Dorost: LIB - SPA 2:3sn - Vašíček vystřelil finále!

SF5, sobota 2. 4. 2022
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hambálek – Ehrenberger, Várady, Jakubec, Průšek, Macháček, Ficenec, Král – Hrabčák, Fiala (A), Hois (A), J. Pérez, Vološín, Špilka, S. Jansa, Jobek, Janata (C), Hájek.
Sparta: Hrabal – R. Cichoň, Hašek, Bartoň (C), Byakov, Vrabec, Janský, Port – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Jakab, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Netušil, Žmola, Křišťan.
Branky a nahrávky: 29. Hois (Janata, Pérez), 29. Ficenec (Fiala) - 22. Křišťan (Skuratov, Novák), 41. Stepanchuk, roz. nájezd Vašíček. Rozhodčí: Květoň, Andrle - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Střely na branku: 47:32. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
Bravo! Sparťanští dorostenci v rozhodujícím pátém semifinálovém utkání porazili Liberec na jeho ledě 3:2 po samostatných nájezdech a postoupili do finále! Postupovou branku obstaral střelecký fantom Martin Vašíček, který si připsal už osmý gól v letošním play off. Náš tým odstartuje finálovou sérii proti Plzni v úterý 5. dubna na ledě soupeře.

Sparťanští trenéři poslali do branky v rozhodujícím semifinálovém utkání talentovaného Michaela Hrabala, který čelil v průběhu duelu téměř padesáti libereckým střelám. Pražané dostali hned zkraje zápasu možnost zahrát si v početní výhodě, kdy domácí obránce Jakubec vyfasoval dvě minuty za podrážení. Sparťané svou první přesilovou hru nevyužili a skóre duelu bylo i nadále nerozhodné. V polovině první třetiny šli pro změnu pykat na trestnou lavici hosté, když Netušil dostal od rozhodčích menší trest za napadení. Ani domácí však svou početní výhodu nevyužili. V závěru první třetiny se ocitl ve velké šanci ještě útočník Odehnal, jenž však nebyl při svém zakončení úspěšný.

Liberečtí hokejisté dohrávali na startu druhé třetiny pár vteřin početní výhodu, když se provinil ještě v závěru úvodního dějství útočník Stepanchuk. V úvodu prostřední části měli domácí hráči velkou šanci na otevření skóre, ale Hrabal se svými spoluhráči svou branku uhájil. A když se neprosadili domácí, úřadovali sparťané, kteří šli v průběhu dvaadvacáté minuty do vedení. Skuratov našel před brankou úplně volného Petra Křišťana a sparťanský útočník bez větších obtíží uklidil kotouč do odkryté části branky.

Sparťanům vydrželo těsné vedení do startu 29. minuty, kdy domácí hokejisté vystřihli rychlý obrat. Samuel Fiala svou devátou trefou v sezoně z mezikruží prostřelil Hrabala poprvé v utkání a jen o pár vteřin později poslal Liberec poprvé v utkání do vedení Jakub Ficenec. Domácí obránce svou přesnou střelou do horní části branky nedal Hrabalovi šanci zasáhnout. V dalších minutách druhé třetiny mladí Tygři převzali iniciativu a byli aktivnější. Sparťané však veškerý tlak ustáli a udrželi skóre 2:1.

Pražanům se povedl vstup do třetí třetiny, jelikož po pětapadesáti vteřinách svítil na tabuli znovu nerozhodný stav. Bogdan Stepanchuk se prosadil poměrně šťastnou trefou a vyrovnal skóre utkání. Náš tým si v průběhu 48. minuty navíc vykoledoval další nedovolený zákrok na domácí straně, ale svou početní výhodu nevyužil. Hambálek zastavil nebezpečnou střelu po přihrávce přes osu kluziště a udržel nerozhodný stav. Další góly diváci v aréně do konce základní hrací doby neviděli a skóre utkání bylo po třech třetinách nerozhodné 2:2.

V prodloužení si oba týmy připravily několik gólových šancí v útočném pásmu. Hned zkraje desetiminutového přídavku měl velkou šanci Žmola, který sám proti Hambálkovi ovšem neuspěl. Liberecký brankář i nadále živil naději pro svůj tým. Oba brankáři následně udrželi všechny střely a o vítězi musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V nich byli úspěšnější sparťané, kteří díky trefě Martina Vašíčka z druhé série zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech a postoupili do finále soutěže! Sparťanský hrdina zaznamenal už osmou branku v letošním play off. Naši dorostenci porazili Liberec v semifinálové sérii celkově 3:2 na zápasy a jejich cesta pokračuje až do finále!

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): "Byla to velmi vyrovnaná série. V tomto utkání jsme podle mě byli lepší, vypracovali jsme si víc šancí. Zápas jsme měli rozhodnout dřív a nedopustit nájezdy, které byly nad naše síly i ve čtvrtém duelu. Bohužel se stalo a gólman Sparty nás znovu vychytal. Je mi kluků líto, celou sezonu si šli za svým cílem. Jak jsme jim ale říkali v kabině, není to konec světa. Hokejový život mají pořád před sebou."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Zápas byl hodně podobný těm předešlým. Obě mužstva byla aktivní a předváděla pěkný hokej. Série se pro nás na začátku nevyvíjela vůbec dobře, což se ale nakonec ukázalo jako pozitivní, protože jsme si potřebovali sednout na zadek. Začali jsme makat a na konci byli i šťastnější, protože oboje nájezdy dopadly lépe pro nás."