14., úterý 19. 10. 1999
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Benýšek, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Sýkora, Šrek - Broš, Chabada, Eiselt, Hlinka, Kratěna, Martinec P., Novák, Výborný, Zelenka, Žemlička.
Zlín: Hudáček - David, Hamrlík M., Luža, Marušák, Mojžíš, Žižka - Ambruz, Balaštík, Čajánek, Ivan, Korhoň, Kotásek, Leška, Navrátil, Okál, Tomek, Vala, Veselý.
Branky a nahrávky: 24. Hlinka (Zelenka, Žemlička), 26. Výborný (Hlinka, Sýkora), 48. Hlinka (Zelenka, Žemlička), 54. Kratěna (Eiselt, Broš) - 28. Veselý (Balaštík, Vala), 45. Žižka (Marušák, Leška). Rozhodčí: Haškovec - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:8. Diváci: 4772.
HC Sparta Praha

Komentář

Kdo čekal v úterý ve Sportovní hale defenzivní utkání podobné předchozím, byl nakonec mile překvapen. Domácí už od začátku často ohrožovali Hudáčka ve zlínské brance, hosté se osmělovali většinou jen zdálky. Sparta byla rozhodně aktivnější, Zlínu se však dařilo dobrými zákroky gólmana proti pokusům Eiselta a po něm Kratěny udržovat stav 0:0. Hosté se nepředvedli ani v přesilovce, jedinou šanci Korhoňe likvidoval Bříza. To Pražané byli ve své početní převaze mnohem aktivnější, Žemličkův pokus vyrážel gólman Moravanů betonem.

Nebezpečnou situaci po teči Navrátila řešil ve 24. minutě Bříza, za chvíli však udeřila Sparta. Zelenka vystřelil na branku, Hudáček puk jen vyrazil a pohotový Hlinka skóroval - 1:0. Uragán domácích dostával diváky do varu. Ve 26. minutě se situace téměř opakovala. Hlinka střílel a Výborný doklepával - 2:0.

Valaši se ale nevzdávali, hrozivý stav je přinutil vystrčit růžky. Okála vychytal Bříza, pokračování zlínského tlaku pomohla přesilovka. Už po půl minutě ji využil střelou mezi tyč a Břízův levý beton Veselý. Na gól odpověděla Sparta další útočnou aktivitou. Ta vyvolala přesilovku, na jejímž vrcholu byla šance Nováka alternujícího v první řadě s Chabadou. Puk putoval po Hudáčkově zásahu nahoru a dopadl jen těsně na horní síťku. Navrátil opětoval tvrdou střelou z pravého křídla.

Na začátku třetí třetiny šli Zlínští do tří. Minutu dlouhou výhodu Pražané přes střelecké pokusy nevyužili, stejnou výhodu dostali pak i hosté. Bříza mařil jednu šanci Ševců za druhou a v některých momentech Sparta dokonce držela ve třech puk. V momentě kdy naskočil vyloučený Zelenka na led, vystřelil od modré Žižka a jeho puk proplachtil až do růžku sparťanské branky - 2:2.

Domácí se znovu vrhli do útoku, tlačili se před Hudáčka. Ve 48. minutě vrátil Spartě vedení opět z dorážky Hlinka. Hráči Sparty nadále vlétávali do útočného pásma jako vítr, jindy pevná zlínská obrana neznamenala takovou překážku. Berani se stále nechtěli smířit s výsledkem. Nejvýkonnější útok hostů s čele s Petrem Čajánkem zle zatopil sparťanským zadním řadám kolem 53. minuty. Domácí rychle přešli do protiakce a krásným blafákem vyškolil Kratěna Hudáčka. Bylo rozhodnuto a ani drobná závěrečná nervozita nemohla nic zkazit na oslavách domácího publika, které aplaudovalo hráčům za výkon. Ten by mohl vrátit diváky zpět do Sportovní haly.

Ohlasy trenérů

"My jsme při přesilovkách příliš kombinovali, Sparta zakončovala šance", to byl podle asistenta trenéra Zlína Petra Přikryla jeden z rozhodujících faktorů zápasu. "V první třetině jsme drželi příznivý stav 0:0, potom nám Sparta utekla a my jsme museli tahat za kratší konec. Vždy, když jsme dali gól, domácí znovu skórovali," dodal.

František Výborný ocenil disciplinovanost mužstva a dobrou hru ve středním pásmu. "Dali jsme do zápasu vše. Mysleli jsme na méně branek, Zlín však musel po našem vedení do útoku, a to otevřelo hru na obou stranách", hledal trenér důvody spíše útočné hry.

Do druhé třetiny nastoupil David Výborný kvůli krvavému zranění s dresem číslo 27, které nosil v minulé sezóně Hlaváč. "Byla to pozvánka Výborného Honzovi, aby se vrátil do Prahy," poznamenal s nadsázkou k možnosti návratu nejlepšího střelce loňské extraligy sportovní ředitel Sparty Miroslav Kuneš.

Richard Žemlička si pochvaloval spolupráci se Zelenkou a novým centrem Hlinkou, jejichž útok obstaral tři góly. "Hráli jsme tak už v přípravě, vyhovíme si a dáváme góly." Podobně se vyjádřil i Jaroslav Hlinka, který úspěšně zakončoval dvě šance. "Oba spoluhráči jsou vynikající, určitě nám to bude klapat." Hráči byli spokojeni s tím, že se jim dařilo proměňovat šance. "Byli jsme psychicky dole, teď to spadlo a snad začneme hrát hokej, který chceme," poznamenal Žemlička, podle nějž se utkání zlomilo v momentě, kdy Sparta dala třináct minut před koncem na 3:2.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!