2., sobota 17. 9. 2022
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Mařík - Skok, Kamas, Tolar, Holubec, Kocek, Skala (A) - Fábera, Hofrajtr, Úbl, Pavlák, Matějka, Klatovský, Pittr (C), Beran, Makovec (A), Benák, Slačík.
Sparta: Kogler - Malínek, Marton (A), Byakov, R. Cichoň, Mack, Janský, Dufek - Marek, Nestrašil, Novotný, Žemlička (A), Netušil, Jakab, Hlinka, Poláček (C), Trachta, Hrubý.
Branky a nahrávky: 5. Benák (Beran), 39. Benák (Pavlák), 40. Benák (Pittr), 49. Beran (Benák) - 37. Poláček (Netušil, Hrubý). Rozhodčí: Trnka - Deja, Hošťálek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 61. Střely na branku: 26:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Sparťanští dorostenci mají za sebou nepovedené utkání v Plzni, kde sice smazali gólovou ztrátu z první třetiny, ale v dalším průběhu utkání se prosazovali pouze domácí. Jedinou branku Sparty v utkání zaznamenal kapitán Petr Poláček. Svěřenci kouče Františka Ptáčka prohráli v konečném součtu 1:4.

Diváci v plzeňské aréně byli v úvodních minutách svědky rovnovážné hry čtyři na čtyři, přičemž ani jeden z týmů se nedostal do vyložené gólové šance. V okamžiku, kdy se vrátil na ledovou plochu domácí hráč Škodovky, ukazatel skóre se rázem změnil. Adam Benák si vybruslil do útočného pásma a svou střelou přes obránce prostřelil sparťanského brankáře. V dalších minutách první třetiny fanoušci v hale viděli další šance na obou stranách včetně akce Poláčka či Netušila, ale skóre se nezměnilo.

Druhá třetina odstartovala pro Spartu nepříznivě, když putoval na trestnou lavici útočník Žemlička. Domácí hokejisté však svou početní výhodu nevyužili a sparťanská obrana i nadále držela domácí celek daleko od své branky. A když oba týmy neproměnily své šance, sparťané si následně zahráli klasickou početní převahu. Tolar vyfasoval od rozhodčích dvě trestné minuty za faul kolenem, ale sparťané svou přesilovkou jen pohrdli. V závěru druhé části to už vypadalo, že půjdeme do kabin za stejného stavu jako po první třetině, nicméně diváci, kteří odešli s předstihem do bufetu na klobásu či párek v rohlíku, litovali.

V průběhu 37. minuty skóroval Petr Poláček, který svou přesnou střelou z kruhu prostřelil domácího Maříka v jeho pracovišti. Plzeňští hokejisté však nemuseli inkasovaného gólu litovat, když se prosadil Adam Benák. Šikovný útočník vyzrál svou kličkou na sparťanského brankáře a Plzeň šla znovu do vedení. Plzeňský útočník hrál zkrátka ve formě, což potvrdil v samotném závěru druhé třetiny. Adam Benák tentokrát využil přesilovku pět na tři, když vypálil z osy kluziště a kotouč si našel cestu až do sítě. Sparťané si tak přenesli do startu třetí třetiny dvoubrankovou ztrátu.

Domácí hokejisté se hned zkraje třetí třetiny dostali do další dobré akce a sparťanského brankáře tentokrát zachránila tyčka. Naši hokejisté si po necelých pěti odehraných minutách vyzkoušeli početní výhodu, při které se však paradoxně dařilo domácím borcům. Ti proklouzli až do útočného pásma, kde se pokoušel Benák přidat svou čtvrtou branku v utkání, leč neúspěšně. V dalším průběhu sparťané hráli druhou přesilovou hru v krátkém sledu za sebou, kterou ovšem znovu gólově nevyužili.

A když nepřišel gól z hostující strany, prosadila se domácí Plzeň. Benák se zorientoval a našel ve vlastním oslabení připraveného Matyáše Berana, který prostřelil hostujícího gólmana v prostoru před brankou. Domácí hokejisté hráli ve velké pohodě a sparťané i nadále chybovali ve své defenzivě. Benákova další velká příležitost zůstala neproměněna, stejně jako další šance z domácí strany. Sparťané mohli být rádi, že inkasovali v uvozovkách během utkání pouze čtyřikrát, čímž padli na západě Čech 1:4.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Máme za sebou velmi těžké utkání, Sparta má velmi dobrý tým. Myslím si, že první a třetí třetina byly velmi dobré, zatímco ta druhá se nám příliš nepovedla. Z naší strany jsme udělali spoustu chyb, hlavně zbytečných faulů. Tím pádem jsme soupeře pouštěli do velkých šancí, nicméně skvěle nás podržel brankář Mařík. A samozřejmě s ním podal vynikající výkon i Adam Benák. Za tři body jsme moc rádi."

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): "Z naší strany relativně dobrý výkon, ale udělali jsme spoustu individuálních chyb, které nás stály lepší výsledek. V utkání bychom určitě našli nějaká pozitiva, nebylo to vůbec špatné utkání, ale bohužel systémovými chybami jsme si zápas pokazili. Prohráli jsme a příště se musíme zlepšit."