4., sobota 24. 9. 2022
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Kogler – Janský, Cichoň, Mack, Dufek, Bjakov – Novotný, Netušil, Poláček (C) – Hrubý, Žemlička (A), Marek – Jakab, Topol, Trachta – Nestrašil, Adamec
Slavia: Bašta – Hubinka, Labuzík, Lorenz, Skyba, Kubánek (A), Ciolek, Pšenička – Hlavička, Němeček, Poletín (A) – Matějovský, Tichý, Chludil (C) – Filip, Kucharčík, Curran – Grebeníček
Branky a nahrávky: 36. Topol (Janský), 53. Dufek (Jakab, Novotný) – 2. Chludil (Hubinka), 4. Pšenička (Kubánek), 14. Ciolek (Kucharčík, Chludil), 20. Matějovský (Curran, Ciolek), 26. Grebeníček (Kubánek), 35. Curran (Hubinka, Hlavička). Rozhodčí: Žižka - Stacho, Kubas. Vyloučení: 9:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 93. Střely na branku: 32:56. Průběh utkání: 0:6, 2:6.
Sobotní dorostenecké derby ve Fortuna areně nabídlo pravou bitvu rivalů, kterou jednoznačně ovládli hokejisté Slavie. Mladíci z Edenu už v první třetině nasázeli čtyři góly, načež si slibný náskok udrželi a mladí sparťané museli skousnout porážku 2:6. Celkem 50 zákroky se však blýskl gólman Max Kogler.

Dorostenecké derby začalo pěkně zhurta. Už ve druhé minutě byli potrestaní slávisté, načež o sedmnáct vteřin putoval na trestnou lavici také Richard Žemlička. Vyrovnaný počet hráčů hostům sedl, jelikož už po dvaceti vteřinách ujel obraně Danny Chludil a otevřel skóre.

Neutekly ani dvě minuty, kdy aktivnější slávisté zavřeli sparťany v jejich pásmu a prudká střela Maxe Pšeničky z hranice kruhu proplula až za Koglerova záda. Vyrovnanější pasáž, leč s lacinými ztrátami narušilo slávistické vyloučení. Když už se domácí ale dostali do zakončení, Jonáš Bašta byl pozorný.

Na druhé straně musel několikrát zasahovat Max Kogler. Za polovinou třetiny využil zmatku sparťanské defenzivy volný Denis Ciolek, který střelou z pravého kruhu navýšil vedení. Snaha našich mladíků byla marná, slávisté byli lepším týmem a skvělou třetinu korunovali krásnou kombinací, ze které se v přesilovce prosadil na zadní tyči zcela nehlídaný Artur Matějovský.

Ze sparťanského průměru se vymykal jen brankář Max Kogler, jenž svými zákroky podržel tým i v úvodu prostředního dějství. Přesilovku nedokázal zužitkovat ani Daniel Novotný, kterého skvěle vychytal Jonáš Bašta. A když neskórovali sparťané, slávisté trestali.

V šesté minutě se do dalšího úniku dostal Štěpán Grebeníček, který se prosmýkl až k brance a zavěsil. Vyhrocené derby s tresty na obou stranách pokračovalo převážně v režii Vysočanských, leč Maxmilian Curran v zajímavé šanci minul.

Na druhé straně neuspěl od modré čáry Arkadij Bjakov, načež sparťanská defenziva znovu totálně propadla. Maxmilian Curran dostal pěknou přihrávku do jízdy a svůj únik korunoval gólem. Sparta zareagovala po necelé minutě, kdy se před brankou ujala teč Filipa Topola.

Lehký nádech v podobě první branky sparťanům pomohl v závěru prostředního dějství i na začátku posledního, jenže ztráta už byla velká. Slavia si i díky přesilovce kontrolovala pohodlný náskok a několikrát prověřila Maxe Koglera.

Spartě pomohly alespoň dva tresty soupeře, jenže Jonáš Bašta působil jistě a nepříjemný tlak ustál. V čase 52:44 se sparťané radovali podruhé, když na konci brejku tří proti dvěma dorážel důrazný Adam Dufek.

Dorostenecké derby už se v posledních minutách spíše dohrávalo bez výraznějších šancí, zato s dalšími fauly. Slavia si nakonec z Fortuna areny odvezla zasloužené vítězství 6:2, jehož základ položila už ve skvělé první třetině.