33., pátek 7. 1. 2000
Sparta - Havířov SPA - HAV
Sparta: Bříza - Benýšek, Kučera, Nedvěd, Ptáček, Rebolj, Sýkora M. - Broš, Eiselt, Hlinka, Kratěna, Martinec P., Novák, Slanec, Vůjtek, Výborný, Zelenka, Žemlička.
Havířov: Horyna - Javín, Pekárik, Philipp, Suchánek, Tomášek, Vyhlídal - Hanzal, Horák, Hub, Kontšek, Melenovský, Mikeska, Peterek, Pivko, Sikora, Sýkora T., Zdráhal.
Branky a nahrávky: 13. Kratěna (Benýšek, Nedvěd), 22. Žemlička (Novák, Zelenka), 32. Broš (Žemlička), 41. Sýkora M. (Vůjtek, Výborný) - 2. Sikora (Hub, Peterek), 22. Hanzal (Kontšek, Melenovský), 49. Peterek (Pivko, Sikora). Rozhodčí: Husička - Padevět, Čížek. Vyloučení: 12:14, navíc Sýkora M. (SPA) 5 min. + DKU. Diváci: 5200.
HC Sparta Praha

Komentář

Určitě velmi zvědavá byla hokejová veřejnost na extraligové utkání rozjeté Sparty s Havířovem, který v poslední době předčil nejednoho favorita a dokázal se vyhoupnout z chvostu tabulky až na postupové místo do play-off. Slezané nakonec nezklamali.

Ve druhé minutě šli do vedení. Petr Sikora usměrnil do branky nahození Huba a domácí tak museli začít dobývat pevný obranný val Havířova na modré čáře za jednogólové ztráty. Už za okamžik mohl skórovat Broš, ale jeho střelu Horyna se štestím kryl. V oslabení jel ve třetí minutě na osamoceného Břízu Horák, gólman však vleže zachránil. V osmé minutě trefil z boku tyč havířovské branky Kratěna, hosté znovu v početní nevýhodě zahrozili aktivním Mikeskou. Ve 13. minutě bylo vyrovnáno. Do branky Slezanů doslova dotlačil puk Kratěna. Následující převahu však Sparta zúročit nedokázala, Nedvědovu přesilovkovou střelu od modré nedůrazně dorážel Vůjtek.

Překvapení připravili domácí hokejisté na začátku druhé třetiny. První vážnou šanci proměnil střelou zblízka nahoru Žemlička - 2:1. Hosté opláceli za 36s, po závaru Břízu překonal Hanzal. Ve 29. minutě zachraňoval Bříza s Ptáčkem před Mikeskou, před kterým zívala odkrytá klec. Následně hrála Sparta přesilovku (velmi bídně), ale krátce po jejím skončení se dostala do tlaku a Broš nadvakrát prostřelil Horynu - 3:2. Ve vlastním oslabení mohl zvýšit Kučera, ale jeho nádherná akce, která začala za vlastní brankou a končila přesnou střelou, dala vyniknout Horynovi. Ten vleže našel puk v lapačce. Hosté mohli ještě v přesilovce srovnat, ale Bříza byl vždy na místě. Ve 38. minutě se blýskl juniorský mistr světa Pivko, objel bránu, ale střela, ani následující závar Slezanům kýžené vyrovnání nepřinesly.

I v poslední části měla Sparta rychlý nástup. Sýkora bombou ze střední vzdálenosti propálil Horynu a zavděčil se tak neúnavně povzbuzujícímu publiku. Snížit mohli ve 44. minutě Zdráhal a Hub, který pálil z ideální pozice. Petr Bříza Spartu v těchto okamžicích držel, za chvíli vykryl pokus Horáka. Přesto kapituloval ve 49. minutě. Peterek trefil levý horní roh jeho branky přesně - 4:3. Rozhodčí Husička pak posílal na trestnou lavici jednoho hráče za druhým. Hosté hráli velmi tvrdě, někdy až brutálně, Sparťané ovšem často nemilosrdně opláceli. Za poslední třetinu šlo na trestnou lavici před deset hráčů, celkem byl poměr vyloučených 14:14. Hosté se tak v jednu chvíli ocitli na trestné lavici ve čtyřech a museli by požádat o přestěhování části střídačky, pokud by se chtěli všichni posadit.

Sparta však žádnou z přesilovek nevyužila. Havířovští mohli vyrovnat v 56. minutě, Břízovi betony však Peterkův pokus nepustily. V 57. minutě vypálil znovu ze střední vzdálenosti Sýkora, repete předchozího gólu ale zabránil efektně Horyna. V čase 57:16 se hosté dostali k přesilovce čtyři na tři. Holešovičtí pozorně bránili, při power-play mohli skórovat spíše právě oni. Po ofsajdu 16s před koncem se rozhořela bitka, po které dostali tři hráči 2+2 minuty a Sýkora dokonce 5 + do konce.

Vyrovnaný zajímavý a rušný zápas nakonec skončil těsnou výhrou Sparty. Žádný ze soupeřů v poslední době nepotrápil Pražany tolik, jako skromný a bojovný tým Havířova. Domácím se po kvalitním výkonu ztuha podařilo udržet vítěznou sérii, která čítá osm extraligových zápasů.

Ohlasy trenérů

Richard Farda, Havířov: Myslím, že to bylo dobré utkání. S hrou našeho mužstva jsem spokojen, hráči dodrželi stanovenou taktiku. Zasloužili bychom si jeden bod, ve druhé třetině jsme měli více střel. Určitě škoda neproměněného nájezdu Horáka, který mohl zvyšovat na 0:2. Po úvodu se rozhodčímu utkání vymklo z rukou, nepískal fauly, ale běžné zákroky.

František Výborný, Sparta: Počítali jsme s tímto způsobem soupeřovy hry. Nepodařilo se nám uskočit o více gólů, je nám však jasné, že, i kdyby se nám to podařilo, hra Havířova by se nezměnila. Mrzí mě rozhodování rozhodčího. Nezvládl brutalitu, na to diváci chodit nebudou.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu