KBT. Pak Sparta dostala výhodu početní výhody, když Radek Dlouhý držel Romana Šimíčka. Sparta hrála přesilovku hodně špatně, hráči si nedokázali přihrát ani na malou vzdálenost. Ovšem ve chvíli, kdy se Dlouhý vracel z trestné lavice, tečoval Ujčíkovu přihrávku od pravého mantinelu do Málkovy sítě Petr Leška. Vedoucí branka Sparty domácí celek probudila. Slavia začala Spartu přehrávat a byla až do konce první třetiny jednoznačně aktivnější. Brzy se jí podařilo vyrovnat, byť muselo o platnosti branky rozhodnout video. Po Posmykově střele se puk odrazil od brusle Jana Fadrného do Břízovy sítě, úmyslné kopnutí mu nebylo prokázáno. V okamžiku, kdy se třetina přehoupla do své druhé poloviny, měl dobře forčekující Fadrný další velkou příležitost. Po minele Jana Hanzlíka ale proti Břízovi neuspěl. Ve 13. minutě měla Slavia další obrovskou šanci. Marek Tomica dostal skvělou přihrávku od Radka Dudy a najednou se ocitl sám před Břízou. Smolař letošní sezóny Tomica však puk "napral" pouze na břevno... Po šanci ho za brankou navíc narazil na mantinel Vojtěch Kubinčák a Slavia tak hrála přesilovku.

V 15. minutě už to přišlo. Aleš Krátoška objel branku, přihrál Pavlu Kolaříkovi, zaclonil Břízovi ve výhledu a Kolaříkova bomba se od břevna odrazila do sítě. Vzápětí po špatné rozehrávce našel Fadrný Milana Antoše, ale Bříza svůj tým podržel. 48 vteřin po Kolaříkově brance si však Bříza vybral slabší chvilku. Domácí gólman za brankou špatně rozehrál, nejlepší střelec Slavie v základní části i v play-off Michal Sup si vybruslil od mantinelu z pravé strany a místo přihrávky na Beránka volil střelu, která Břízovi pod rukou propadla do sítě. V 19. minutě to bylo na střely 17:7 pro Slavii, přitom v úvodu utkání byla iniciativnější Sparta. V závěru první části měl po Kratěnově střele v přesilovce šanci Broš, vzápětí ujížděl na druhé straně Tomica, zkoušel blafák do bekhendu, ale Bříza dobře zasáhl.

Druhou třetinu začala Sparta jako uragán. Už po osmi vteřinách měla první velkou šanci. Jiřímu Zelenkovi v dorážce do sítě zabránil v poslední moment Michal Sup. Přímo z následného vhazování si však dal Milan Antoš vlastní gól, šokovaný Málek na jeho důrazně vyhrané vhazování nestihl reagovat. "Vinu na tom gólu asi neseme oba, ale beru to hlavně na sebe. Snížil jsem za Spartu na 2:3," řekl pak o přestávce Antoš televizním divákům. Gól byl připsán Brošovi, který se o snížení přičinil jen tím, že prohrál buly. Od té chvíle se Málek soustředil při buly v obranném pásmu jako při trestném střílení... Vzápětí byl vyloučen za zbytečný faul Radek Duda a Sparta měla příležitost vyrovnat. Slavia se ubránila, ovšem když vzápětí naskočil na led Duda, skočil tam ze střídačky i Petr Jaroš. Jaroš si špatné střídání uvědomil, vrátil se na střídačku, ale místo něj opět do hry naskočil šestý slávista. Slavia se opět dvě minuty bránila pro příliš mnoho hráčů na ledě a Vladimír Růžička se na své svěřence hodně zlobil.

Slavia se dostala pod tlak až když přesilovka skončila. Srdínkovu střelu však Málek chytil. Při vyloučení Nedvěda navíc Slavia vsítila čtvrtý gól! Do střely Hejdy od levého mantinelu vložil skvěle hůl Aleš Krátoška a vstřelil jeden z nejdůležitějších gólů své kariéry. Zvýšit mohl poté Beránek, jehož střelu Bříza vyrazil jen velmi nejistě. Slavia se v závěru druhé třetiny snažila dvacetiminutovku dohrát co nejdále od Málka a snažila se hlavně neinkasovat. Na začátku 39. minuty měl ojedinělou šanci Patrik Martinec. V závěru ještě vyvolalo vzrušení na druhé straně Sailerovo nahození na Břízu.

Slavia ve třetí třetině sparťany aktivně napadala a navíc dobře bránila vlastní modrou čáru. Ve 47. minutě musel Málek řešit mírný zmatek před svou brankou, ale jinak se hra odehrávala převážně ve středním pásmu. O minutu později našel Josef Beránek od mantinelu výstavní přihrávkou Michala Supa, který si zajel za sparťanské beky. Do prudké přihrávky vložil hůl, ale Bříza šance domácích udržel. Mezitím zůstal na ledě delší dobu Radek Duda jehož zlobilo koleno. Ten se posléze zapojil do hry, hůře dopadl na druhé straně Ondřej Kratěna, jenž má podezření na zlomený kotník. Tlak Sparty však nepřicházel, nic na tom nedokázal změnit ani známý stratég Alois Hadamczik na sparťanské lavičce. Šest minut před koncem si vzal time-out, pak odvolal při první příležitosti gólmana, ale branka přišla na druhé straně. Z první střely na opuštěnou klec bylo ještě zakázané uvolnění, pak ale Sailer dobruslil Kadlecovu střelu, která projela brankovištěm, počkal na najíždějícího Josefa Beránka, a ten prostřelil Martina Richtera, který suploval Břízu v brance. Sparta se poté smířila s výsledkem a zápas se v poklidu dohrál.

Ohlasy trenérů

Alois Hadamczik (Sparta): Série se rozhodla na našem ledě. Když doma nedokážeme ani jednou vyhrát, asi si finále nezasloužíme. Slavia měla více zarputilejších hráčů, ani ne herně kvalitnějších, ale asi právě díky téhle zarputilosti postoupila.

Vladimír Růžička (Slavia): Jsme rádi, že se nám konečně podařilo dostat se do finále. Bylo to těžké, jdeme ale dál, bude to ještě dlouhá cesta. Máme stejný cíl, jako Pardubice - titul. Celou sérii rozhodly dva zápasy na Spartě, které jsme hlavně díky Romanu Málkovi dokázali vyhrát na samostatné nájezdy. Tyto zápasy nám dost pomohly, pak už jsme věřili, že to dokážeme.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty