9., neděle 3. 10. 1999
Sparta - Znojmo SPA - ZNO
Sparta: Bříza - Benýšek, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Rebojl, Sýkora, Šrek - Broš, Chabada, Eiselt, Havelka, Hlinka, Kašpařík, Kratěna, Martinec P., Novák, Výborný, Zelenka, Žemlička.
Znojmo: Rybár - Havíř, Heš, Jakeš, Klobouček, Kudělka, Kumstát, Petlák, Soudek - Bělohlávek, Fink, Haman, Kaňkovský, Kastner, Pazourek, Plášek, Poukar, Procházka, Pucher, Vorel.
Branky a nahrávky: 18. Výborný (Martinec, Hlinka), 21. Sýkora (Výborný), 51. Kučera (Žemlička, Broš), 56. Zelenka (Martinec, Hlinka). Rozhodčí: Havlík - Pešek, Rouspetr. Vyloučení: 2:4. Diváci: 4704.
HC Sparta Praha

Komentář

Utkání Sparty s extraligovým nováčkem začalo vlažně. Kupodivu aktivnější byli v úvodu hosté, zároveň byla však z jejich holí cítit jistá nervozitost. Bříza přesto musel krýt nebezpečné pokusy Orlů, hlavně pak šance Vorla a Puchera. Ve 13. Minutě se dostal ke slibné střele z mezikruží Heš, ale netrefil dobře kotouč. První tlak si Sparta vytvořila až v 16. minutě. Broš zatáhl puk do pásma, nahrál volnému Zelenkovi mezi kruhy, ale Rybár jeho, i následnou Žemličkovu střelu kryl. Sparta však využila následující přesilovku. Patrik Martinec našel nenápadně postaveného Výborného v ideální střelecké pozici. Střela z voleje znamenala pro Spartu uklidňující gól. Ihned poté mohli hosté vyrovnat, ale střelu Pláška kryl Bříza.

Domácí rozhodli utkání na začátku druhé části. Sýkora se před Rybárem nemýlil a Sparta začala kontrolovat hru. Další gólové příležitosti si Pražané nechali do druhé poloviny utkání, ale ani Martinec po chytré přihrávce Hlinky neuspěl proti ležícímu Rybárovi. Znojmo se radovalo ve 38. minutě, ale gól nebyl uznán pro hru vysokou holí.

Poněkud neurovnaný začátek třetí třetiny se snažil zkrášlit Zelenka, ale znojemský brankář byl opět na místě. Poslední šanci ke zvratu měli Orli při přesilovce v 50. minutě, Bříza však pochybnosti o vítězi nepovolil ani při po gólu volající dorážce Finka. Navíc hned po naskočení pátého hráče Sparty pojistil Kučera na 3:0. Až krutou prohru Znojemských pečetil čtyři minuty před koncem Zelenka.

Hosté zaplatili nováčkovskou daň, přes řadu šancí v první třetině a poměrně vyrovnané utkání si odvážejí čtyři góly ve své síti. Petr Bříza se zaskvěl dobrým výkonem a druhou nulou. I díky jeho výkonu se Sparta posunula na osmé místo.

Ohlasy trenérů

Stanislav Barda, Znojmo: Výjimečně jsme nevstřelili gól. Ve třetí části mohl Fink vykřesat naději, potom už Sparta zápas kontrolovala. S výkonem mužstva nejsem nespokojen, čekali jsme dnes i v extralize vůbec větší problémy s adaptací na nejvyšší soutěž.

František Výborný, Sparta: Znojmo nehrálo jako nováček. Z počátku nás podržel Bříza, od druhé třetině jsme utkání měli pod kontrolou. Od Petra Břízy se všeobecně hodně očekává, z počátku cítil určitý tlak a byl možná trochu nervózní. Celkově však s jeho výkony nejsme nespokojeni.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu