6. 8. 2013 | Jiří Liebreich

CHM - SPA 1:6 - Povedená premiéra v ET

ET1, úterý 6. 8. 2013
Chomutov - Sparta CHM - SPA
Chomutov: Hanuljak – Malec, Bartejs, Pulpán, Lakos, Mrázek, Rutta, Stehlík, Rýgl – Svoboda, Divíšek, Balej, Bartečko, Sikora, Hřebejk, Kubinčák, Kampf, Kaše, Hromas, Mainer, Račuk. Trenér: Jiří Čelanský.
Sparta: Novotný – Kubát, Gřegořek, Pilař, Sičák, Švrček, Piskáček, Hrbas - Kumstát, Pech, Rolinek - Buchtele, Přibyl, Pacovský – Klimek, Hlinka, Ton – Rachůnek, Forman, Bahenský. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 34. Mainer (Račuk, Rýgl) – 7. Kumstát (Švrček), 21. Pech (Sičák), 28. Buchtele (Přibyl), 51. Přibyl (Ton, Sičák), 53. Rolinek (Pech, Kumstát), 56. Piskáček (Pech, Rolinek). Vyloučení: 7:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 783. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6.
První zápas v rámci přípravného turnaje European Trophy zvládli sparťané na jedničku. V Chomutově zvítězili přesvědčivě 6:1, svého soupeře přehráli ve všech herních činnostech. Hokejisté s „S“ na prsou nedávali domácím příliš prostoru k vyniknutí, povedenou premiéru si tak mohl odbýt brankář Filip Novotný, který nestačil jen na střelu Mainera.

Komentář

Již ve druhé minutě byla k vidění první velká šance utkání, to když se domácí Piráti dostali do přečíslení dvou na jednoho. Na levém křídle najetý Kampf se rozhodl pro střelu, výborný první zákrok si ale připsal gólman Sparty Novotný. Na úvodní šanci domácích mohli odpovědět Holešovičtí v přesilové hře, tu ale i přes řadu šancí neproměnili. Hostům to ale nemuselo vadit, sparťané šli totiž o chvíli později do vedení. Petr Kumstát si zavezl puk na mezikruží, odkud zpoza obránce trefil přesnou střelou zápěstím horní růžek branky Hanuljaka.

V polovině úvodní třetiny hru oživil pěstní souboj Buchteleho s Malcem, který skončil remízou a čtyřminutovým vyloučením obou borců. Chvíli poté mohla domácí druhá lajna v čele s Bartečkem srovnat, tým z hlavního města ale velký tlak domácích ustál. Hra se poté srovnala. Jelikož se neujala pohotová střela Pilaře od modré, ani Rachůnkova bomba z levého kruhu, do kabin se šlo za příznivějšího stavu pro Spartu.

Pouhých patnáct vteřin stačilo Pražanům na navýšení vedení ve druhé třetině. Rolinek nahazoval puk z levého rohu útočného pásma do předbrankového prostoru, úspěšnou tečí se zaskvěl Lukáš Pech. O ještě větší šok pro domácí se pokoušel povedeným průnikem Přibyl, na Hanuljaka ale nevyzrál. Domácí kontrovali slibným náporem, chvíli po něm své štěstí zkoušel i chomutovský útočník Kaše. Chomutov zvýšil aktivitu i tlak, sparťané ale nájezdy domácích otupili a po povedeném útoku navýšili vedení už na 3:0. Zářez na pažbu si připsal Jan Buchtele, který využil spoustu poskytnutého času a moře volného prostoru před Hanuljakem, kterého nadvakrát překonal – puk skončil pod břevnem domácí branky. Piráti mohli při drtivém tlaku snížit, Lakos ale ze slibné pozice shořel na vyrážečce Novotného.

Ochozy se těšily na případné snížení v přesilové hře, vyloučen byl Pilař. Tu ale hráči s „S“ na prsou zlikvidovali s velkým přehledem, jedinou nadějnou střelu Sikory zlikvidoval Novotný pravým betonem. Piráti se prvního přesného zásahu dočkali šest minut před koncem druhé části, to když využili přečíslení dvou na jednoho. Petr Mainer vezl puk na hokejce po pravém křídle, místo nahrávky na Hromase se rozhodl pro střelu. To se ukázalo jako navýsost správné řešení, Novotný puk sice zpomalil, kotouč ale i přesto skončil za brankovou čarou. Nádhernou kombinaci poté předvedl Hlinka s Tonem a zakončujícím Klimkem, poslední jmenovaný ale přestřelil prázdnou branku.

Ve vlastním oslabení mohl minutu před koncem druhé třetiny udeřit Rachůnek, který se dostal do samostatného úniku. Hanuljak ale jeho bekhendový blafák vystihl a skvělým zákrokem levým betonem gólovou šanci zlikvidoval. Piráti se ve zbytku druhé třetiny prosadit nedokázali, do šaten se tak šlo za stavu 1:3 pro hosty.

Úvod třetí třetiny šance nenabídl, to změnila až opětovná souhra Tona, Hlinky a zakončujícího Klimka. Ten ale, podobně jako ve druhé části, přestřelil odkrytou branku. Hostům se naskytla i možnost přesilové hry. Tu sehráli Pražané s řadou nadějných zakončení, velkou pochvalu si ale za jisté zákroky zasloužil gólman Hanuljak, který svému týmu dával šanci pro minuty nadcházející. Domácí mohli udeřit velmi z nenadála, Rýglovo nahození od modré až na poslední chvíli vyrazil helmou Novotný.

Skóre se měnilo až v půlce závěrečné třetiny, to když Sparta využila přesilovou hru. Tonovu nezištnou přihrávku před branku proměnil ve čtvrtý gól hostů Daniel Přibyl. Netrvalo dlouho a sparťané zvýšili již na 5:1. Pohlednou Kumstátovu přihrávku z rohu využil přesnou střelou z voleje kapitán Tomáš Rolinek. Kdo by si pomyslel, že to bude hostům stačit, ten by se mýlil, sparťanský válec se stále ne a ne zastavit. Dobře sehranou přesilovku zakončil střelou z pravého kruhu Jan Piskáček, jehož umístěná střela skončila v levém dolním rohu branky.

Navzdory dobrému výkonu v předchozích třetinách domácí tým závěr zápasu nezvládl a Spartě poslední minuty příliš neztížil. Sparťané si tak v úvodním zápase European Trophy připsali první výhru, v Chomutově zvítězili 6:1.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu