DOR: SPA - SLA 6:5sn - Nájezdové vítězství v derby!

II/12, sobota 14. 1. 2023
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Vedral – Cichoň, Mack, Byakov, Hašek, Janský, Malínek – Netušil, Poláček (C), Hrubý, Žemlička (A), Hlinka, A. Marek, Trachta, Novotný, Bolocan.
Slavia: Nováková (33. Bašta) – Labuzík, Lorenz, Derka, Hubinka (A), Ciolek, D. Marek – Tittl, Hlavička, Němeček, Poletín (A), Chludil (C), Filip, Kucharčík, Matějovský, Grebeníček.
Branky a nahrávky: 4. Trachta (Netušil), 22. Netušil (Hašek), 26. Trachta (Netušil), 32. Hlinka (Hašek, A. Marek), 33. Bolocan (Hrubý), rozh. náj. Bolocan – 7. Němeček (Grebeníček, D. Marek), 10. Poletín (Matějovský), 41. Hlavička (Labuzík, Hubinka), 47. Ciolek (Hlavička, Filip), 54. Poletín (Ciolek, Matějovský). Rozhodčí: Vokoun – Štofa, Karda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 89. Střely na branku: 39:42. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:5, 6:5.
Druhé pražské derby ve dvou dnech čekalo v sobotu odpoledne svěřence Františka Ptáčka a Tomáše Netíka, kteří chtěli navázat na páteční vítězství 3:2. V Malé sportovní hale bylo k vidění strhující utkání plné zvratů, jenž po základní hrací době skončilo zaslouženou remízou. O vítězi se nerozhodlo ani v prodloužení, a na řadu tak přišly nájezdy, ve kterých bod navíc domácím vystřelil Matei Bolocan. Šimon Vedral pak pochytal všech pět pokusů hostů.

Sparta do sobotního derby vlétla jako hurikán, v úvodních minutách nastřelila hned dvě tyčky a následně svou aktivitu přetavila v první trefu. Tadeáš Trachta otevřel střeleckou listinu utkání zakončením pod víko, na které ovšem hosté našli velmi rychlou odpověď: dorážku Patrika Němečka. Následná přesilovka po vyloučení Chludila se pak domácím hrubě nepovedla a ve vlastním oslabení otočil skóre Tomáš Poletín, po relativně vyrovnané úvodní části tak platilo skóre 1:2.

Druhá třetina pak byla pro Vršovické jednou dlouhou studenou sprchou. Přesně dvě minuty po úvodním buly periody vyrovnal František Netušil, chvíli nato odražené nahození stejného hráče do klece doklepl Tadeáš Trachta a aby toho nebylo málo, po polovině utkání se těsně po sobě prosadili Tomáš Hlinka s Mateiem Bolocanem a vyhnali Novákovou z brankoviště. Slavii se po oddechovém čase podařilo zpevnit defenzívu a zabránit dalším brankám, stav po čtyřiceti minutách tak činil 5:2.

Domácí po povedeném prostředním dějství usnuli na vavřínech a tvrdě za to pykali. Hned zkraje poslední části snížil Denis Hlavička a poskytl svým spoluhráčům motivaci se hnát za vyrovnáním. Těsně po ubráněném oslabení se v čase 46:30 pod kontaktní zásah podepsal Denis Ciolek a když byl pár minut nato z kluziště vykázán Bolocan, bylo vymalováno. Poněkud šťastným přesilovkovým zásahem vymazal poslední zbytky slavistického manka Tomáš Poletín, a poslal duel do prodloužení.

Nastavení moc šancí pro rozhodnutí nenabídlo, oba celky nechtěly udělat chybu a ve výsledku hrály až moc opatrně. Duel se tak přelil až do rozstřelu, kde se na hrdinu čekalo do čtvrté série. Matei Bolocan po třech neúspěšných sparťanech našel recept na Baštu a jelikož Poletín následně nebyl schopen srovnat, bod navíc putoval na konto domácího výběru.

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): "Odehráli jsme velice dobré dvě třetiny. Pak si myslím, že se projevila trochu lehkovážnost. Kluci už si nejspíš mysleli, že je to rozhodnuté a bohužel nám tam spadly góly. Třetí třetina vůbec nebyla dobrá a v nájezdech pak vyhrál šťastnější."

Ladislav Slížek (HC Slavia Praha): "Myslím, že to byl dobrý zápas. Dnes jsme nastoupili v kombinované sestavě a za výkon ve třetí třetině chci smeknout klobouk před kluky. Měli jsme tam velké šance to otočit, ale jsme rádi i za bod. Bereme ho, je to pro nás úspěch."